Zašto je Indija pakao za evropske proizvođače automobila?
Indijsko tržište automobila se razvija velikom brzinom. Prethodne godine su po broju prodatih jedinica zauzeli petu poziciju na svetu.
Iako se u Indiji proizvodi izuzetno mnogo automobila, veoma mali deo završava u ovoj zemlji, već se većina izvozi u države Azije, Afrike, Južne Amerike, pa čak i Evrope. U 2017. godini u Indiji je sklopljeno 23 miliona vozila.
Dakle, proizvodnja nije nikakav problem. Štaviše, vlasti brojnih federalnih jedinica u Indiji privlače proizvođače tako što im obećavaju da će broj mašina koje će morati da kupe minimalan, odnosno da će ljudi raditi sve što mogu što je efikasnije moguće.
Rast prodaje automobila i sve veća ekonomska snaga same Indije, privukle su pre 11 godina i Volkswagen grupaciju. Nemački div prisutan je u ovoj azijskoj zemlji od 2007. godine, a u okviru Volkswagen India posluju i Škoda i Audi.
Uz pomenute članove nemačke grupacije, u Indiji svoja vozila sklapaju i sledeći evropski proizvođači: BMW, Renault, Fiat, JLR, Mercedes i Mini.
Gde škripi za Evropljane?
U zemlji u kojoj prema navodima UN polovina stanovništva nema nikakav sistem odvoda fekalnih voda (čak ni septičke jame), nije lako doći do zaključka šta želi prosečan kupac. Ukratko, evropski proizvođači nemaju neophodno iskustvo ni znanje za ovo tržište.
Od velikoserijskih proizvođača u znatno boljoj situaciji su premijum brendovi koji su se oslonili na sve bogatiju visoku indijsku klasu, te prodaja modela sa nekom premijum značkom je iz godine u godinu sve bolja i bolja. Kako bi možda bolje ilustrovali snagu visoke klase u ovoj zemlji, valja napomenuti da se u Indiji prodaje i Ferrari, Lamborghini, Bugatti, Bentley, Koenigsegg, Maserati, Porsche, Rolls-Royce…
Dakle, jaz između visoke i srednje klase (koja je malobrojna u Indiji) je veliki. Stoga i ne čudi uopšteno manja prodaja automobila s obzirom na to koliko stanovnika broji Indija.
Još jedna činjenica koja ne ide u prilog evropskim markama jeste stanje indijskih cesti, koje većim delom nisu asfaltirane, već je u pitanju zemljani put, kao i loš kvalitet goriva. Evropljanima na ruku ne ide ni regulativa Indije koja nedvosmisleno favorizuje domaće proizvođače automobila kroz razne takse na automobile koji su duži od četiri metra.
Na ovakve uslove najbolje se adaptirao Renault koji je u Indiji u aktuelnom izdanju prisutan od 2005. godine. Francuzi nude trenutno četiri modela KWID, Captur, ali i rebrendirani Duster i Lodgy koji za potrebe indijskog tržišta nose Renaultovu značku umesto Dacijine.
Motocikli vode glavnu reč
Da je Indija potpuno drugačiji svet od Evrope, možda bi mogla dočarati vest da jedan leopard nedeljama napada motocikliste, kao i da nekoliko velikih gradova ima problema sa bandama babuna koji pljačkaju turiste. Još jedna indikativna činjenica da je navod iz prve rečenice tačan mogla bi biti i to da se motociklistička industrija suočava sa velikim padom prodaje u Evropi, dok se u Indiji dešava potpuno suprotno.
Zbog niskog nivoa kupovne moći, ali i zbog infrastrukturnih problema, većina Indijaca vozi motocikle. Zapravo, ova zemlja je najveće svetsko tržište motorizovanih dvotočkaša.
Prodaja motocikala je u konstantnom rastu već desetak godina, a primera radi, 2010. godine prodato je 11.768.000 motocikala, dok je prethodne godine prodaja iznosila 20.192.000 primeraka. Za manje od deset godina, broj kupljenih motocikala praktično se udvostručio.
Zbog male potrošnje, vremenskih prilika, niske nabavne cene, jeftinog održavanja, ali i mogućnosti lakog probijanja kroz veoma gust saobraćaj u indijskim gradovima, motocikl je odneo pobedu nad četvorotočkašima.
Najprodavaniji motocikl u 2017. godini u Indiji bio je Hero Splendor sa 2,5 miliona prodatih primeraka, sledi Hero HF Delux sa 1,4 miliona pa Hero Passion sa 870 hiljada dostavljenih motocikala.
Ko vodi među automobilskim proizvođačima?
Kada govorimo o automobilima, Indija je sinonim za Suzuki Maruti. U pitanju je naravno supsidijar japanskog Suzukija koji je fokusiran na indijsko tržište. Postoje od 1981. godine i danas su ubedljivo najpopularnija marka u ovoj azijskoj državi.
U 2017. godini u Indiji je prodato 3,3 miliona automobila, čime ova zemlja zauzima peto mesto na listi država sa najviše prodatih četvorotočkaša, odmah iza Nemačke, sa tendencijom da je uskoro pretekne.
Indijci održavaju pravnu regulativu koja favorizuje domaće proizvođače malih automobila, pre svega kroz niske troškove registracije i poreza na sve automobile koji su kraći od četiri metra, kao i na dodatne takse za modele koji koriste motore sa više od četiri cilindra.
U ovakvim uslovima tržišta briljira Suzuki Maruti. Ova marka je u 2017. godini prodala 1,6 miliona automobila u Indiji, što je praktično polovina od ukupnog broja prodatih modela. Iza Suzukija je Hyundai sa 527 hiljada prodatih automobila potom Mahindra (222 hiljade).
Marke i broj prodatih automobila u 2017. godini (prema podacima focus2move):
- Suzuki Maruti – 1.602.522
- Hyundai – 527.320
- Mahindra – 222.168
- Honda – 179.071
- Tata – 169.845
- Toyota – 139.566
- Renault – 112.489
- Ford – 87.588
- Volkswagen – 48.088
- Datsun – 40.455
- Škoda – 17.438
- Mercedes – 15.330
- Jeep – 13.139
- Nissan – 12.944
- BMW – 9.379
Kao što se iz priloženog da videti, od evropskih proizvođača najbolje se kotira Renault, potom Volkswagen, pa Škoda, Mercedes i na kraju BMW.
Kada se sagleda kumulativna prodaja evropskih proizvođača, stvari ne izgledaju loše, međutim pojedinačna prodaja modela je sasvim drugačija priča. Među trideset najpopularnijih modela u 2017. godini nalazi se samo jedan evropski automobil i to je Renault KWID koji se nalazi na 11. poziciji sa 92 hiljade prodatih primeraka. Prvi je naravno Marutijev adut Alto sa 257 hiljada dostavljenih jedinica.
Perspektiva za evropske proizvođače u Indiji
Evropljani su u Indiji prisutni relativno kratak vremenski period, te su i dosadašnji postignuti rezultati u skladu sa očekivanjima. Ipak, pogotovo Volkswagen grupa se nada daleko većoj prodaji, i kao marka, ali i kao konglomerat koji posebne „indijske“ nade polaže u brend Škoda, o čemu možete više da pročitate ovde.
Kao što smo rekli Renault se najbolje adaptirao na indijske tržišne uslove, delom zbog toga što je ponudio mali SUV – KWID, ali i zbog rebrendiranja Dacijinih modela koji su sami po sebi već pripremljeni za tržišta gde vladaju slični (ne isti) uslovi.
Volkswagen grupa se posebno nadala da će Škoda moći da napravi veći proboj, ali kako stvari sada stoje do toga će teško doći. Pre svega zbog visoke cene čeških vozila, a jedan od faktora loše prodaje je i praktično anonimnost ove marke u Indiji.
U narednim godinama, indijsko tržište dobiće sve više na važnosti, te je za očekivati i da se Evropljani okrenu stvaranju modela specifično za Indiju, čime bi mogli postati daleko konkurentniji.
Može li neko u narednim godinama uzdrmati presto Renaulta kao najsnažnije evropske marke u Indiji, ili će Francuzi izvršiti atak na domaće proizvođače ostaje da se vidi.
Đorđe Platiša
(12808)
E moj Fiat, hrpa malih autića a u Indiji nista nisi prodao…
Indija je generalno pakao … kontrasti , kontrasti i kontrasti …
Stanje svesti nepojmivo nama iz Evrope.