Predsednik Renaulta, Žan-Dominik Senard, ostavio je otvorena vrata za eventualan budući dogovor s FCA, rekavši akcionarima da najpre mora da se odradi posao popravke oštećenih veza s Nissanom.
„Ovaj projekat u mojoj glavi ostaje apsolutno fenomenalan i poseban“, rekao je Senard. „Iskreno, tužan sam.“
Senarda je upravo vlada postavila na poziciju u januaru, da bi ispravio odnose s Nissanom nakon hapšenja njegovog prethodnika, Karlosa Gona. Gotovo pet meseci kasnije, popuštanje zategnutosti s japanskim proizvođačem se čini još udaljenijim, a eventualni dogovor s Fiatom je takođe van dohvata, prvenstveno zbog zahteva francuskih vlasti da Nissan bude u odboru.
Govoreći pred akcionarima, Senard je opisao svoje duboko razočaranje zbog neuspeha pregovora s FCA, vezanim za projekat spajanja dveju kompanija, rekavši da bi dotična kombinacija generisala pozitivne sinergije i vrednosti, retko viđene u bilo kojem drugom spajanju u industriji, i to bez negativnih posledica po ljude.
Dogovor je učinjen potencijalno još primamljivijim, rekao je on, zbog mogućeg brzog prodora kineskih proizvođača na globalno tržište.
„To je prvi put da je postojala šansa da se kreira evropski šampion u vreme kada se ljudi neprestano žale da on ne postoji“, rekao je Senard. „Ovo je bio savršen primer za Francusku, za Renault i Evropu, da dokažu da mi možemo nešto da uradimo zajedničkim snagama.“
On je direktno okrivio francusku vladu, ironično primetivši da je upravo ministar finansija, Bruno Le Mer, bio prvi koji je „sugerisao“ Renaultu da priđe FCA „pre nekoliko meseci“.
„Bili smo očarani ovim projektom“, rekao je on, dodavši da ne zna da li će on biti oživljen u budućnosti.
Francuski ministar finansija, Bruno Le Mer, rekao je za francuski informativni radio da nije odgovoran za to što su pregovori s Fiatom propali. „To ostaje interesantna mogućnost. Međutim, ja sam oduvek bio veoma jasan: to treba da bude u kontekstu strategije jačanja Renault-Nissan alijanse“, rekao je on.
Le Mer se takođe osvrnuo na to da će se sastati sa Senardom, ali je dodao da će mu reći da je jačanje alijanse prioritet. „Sve dok je država Francuska glavni akcionar, njena odgovornost prema kompaniji, njenim zaposlenim, njenim fabrikama i istraživačkim centrima je da ispuni svoju ulogu s ostalim akcionarima u definisanju strategije.“
Pregovori su propali nakon što je Nissan saopštio da će biti uzdržan na sastanku Renaultovog odbora u vezi s glasanjem o predlogu spajanja s FCA, što je nateralo Le Mera da zatraži od odbora da odloži glasanje na pet dana. „Mi smo jednostavno zatražili dodatnih pet dana. Tih pet dana se meni čine sasvim racionalnim“, rekao je Le Mer. „Fiat je povukao ponudu, na šta je imao pravo, ali verujte mi, država nikada neće reagovati na pritiske.“
Šteta naneta aferom Gon
Gonovo hapšenje povodom optužbi koje on odbacuje, ostavilo je velike posledice po Renault i Nissan, što je dovelo do pogoršanja klime i međusobne sumnjičavosti. Kao šef Renaulta, Nissana i trećeg partnera Mitsubishi Motorsa, Gon je imao moć bez presedana, koja je čvrsto držala alijansu na okupu.
Posledice skandala su „ostavile alijansu oštećenijom nego što se to inicijalno činilo“, rekao je Senard. Partnerstvo „ulazi u novi početak koji treba da bude potvrđen“.
Klučni problem je naravno neuređen aranžman po pitanju akcionarskih odnosa, kao i sporazum o upravljanju iz 2015., koji je prilično otvoren za tumačenje. Renault poseduje 43 odsto japanskog prozvođača s glasačkim pravom, dok Nissan, s druge strane, poseduje udeo u francuskom partneru od samo 15 odsto, i to bez prava glasa. Po sporazumu iz 2015., poznatom kao RAMA, uticaj francuske firme je limitiran u Nissanu.
Senard je takođe pokušao da objasni zašto je zapretio da će blokirati ključne rukovodeće promene u Nissanu, što je potez koji bi potencijalno mogao da rasturi partnerstvo, rekavši da ograničenja Renaultovog uticaja nisu normalna. Možda iz njegove perspektive, ali iz one zdravorazumske, jasno je da alijansa ne može nastaviti da postoji pod istim uslovima kao za vreme Gonove ere.
Izmene ne bi obezbedile Renaultovom generalnom direktoru, Tijeriju Boloru, istu zastupljenost u komitetima Nissanovog odbora kao njegovim kolegama koje je imenovao Nissan u odboru francuskog proizvođača. „Ne tražimo ništa više od toga. To nije razlog da se započne rat“, rekao je Senard.
Nissan se „veoma trudi“ da postigne napredak u postizanju zajedničkog dogovora s Renaultom, izjavio je šef japanske kompanije, Hiroto Saikava.
AutoRepublika
Priredio: Pavle Barta
Izvor: Reuters
(193)
Bice jos prilike. Ako cene goriva skoce automatski ce pasti potraznja za Ramom i Jeepom, a samim tim pada vrednost Fiat-Chryslera.