Krajem avgusta, Međunarodna svemirska stanica je doživela prvo veće neprijatno iskustvo još od svog nastanka. Naime, usanovljena je mala rupa u Sojuz MS-09 kapsuli, zakačenoj za stanicu, što je uzrokovalo curenje kiseonika. Gotovo četiri meseca nakon incidenta, tim je izašao van stanice da ispita oštećenje.
Inicijalno, izlazak u svemir je bio zakazan za novembar, ali je odložen nakon neuspešnog lansiranja Sojuz MS-10 kapsule u oktobru. Dva ruska kosmonauta su 11. decembra konačno izašla iz stanice.
Dva inženjera, Oleg Kononenko i Sergej Prokopjev, proveli su čak sedam sati u bestežinskom stanju otvorenog prostora, ispitujući zonu štete i uzimajući uzorak.
Čitava operacija nije bila jednostavna, jer su morali da iseku izolacione slojeve, pokrivajući oštećeni deo Sojuza. Kada su sve prepreke uklonjene, Oleg Kononenko je prikupio ostatke iz veće rupe koja je otkrivena.
Prikupljeni uzorci će biti analizirani, da bi se rešila misterija, posebno iz razloga što je Rusija počela da upire prstom u konstruktore Sojuza i SAD povodom moguće sabotaže.
Prvobitno, Rusi su saopštili da je rupa ili nastala na Zemlji tokom sklapanja kapsule ili da su je napravili Amerikanci u svemiru. Ove teorije ćemo opisati više kao političko prepucavanje, a o čemu se zaista radilo, verovatno ćemo saznati kada budu dostupni zvanični rezultati.
Nakon što je rupa otkrivena, Sergej Prokopjev je iskoristio gazu i epoksid da je zatvori. Kapsula ostaje u istom stanju, ali ne ugrožava živote astronauta.
Sojuz MS-09 neće biti iskorišćen za vraćanje ljudi nazad na Zemlju, već će biti napunjen smećem i uništen od strane atmosfere planete prilikom ulaska u nju.
AutoRepublika
(359)