Japanski proizvođači automobila prete napuštanjem britanskih fabrika
Čelnici japanskih kompanija koje imaju svoje fabrike u Velikoj Britaniji javno je zapretio tamošnjoj vladi da će napustiti proizvodnju na Ostrvu ukoliko ne bude postignut odgovarajući sporazum sa EU nakon bregzita.
„Stvar je veoma jednostavna. Ako nema ugovora o slobodnoj trgovini sa EU, ne postoji razlog za dalji rad naših fabrika u Velikoj Britaniji“, rekao je Kodži Curuoka, ambasador Japana u Britaniji.
U februaru ove godine rukovodioci 19 velikih japanskih kompanij koje imaju svoje fabrike na Ostrvu sastali su se sa britanskom premijerkom Terezom Mej. Mejova je nastojala da ubedi Japance da će se trgovina sa EU obavljati bez ikakvih problema, a deset meseci kasnije od obećanja premijerke nije ostalo mnogo.
S druge strane, japanske kompanije već su počele sa smanjivanjem obima proizvodnje i u slučaju da do dogovora Unije i Britanije ne dođe spremni su da u potpunosti presele proizvodnju u neku od zemalja u okviru EU.
Posebnu zabrinutost izrazili su predstavnici kompanija Toyota i Nissan. Toyota je već, za sada privremeno, prepolovila dosadašnju proizvodnju automobila u svojoj fabrici u Burnastonu u Engleskoj. Nissan je krajem 2016. godine dobio uveravanja britanske vlade da će do ugovora doći i da njihov biznis neće biti u opasnosti. Dve godine kasnije, i Nissan vaga odluku o napuštanju Velike Britanije.
Druge japanske kompanije, van automobilske industrije, već su preduzele drastičnije korake. Panasonic je premestio svoje evropsko sedište iz Londona u Amsterdam, preduzeće koje se bavi proizvodnjom robota Yaskawa Electric bira nove lokacije za proizvodnju u kontinentalnom delu Evrope,…
„Većina naših kompanija otvorila je fabrike u Velikoj Britaniji jer su je videli kao kapiju za ostatak Evrope. Ako do dogovora do marta naredne godine ne dođe, onda bi se nastala situacija mogla opisati samo kao stajanje na ivici provalije“, kazao je jedan od čelnika japanske ambasade u Londonu.
Od Japana samo SAD ulaže više u Veliku Britaniju. Vrednost investicija u 2017. godini bila je 153 milijarde dolara. U ovoj zemlji posluje više od hiljadu japanskih kompanija koje zapošljavaju više od 160.000 ljudi.
(246)
To ti je kada narod odlučuje srcem umesto glavom…. imam utisak da većina ljudi čita naslove, a kamoli sadržinu. A trebalo bi da poruka bilo kog teksta, poruke bude otkrivena neko vreme posle čitanja i kritičkog rasuđivanja o onome što je upravo stečeno od saznanja i poređenja toga sa alternativnim mislima. Mnogo smo bre svi kao „brza hrana“…