Električni automobili postaju deo svakodnevice i realnosti koja nas okružuje. Jedna od glavnih kritika javnosti i stručnih medija uglavnom ide na račun limitiranog dometa i nedostatka mreže brzih punjača, što bi narod rekao „na svakom ćošku“.
Kia je debitovala s novom generacijom modela Soul prošle godine, a u ponudi se našla i čisto električna verzija. Korejski proizvođač vozila tada nije objavio zvanične podatke, ali sada jeste, tako da je Soul EV je postao Kijin model s najdužim dometom uz jedno punjenje baterijske jedinice. On iznosi 389 kilometara što je za sedam kilometara duže u poređenju s dosadašnjim liderom, modelom Niro EV.
Ako pogledamo celu Hyundai-Kia grupaciju, definitivni lider je Hyundai Kona, koju odlikuje autonomija od 413 kilometara, a Soulov odnosni kapacitet predstavlja veliki napredak u poređenju s prethodnikom koji se mogao „pohvaliti“ dometom od samo 178 kilometara. Elektromotor koji koristi Soul razvija 201 konjsku snagu uz 395 Nm maksimalnog obrtnog momenta, dok su baterijske jedinice kapaciteta 64 kWh.
Na taj način Soul EV ulazi u konkurenciju trenutno dostupnih električnih vozila s najvećim dometom podrazumevajući jedno punjenje baterija. On nadmašuje Chevrolet Bolt EV (381 kilometar) i Nissan Leaf (362 kilometra). Kada se zna u kojoj popularnosti uživa standardna verzija Soula uživa, doduše među američkim kupcima, onda je uspeh električne verzije na tom tržištu zagarantovan.
AutoRepublika
(345)
*U realnim uslovima eksploatacije, to verovatno znači da distancu Beograd – Kopaonik možete da prevalite bezbrižno, ukoliko ne vozite brže od 110 km/h“
Realno, retki su momenti gde se prema Kopaoniku može voziti preko 110km/h uzbrdo. Evo, mogao bih dokazati da realni range nije viši od 200km puta sa 4 putnika i opremom za skijanje.
Да али за двије, три највише пет година домет ће бити до Херцег Новог .
Nema šanse da domet bude do Herceg Novog za 2 – 5 godina. Predsednik svega obećao autoput do Crne Gore, gde će ograničenje biti isto kao na deonici BG-Pojate (na putu za Kop), pa opet neće biti izvodljivo sa razvojem tehnologije baterija to postići.
Napreduje tehnologija izrade baterija, ali Srbija grabi brže!!!!
Значи мртва трка ?
Хајде де, видићемо за двије,три највише пет година .