Zanimljivost dana: Da li se Opel zaista proizvodio u Kikindi?
Zvanična priča kaže da je iz IDA (Industrija delova automobila) iz Kikinde tokom petnaest godina saradnje srpske i nemačke strane izašlo približno 39.000 Opela. Saradnja AD Livnice i nemačkog giganta je započeta još 1969. godine kada je naša firma isporučivala odlivke da bi osam godina kasnije uspostavljena zvanična IDA firma u kojoj je Livnica bila vlasnik 51%, a General Motors preostalih 49%.
Sve do ratnih godina fabriku su napuštali sledeći Opelovi modeli: Omega, Senator, Ascona, Astra, Kadett, Rekord, Corsa i Vectra. Počev od 1983. godine Senator se čak prodavao kao Opel Kikinda dok su ostali modeli bili prepoznatljivi po IDA i J oznakama.
Međutim, koliko su pomenuti automobili zaista bili nemački, a koliko domaći?
Pa, po nekim pričama Opeli bi bili uglavnom sklopljeni u Nemačkoj, a kod nas bi se samo dodavali sitni detalji. Nije bilo retkost ni da automobil stigne kompletan, a onda naši „stručnjaci“ povade svu specijalnu opremu i prodaju automobil kao bazni.
Čak i u takvim uslovima cene bi ostajale visoke pošto je uvoz bio limitiran tokom komunističkih godina, a oprema bi se zatim prodavala drugim kupcima po premijum cenama.
Bilo kako bilo, ostalo je zapisano da su naši radnici pored Zastave proizvodili i mnoge druge automobile, uključujući i Opel. Tako da kada sledeći put vidite stariji Kadett ili Rekord sa IDA oznakom znajte da, barem na papiru, taj automobil je stigao iz Kikinde.
Zoran Tomasović
(11190)
Da, da, montirali su brisače, poklopce na točkovima, dolepljivali slovo „J“ iza naziva modela i znak „IDA“ na masci hladnjaka i radili nulti servis. Zapravo, na osnovu izvoza odlivaka za GM dobili su pravo uvoza kompletnih automobila, u istoj vrednosti, bez carine i na osnovu te razmene su ti automobili smatrani domaćim prizvodom. Ista situacija je bila sa Pežoima iz Prištine, koji su dolazili u zamenu za amortizere. Cimos je imao i svoju proizvodnju u Kopru, ali je koristio ovakvu pogodnost, te ventile iz Sremske Mitrovice menjao za modele koje nije proizvodio. IMV iz Novog Mesta i Tas iz Sarajeva… Pročitaj više »
Nisam znao da se Pežo prodavao kao domaći auto, i to „via“ Priština
Senator sa slike mi se nije dopadao ( a dolazio je i sa 2,5 motorom ), za razliku od prethodne generacije … Prethodnik, ako je bio 3,0 E, to je za mene bio „vrh“ …
Nikakve proizvodnje tu nije bilo, automobili su stizali kompletni. Poenta je da u ono vreme nije bilo dozvoljeno devizno poslovanje sa inostranstvom pa je jedini način da uvezeš neki strani proizvod bila robna razmena. Tvoj proizvod za njihov.
Рото романи и стрипови едиција Дневник Нови Сад , на скоро сваком издању су имали неку рекламу за ИДА ОПЕЛ …
Суза сузу стиже (мислим на опел сузу)
Postoji fejzbuk stranica koja relativno redovno objavljuje slike IDA Opel vozila sa ulica cele bivse SFRJ i kataloga te reklama i tako neguje secanje na tu firmu 🙂
https://www.facebook.com/OpelIDA/