Zanimljivost dana: Tužba braće Dodž koja je promenila način poslovanja u automobilskoj industriji
Ford i Dodge su veliki rivali već duže od jednog veka. Oni do današnjeg dana imaju proizvode koji pokušavaju da pokvare račune jedni drugima, ali se najveći sudar dva giganta dogodio tokom 1916. godine, kada su braća Dodž, Džon i Horas, tužili Henrija Forda. Ironično, oni su prethodnih 13 godina radili upravo za jednog od najvećih industrijalaca u Americi.
Braća Dodž su odrasli u relativnom siromaštvu, ali 1900. godine su osnovali sopstvenu firmu za proizvodnju automobilskih delova. Prva veća mušterija je postao kasniji gigant Oldsmobile, za koga su braća proizvodila menjače, a 1903. godine ih je kontaktirao i Henri Ford.
Nasuprot kasnijem bogatstvu, u navedeno vreme Henri je bio propali biznismen, jer su njegove prve dve firme, Detroit Motor Company i Henry Ford Motor Company bankrotirale. Pored toga, s njim nijedan uspešni inženjer ili investitor nije želeo da sarađuje.
Henri potpisuje ugovor prema čijim odredbama bi braća uradila većinu tehničkog inženjeringa, a u zamenu, pored plate bi dobili i 10% vlasništva nada novonastalim proizvođačem automobila, Ford Motor Company.
Braća su razvijala i proizvodila gotovo sve delove za novi Model A, koje bi Ford kasnije kasnije sastavio u svojoj fabrici. Rizik se isplatio i do 1905. godine, Ford se mogao pohvaliti godišnjim profitom od tri miliona američkih dolara. Treba spomenuti da je ovo bio period pre nego što je legendarni Model T uopšte debitovao, a uspešne godine su učinile braću veoma bogatom.
Postojao je samo jedan problem u celoj priči. Naime, iako je Ford postao najprofitabilnija automobilska kompanija na svetu, Henri je do 1915. godine prestao da isplaćuje profit kroz dividende, uz objašnjenje da je novac potreban za investicije u nove fabrike, modele i biznise.
Razlog je verovatno ležao u tome da je cena Modela T morala biti snižena na najniži nivo, pošto su braća 1913. godine predstavila sopstveni automobil, koji je preko noći izbio na drugo mesto po prodajnim rezultatima – odmah iza Forda. Dok je Model T koštao 950 dolara kada je debitovao 1908. godine, sedam godina kasnije njegova cena je snižena na samo 360 dolara (oko 8.350 dolara u današnjoj valuti). S druge strane, Dodge se mogao pohvaliti sa “samo“ 45.000 vozila, ali su ona bila toliko kvalitetno proizvedena da je čak i američka vojska zatražila isporuku kamiona u Prvom svetskom ratu.
U svakom slučaju, 1916. godine, samo jedan dan nakon što su prisustvovali svadbi Henrijevog jedinog sina Edsela, braća su pokrenula tužbu protiv Henrija, tražeći da im se isplate dividende. Sud je doneo odluku u njihovu korist i zaključio da “jedina svrha postojanja firmi jeste da donosi profit investitorima“ što je u velikoj meri odlučilo i dalji tok čak i današnjeg načina funksionisanja poslovanja.
Malo je reći da je Henri bio razočaran, ali se ipak poslednji smejao. Naime, samo nekoliko meseci nakon što su braća izašla kao pobednici na sudu 1918. godine, Henri je odlučio da se povuče s mesta predsednika Forda i tu poziciju dodeli svom dvadeset petogodišnjem sinu Edselu, a takođe je najavio osnivanje sopstvene kompanije. To je naravno bio samo trik da u potpunosti sroza vrednost akcija Forda na berzi, a onda da ih kupi po veoma niskim cenama. Godinu dana kasnije, Ford je ponovo bio u kompletnom vlasništvu Henrija.
A braća Dodž? Nažalost, njih je pogodio čuveni “španski grip“ 1919. godine koji će odneti živote 50 – 100 miliona ljudi na planeti. Džon je preminuo prvi u januaru 1920. godine, a Horas oko deset meseci kasnije.
Za razliku od Henrija Forda, braća Dodž nisu ostavila naslednike koji bi bili spremni da vode firmu. Razne fabrike su brzo rasprodate, a celu kompaniju je kupila grupa investitora i preprodala je Volteru Krajsleru 1928. godine. Od tada pa do današnjeg dana, Dodge je deo Chrysler grupe, koja kontroliše marke Jeep, Ram i sam Chrysler brend.
Zoran Tomasović
Uredio: Pavle Barta
(835)
Браво за текст.