Mitsubishi pripema odstupnicu za dolazeću eru elektromobilnosti
Sudeći prema izveštajima koji pristižu ovog vikenda iz Azije, Mitsubishi Motors želi da minimizira svoje prisustvo u Kini, pa će otuđiti svih 15% učešća u kapitalu kineske kompanije za proizvodnju motora Harbin Dongan Auto Engine Co., koje su u njegovom posedu.
Prodaja akcija je planirana da bude okončana do kraja marta naredne godine, što znači da će u računovodstvenom smislu biti obuhvaćena u tekućoj fiskalnoj godini, s obzirom na činjenicu da japanski subjekti izveštavaju u godišnjim intervalima koji započinju 1. aprila.
Japanski proizvođač se već obratio kineskim regulatornim telima tamošnje berze, kako bi bila odobrena buduća transakcija kojom je predviđeno da akcije pređu u vlasništvo čuvene lokalne kompanije koja sarađuje sa PSA grupom, Changan Automobile Group, kao i dva entiteta iz sveta snabdevačke industrije, a obe sa sedištem u Harbinu.
Odluka Mitsubishija je usledila nakon objave kineske vlade da će stimulisati razvoj električnih vozila, dodatno podgrevajući na taj način glasine o tome da će uskoro biti obznanjena odluka o zabrani razvoja i prodaje motora sa unutrašnjim sagorevanjem na teritoriji najmnogoljudnije zemlje na svetu.
Kineska firma čije su akcije (još uvek) delimično u posedu i Mitsubishija je osnovana 1998. godine, a proizvodni kapaciteti iznose 500.000 pogonskih grupa na godišnjem nivou. Mitsubishi Motors je ostvarivao pravo na naknadu po osnovu ustupljene licence i tehničke ekspertize u oblasti osnovne delatnosti zajedničke kompanije, ali kineska firma nije isporučivala agregate koji bi se kasnije ugrađivali u vozila japanske marke, navodi se u izveštaju.
„Posmatrano iz ove perspektive deluje da će jedina prekogranična aktivnost Mitsubishi Motora koja se tiče plasmana motora biti zajednički poduhvat u gradu Šenjang sa lokalnim partnerom China Aerospace Automotive Industry Group Co. kao i ostalim entitetima. To je kompanija koja prodaje motore i ostalim proizvođačima automobile, ali pošto Japanci nameravaju da proizvode te fabrike ugrađuju u vozila marke Mitsubishi, odlučni su da u svom investicionom portfoliju zadrže akcije ovog zajedničkog poduhvata.,“ navodi se u Izveštaju koji je preneo Nikkei.
Bilo kako bilo, Mitsubishi je oformio zajednički poduhvat sa kompanijom Guangzhou Automobile Group i još nekim entitetima, tokom 2012. godine, kako bi proizvodio motore i karoserije za sopstvena vozila.
Uviđajući da se događa masivna tranzicija ka elektromobilnosti, zajednički poduhvat je nagovestio još tokom aprila da će sarađivati sa drugima u razvoju električnih vozila i tehnologije autonomne vožnje. Očekuje se da se dogodi ubrzani pad tražnje za tradicionalnim SUS motorima, posebno u okolnostima u kojima kineske vlasti iskazuju sve veću dozu nerazumevanja za vozila koja emituju štetna isparenja.
AutoRepublika
(160)
Kako Kinezi misle da „generišu“ toliku struju za strujomobile ako istisnu vozila sa SUS motorom?