Lekari koji su izveli transplantaciju pluća na Nikiju Laudi, kažu da nije bilo operacije, trostruki F1 šampion bi živeo još nekoliko dana, najviše par nedelja.
Lauda se uspešno oporavlja nakon hirurške intervencije obavljene u Glavnoj bolnici u Beču prošle nedelje.
Sedam specijalista je danas saopštilo detaljne informacije u vezi sa okolnostima koje su dovele do hitne operacije.
Marko Icko, šef odeljenja za pulmologiju je objasnio: „Gospodin Lauda je patio od takozvanog hemoragičnog alveolitisa. Reč je o upali alveola, u kombinaciji sa krvarenjem unutar plućnog tkiva i respiratornog trakta.“
Nakon što mu je pozlilo, Auda je dobio imunosupresivnu terapiju, koja je dovela do značajnog poboljšanja stanja.
Međutim, pojavila se akutna plućna bolest, što znači da su imunske ćelije u krvi migrirale u pluća i napale tkivo.
„Ovo je na kraju dovelo do uništenja i gubitka funkcionalnog plućnog tkiva, tako da pacijent nije više bio sposoban da apsorbuje dovoljno kiseonika kroz pluća“, dodao je Icko, rekavši da ovakav scenario ima visoku stopu smrtnosti.
Sa ograničenim daljim opcijama tretmana lekovima, Lauda je morao biti stavljen na aparate za disanje.
„Nažalost, nakon 10 dana u intenzivnoj nezi, zbog kritičnog snabdevanja kiseonikom, terapija je eskalirala“, rekao je kardiolog, Gotfrid Hajnc. „Morali smo da izvedemo mehaničku zamenu pluća i ECMO.“
Doktori su takođe izjavili da je očekivani životni vek Laude bio nekoliko dana, što ga je stavilo na listu za transplantaciju uz visok LAS (Ocena alokacije pluća), koji je mera za hitnost u skladu sa objektivnim kriterijumima.
„Mogli smo da pretpostavimo da će odgovarajući organ biti dostupan u periodu od nekoliko dana“, rekao je torakalni hirurg, Konrad Hoceneker, koji je uradio transplantaciju, zajedno sa Valterom Klepetkom i njegovim timom. „Prosečno vreme čekanje u ovom slučaju je pet dana.“
Početak oporavka
Lauda je dobio pluća od donora, za koja lekari kažu da su se dobro prilagodila njegovom telu.
„Pluća imaju sjajnu primarnu funkciju, tako da smo mogli da odstranimo cirkulatornu podršku, ECMO, u operacionoj Sali“, objasnio je Hoceneker. „Presađena pluća su dobro preuzela funkciju.“
Direktor kardiologije, Kristijan Hengstenberg, je dodao: „Mi možemo da kažemo da je pacijent odlično prošao operaciju i da bismo mogli da ga ekstubiramo već nakon 24 časa. To znači da creva u plućima mogu da se izvade, tako da pacijent diše spontano.
Ovo je od izuzetne važnosti za nas i za čitav proces oporavka. Možemo da vidimo da je on u potpunosti svestan i da sve funkcioniše dobro.“
Lekarski tim je saopštio da pacijenti napuštaju bolnicu nakon dve do tri nedelje posle operacija, mada bi u Laudinom slučaju to moglo da traje nešto duže zbog situacije koju je imao u intenzivnoj nezi.
Prognoze lekara su dobre. „Naša stopa uspešnosti je preko 90 odsto u okviru poslednjih godinu dana i 75 odsto u poslednjih pet godina“, rekao je torakalni hirurg, Peter Jakč, koji je naglasio da pacijenti kasnije uživaju u dobrom kvalitetu života.
Klepetko je rekao da operacija neće smanjiti Laudine sposobnosti da radi.
(279)