Zanimljivost dana: Holivudski znak
Teško da postoji neko a da ne prepoznaje čuveni holivudski znak. On je postao deo istorije i kulture još od predratnog perioda kada su filmovi po prvi put postali deo svakodnevnog života, ali da li ste se ikada zapitali zašto je ovaj znak nastao? Verovatno ćete biti iznenađeni kada kažemo da filmska industrija nije igrala nikakvu ulogu u tome.
Početkom dvadesetih godina prošlog veka, grad Los Anđeles je dobio novo „podnaselje“ pod imenom Holivud. Kako se populacija grada širila rekordnom brzinom, tako su bila potrebna nova naselja za dodatni prirast stanovništva, a Holivud postaje izuzetno popularan deo grada.
Investitori su započeli izgradnju novih kuća, a da bi ih promovisali, odlučeno je da se izgradi novi znak koji će razlikovati Holivud od ostatka Los Anđelesa. Tokom 1923. godine na brdu iznad tog naselja je nikao veliki znak na kojem je pisalo „HOLLYWOODLAND“.
Svako slovo je bilo izrađeno od drveta sa visinom od 15,2 metra i širinom od 9,1 metra. Slova bi zatim bila obložena sa 4.000 sijalica da bi se natipis osvetleo u mraku i to redom na tri dela („HOLLY“, „WOOD“ i na kraju „LAND“). Ceo proces je koštao gradske vlasti oko 21.000 američkih dolara, što je približno 310.000 dolara prema aktuelnoj vrednosti novca).
Originalni plan je zahtevao da znak opstane svega dve godine dok kuće ne budu izgrađene, ali kada su veliki filmski studiji izabrali ovu lokaciju kao svoje sedište, znak je postao ikona industrije. To ga je sačuvalo sigurnog rušenja, ali je slovo „H“ uništeno početkom četrdesetih godina prošlog veka kada je u njega udario čovek po imenu Albert Koti.
Ironično, Kotijev posao je bio da održava znak, ali je tokom jedne večeri seo za volan pod uticajem alkohola i udario u prvo slovo. Tokom 1949. godine su skinuta slova čiji niz daje reč „LAND“ i znak većih promena nije imao sve do kasnih sedamdesetih godina.
Do tada znak se nalazio u izuzetno lošem stanju i mnogi delovi slova su nedostajali, a na ideju za restuaraciju je došao čuveni Hju Hefner. Osnivač Plejboja je donirao 27.777 dolara (oko 250.000 današnjih dolara) i uspeo da privuče još osam novih investitora.
U poređenju sa ranijim znakom, ovaj put sva slova su proizvedena od metala uz visinu od 13,7 metara i širinu između 9,4 i 11,9 metara. Znak je ponovo restauriran 2005. godine kada je sa njega skinuta originalna boja a nanet je sloj nove farbe.
Dugo vremena se verovalo da su originalna slova iz 1923. godine uništena, ali je kasnije isplivalo saznanje da su ona zapravo donirana i danas pripadaju umetniku Bilu Maku.
Zanimljivo je da su građani lokalnih mesta potpisali peticiju 2013. godine sa željom da se znak uništi. Oni su tvrdili da veliki broj turista (oko 45 miliona ljudi godišnje poseti Los Anđeles) ugrožava njihovu sigurnost i stvaraju velike gužve, ali i pored toga grad Los Anđeles nije odobrio zahtev.
Zoran Tomasović
(680)