Japanska kompanija angažovana u proizvodnji teške mehanizacije, IHI je juče objavila da je otkriveno ukupno 211 slučajeva u kojima avionski motori nisu testirani na propisan način u tokijskim postrojenjima. Vest je stigla oko godinu dana nakon što je do sličnog otkrića dovela istraga koju je sprovelo japansko ministarstvo transporta
Dve trećine problematičnih inspekcija su se odnosile na tekuće održavanje motora, dok se ostatak vezuje za na komponente. Na većem broju od 200 motora koje je kontrolisala kompanija IHI tokom dvogodinjeg perioda, problemi su zabeleženi kod provera motora koje su proizveli General Electric i International Aero Engines. Inspektori nisu posedavali odgovarajuće reference u 208 slučajeva a u ostala tri je došlo do povrede propisanih procedura.
Otkriće je dospelo u javnost nakon pokušaja japanskih proizvođača automobila da se izbore za ponovno poklonjeno poverenje kupaca nakon serije sličnih skandala. Na tapetu su se našli u proteklih 18 meseci skoro svi: Nissan, Mazda, Suzuki, Subaru, Mitsubishi…
Pošlog aprila, interni izveštaj je sadržao informaciju o nekorektnoj praksi inspekcije gotovih proizvoda u postrojenjima kompanije IHI, nazvane Mizuho a locirane u Tokiju. Rukovodstvo fabrike je obavilo razgovore sa radnicima ali nisu uspeli da potvrde postojanje problema, dok je predsednik kompanije Cugio Micuoka neblagovremeno obavešten o problemu. Tek kada je u januaru ministarstvo transporta izvršilo dodatne istrage, rukovodstvo kompanije IHI je priznalo grehe.
„Izvinjavamo se svim akcionarima iz dubine duše,“ rekao je juče Micuoka na konferenciji za štampu održanoj u Tokiju.
Ovo ne samo da nije prvi skandal japanskog inženjeringa i menadžmenta, već nije ni prva velika afera u koju je uključena kompanija IHI. U odeljenju koje se bavi održavanjem avionskih motora, tokom 2004. godine je otkriveno da su neki podaci falsifikovani a što je zavelo i navelo ministarstvo transporta da uveća obim porudžbina od kompanije.
Još jedna bruka se desila 2007. godine kada je IHI bio prinuđen da izmeni finansijske izveštaje, snižavajući inicijalno iskazanu dobit, što je dovelo do potresa na tokijskoj berzi, a kompaniju približilo na dlaku od kaznenog delistiranja sa berze.
AutoRepublika
(948)
Seiko da mi ne diraju.
Da, da to su ti „pošteni“ Japanci……
Držali su Goshan-a, pola godine u pritvoru, i pustili ga uz kauciju. Kad je „leglo“ ono što je trebalo, onda je mogao kući… Mislim da su gori od AV režima.
Poznavao sam razne režime:titov,miloševićev, đinđićev, koštuničin, tadićev, pa i ovaj poslednji.Ovi DOS-ovi su bili katastrofa za Srbiju, ni Osmanska invazija nas nije toliko upropastila.