Nemački koncern Daimler je angažovan na razvoju plug-in hibridne verzije svog predstavnika iz C segmenta i jednog od sve većeg broja modela sa poprečno postavljenim agregatom, nasuprot višedecenijskoj svetloj tradiciji premijum marke. Javna premijera hibridne A klase je planirana za jesen, a ovog puta se se centralni događaj automobilske industrije u tom delu godine odigrava u Frankfurtu.
Mercedes-Benz A klase je trenutno jedan od modela koji predvodi rast tražnje na evropskom tržištu i bez sumnje je najprodavaniji premijum automobil. Prema podacima kojim barata JATO Dynamics, tokom maja je registrovano 17.306 primeraka A klase na evropskom tržištu, a što je za celih 48,4% više nego što je to bio slučaj u istom mesecu 2018. godine.
Jasno je da su Švabe shvatile da bi dinamika prodaje bila još impresivnija da u ponudi poseduju plug-in hibridnu verziju, a sada su britanskom Autocaru, čelnici marke to otvoreno i priznali.
Prema nomenklaturi proizvođača, novajlija će poneti oznaku A250 e, a pogonski sklop će kombinovati karakteristike benzinskog M282 agregata, iza koje oznake se krije jedinica od 1,3 litre zapremine, četiri cilindra potpomognutih turbo punjačem, zahvaljujući čemu je obezbeđena konjica od 160 „grla“ i elektromotora.
Struja koja će se koristiti kao alternativno pogonsko gorivo, biće smeštena u litijum-jonskoj bateriji kapaciteta 15 kW/h. Nažalost, zbirna snaga dva motora nije obelodanjena, ali sudeći po A250 oznaci, ona bi mogla biti oko 224 konjske snage uz 350 njutn metara maksimalnog obrtnog momenta.
Ove cifre nismo izvukli iz rukava, niti ih bacili na tastaturu tek tako, već se ti podaci odnose na konvencionalni A250, koji koristi dvolitarski benzinac (M264). Ovde bi mogli malo i da pojačamo prognozu u pogledu maksimalnog obrtnog momenta noviteta iz PHEV segmenta, s obzirom na poznatu činjenicu da će samo elektromotor obezbeđivati oko 300 njutn metara, i to od počev od samog startovanja agregata.
Bateriju težine 120 kilograma potpisuje kompanija Accumotive, doduše uz ugradnju ćelija koje je proizveo korejski LG Chem. „Rezervoar“ za električnu energiju će biti smešten ispod zadnjeg sedišta, uz „kolegu“ koji će poslužiti za lagerovanje drugog pogonskog goriva – benzina. Zahvaljujući tome, zapremina rezervoara za benzin će biti za 35 litara niža u odnosu na konvencionalnu A klasu.
U čisto električnom režimu vožnje, nova A klasa će biti u stanju da dobaci i do 60 kilometara prema WLTP ciklusu, uz ograničenje brzine na nivou od 140 km/h. Ovo su zapravo radosne vesti jer brojna istraživanja govore da prosečna kilometraža koju vozači naprave tokom dana u urbanim sredinama iznosi oko 50 kilometara. Pritom, u takvim okolnostima je maksimalna brzina poprilično irelevantan podatak.
U nekoj perspektivi je već sada jasno da će se pojaviti i ekvivalentne verzije modela: B klase (B250 e), CLA 250 e, GLB 250 e. Svi do jednog pobrojani predstavnici trokrake zvezde, poseduju pogonske točkove na prednjoj osovini.
AutoRepublika
(269)
„Zahvaljujući tome, zapremina rezervoara za benzin će biti za 35 litara niža u odnosu na konvencionalnu A klasu.“
А, kol’ko je to na kraju ?
Da ne bude kao škoda Scala Scala G-TEC, kojoj benzinski rezervoar omogućava samo 220 kilometara?
I opet ja o TojoDi. I „nedoslednostima“. Za ovu mečku kažu da sa baterijom od 15 kW/h može da samo na struju predje 60 km (brzinom do najviše 140 km/h), dok za Prius Plug In, sa baterijom od samo 8,8 kWh, kažu taj isti domet od 60 km/h (brzinom do najviše 125 km/h). Nemoguće.