97% automehaničara nema znanja da održava elektromobile
Nedavno objavljena studija koju je sproveo britanski Institut mašinske industrije (Institute of the Motor Industry – IMI) otkrila je da čak 97% aktivnih mehaničara specijalizovanih na konvencionalnim automobilima nema dostojna znanja kako bi vršili intervencije na elektropokretanim vozilima. Još gore, od preostala 3%, velika većina radi u dilerskim mrežama (ovlašćenim servisima), što čini dodatnu prepreku kupcima elektromobila, zbog limitiranih mogućnosti u pogledu održavanja svog vozila.
Uz postepeni proboj elektromobila, sve veći broj problema koji su skopčani sa tranzicijom ka konceptu elektromobilnosti, isplivava u javnost. Ne samo da je ponuda čisto električnih automobila ograničena, već su servisne mreže suočene sa nedostatkom kvalifikovanog osoblja.
Svakako da do 2040. godine, koja je u mnogim razvijenim državama najavljena kao prelomna u smislu prelaska na koncept elektromobilnosti, ima dovoljno vremena, ali razloga za zabrinutost je na pretek. Naime, gradski autobuski prevoz Londona je već sada, skoro u potpunosti elektrifikovan, a i ostale evropske prestonice užurbano rade na realizaciji sličnog cilja. Sa ovim problemom se suočavaju, kako Evropljani, tako i Amerikanci.
“Ljudi su izbezumljeni,” izjavio je lokalni automehaničar Krejg Van Batenburg za Chicago Tribune, naglašavajući da postoji izrazit otpor ka obukama osoblja za popravke elektoromobila, posebno na američkom srednjem zapadu. “90% automobilske industrije nije učinilo baš ništa da bi se pripremili za eru električnih vozila. Većina mehaničara odbija da vrši servisne intervencije na hibridima i čisto električnim vozilima. Jednostavno, kupci bivaju “otkačeni”, odnosno prosleđeni u ovlašćene servise, najčešće Forda i Toyote. Veliki strah je prisutan među mehaničarima.”
Strah nije uslovljen samo odsustvom praktične edukacije. Ceo poslovni model nezavisnih servisa je na ovaj način ugrožen. “Nezavisni serviseri i prodavci, kojih ima preko 160.000 u SAD, uvek su se oslanjali na minorne popravke i zahvate, poput zamene ulja, montaže novih gume i slično. Kada zamena ulja više ne bude nužna, možete da zamislite samo šta će se dogoditi sa malim servisima.”
Uzmimo za primer tabelu održavanja omalenog, čisto električnog modela Chevrolet Bolt. Prema servisnoj knjižici, na svakih 7.500 milja, neophodno je rotirati točkove, a filter vazduha za kabinu se menja na svakih 22.500 milja. Definitivno, ovo ne zvuči perspektivno u poslovnom smislu za male servisere.
AutoRepublika
(395)