1. Home
  2. Vesti
  3. Daimleru preti novi talas obaveznog povlačenja vozila
Daimleru preti novi talas obaveznog povlačenja vozila
16

Daimleru preti novi talas obaveznog povlačenja vozila

877
16
Podelite sa prijateljima:

Nemački mediji nastavljaju sa optužbama na račun proizvođača luksuznih vozila iz Švabije. Naime, prema novinskim izveštajima deluje da će Daimler biti prinuđen da povuče dodatnih 60.000 primeraka vozila zbog navodne prevare koja uključuje softverska rešenja u sistemu za prečišćavanje izduvnih gasova.

Daimler će očigledno morati da se pripremi za scenario koji predviđa obimniji obavezan opoziv modela  koji je već viđen za korektivnu intervenciju. Prema navodima nemačkog lista „Bild am Sonntag“, krosover primerci GLK 220 CDI proizvedeni između 2012. i 2015. godine, koristili su kontrolnu jedinicu za temperaturu rashladne tečnosti, u cilju manipulacije rezultatima testova štetnih emisija.

Prema navodima lista Spiegel, temperatura rashladne tečnosti je na veštački način držana niskom, čime je vremenski odloženo zagrevanje ulja u motoru. Shodno tome, nivoi azotnih oksida su tokom sprovođenja testova emisija, na silu održavani na nižem od realnog nivoa, odnosno u zakonskim okvirima.

Proizvođač je potvrdio korišćenje opisanog sistema na modelima koji koriste motore kodnih oznaka OM 651 i OM 642 a koji se odnose i na C, E i S klasu, ali je portparol kompanije u razgovoru za list „Bild am Sonntag“ takođe naveo da tu nema protivzakonitih postupaka.

Međutim, deluje da se Savezno telo koje se bavi pitanjima transporta (KBA) ne slaže sa viđenjem kompanije pa je sasvim izvesno da će Švabe morati da povuku dodatni kontigent od 60.000 primeraka modela GLK 220 CDI. Pored toga, postoji realna opasnost da i drugi modeli dospeju na listu obaveznog povlačenja, zbog problema sa softverom.

Povlačenja vozila predstavljaju eksplozivnu temu za proizvođače, pa tako i za Daimler. Nakon početnih manipulacija Daimler je bio prinuđen da uverava vlasti da nije bilo daljih prevarnih radnji sa sistemom za prečišćavanje izduvnih gasova, a nedavni skandal je doveo u pitanje i integritet novog šefa kompanije Ole Kelenijusa, koji je do juče vodio odeljenje tehnološkog razvoja.

Prema izveštajima medija, Daimler je odbio da komentariše konkretne navode, a sve do okončanja procesa saslušanja, neće ni biti u prilici da utvrdi koji su sve modeli i konkretni kontigenti pogođeni. Sve navode o novim povlačenjima vozila, proizvođač je okarakterisao spekulacijama i običnim nagađanjem.

Bilo kako bilo, u toku je dobrovoljni opoziv vozila marke Mercedes u Evropi koji se tiče čak 4 miliona vozila, dok je obavezan opoziv u vezi izduvnih gasova obuhvatio oko 775.000 četvorotočkaša sa trokrakom zvezdom na haubi.

AutoRepublika

(877)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

16 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
moron

Nisam siguran da razumem kakva je korist ( za prevaru sa izduvnim gasovima ) od toga što se motor duže drži nedovoljno zagrejanim ?
I, zar se pothladjen motor ne haba brže ?

TNT

Mislim da je suština ove prevare isključivo u smanjivanju NOx, koji raste sa porastom temperature u cilindru. A pretpostavljam da fabriku povećano habanje u ovom slučaju nije zanimalo, odnosno možda i jeste – garantni rok će izdržati, a uvek je dobro da se što pre kupuje novi automobil…

moron

Znači, jednim udarcem dve muve … Genijalno. Ko zna-zna.
Ali, ako im otklone taj (nazovimo ga) „problem“ sa sporim postizanjem radne temperature motora, ta će vozila „pasti“ na eko testu … I šta je onda sledeće za njih ?

TNT

Nema pojma šta posle, valjda ima neko informisaniji od mene ovde, ali biće veoma zanimljivo za praćenje. Ako se ne varam, oni su imali tada dve varijante „ekoloških” automobila: Bluefficiency – ti su verovatno sporni, dok su BlueTEC imali SCR sa Adblue – ovi su verovatno u redu.

moron

Ma, jok, to sa 1,6 DCI je do samih „đubar renol motora“ 🙂
Tu je „DCI hardver“ loš i još nije smišljen softver koji bi to ekološki ispeglao 🙂
Tu samo presa pomaže.

TNT

Nisam ispratio da postoji mogućnost softverskog rešavanja NOx bez SCR – za nas gluplje, da li može link još jednom ovde?

Rade

C klasa 1.6 dCi ne koristi SCR tehnologiju i ona nije sporna.

TNT

Hvala.

Rade

Ne vidim filler za AdBlue.
Usput, paralelno je postojao i C200d sa Mercedesovim 2.1 dizelašem, ali on ima 9g-tronic menjač.

Rade

U pravu si.
Sad nađoh katalog iz 2016. godine.
https://wiesenthal.at/images/uploads/neuwagen/Mercedes-Benz/Preislisten/C-KlasseLimousineT-ModellPreisliste2016.01.pdf
Stoji da svi dizelaši imaju AdBlue tanker. Renault do prošle godine ni na jednom dizel automobilu nije koristio AdBlue.
Interesantno i da ovaj austrijski 200d sa 7g-tronic menjačem nosi 2.1 dizel (pod uslovom da nije greška).

Mad Max

Ovaj „propis“ o emisiji azotnih oksida se primenjivao od određene temperature motora (od MIN do MAX), a ako je temperatura motora ispod te vrednosti ili iznad te max vrednosti, ne primenjuje se. U tome je poenta. Zato je ranije postojala priča kako Renault motori emituju X puta više azotnih oksida od dozvolejnog. Ustari, oni su samo primenjivali ono što je dozvoljeno i nisu se bavili prljavim poslovima kao VW

TNT

Staro NDEC testiranje se radilo sa „hladnim” motorom. Kada je krenulo dieselgate ludilo, između ostalih rađeni su i testovi sa unapred zagrejanim motorom, a rezultati tih testiranja su bili znatno lošiji. Pretpostavljam da je cilj MB bio da motor ostane što duže „hladan” zbog toga.