10 pronalazaka koji su promenili istoriju automobilske industrije
Od bezbednosnih pojaseva do sistema autonomne vožnje, ovo su inovacije koje su napravile revoluciju u automobilskoj industriji.
Njegovo veličanstvo automobil, stvar oko je smo okupljeni u AutoRepublici, nikada nije prestao da evoluira i unapređuje se od samih početaka. U mnogim slučajevima, evolucija je bila motivisana povećanom potrebom za bezbednost i komfor putnika.
Naravno, to nisu jedini stimulansi koji su inženjere i naučnike gonili ka inovacijama, jer manja potrošnja goriva i prosta težnja da se napravi nešto bolje od konkurencije, često su bili razlozi da se napreduje. Čini se da budućnost obećava, jer će automobili u narednih 20 godina evoluirati ubrzanim tempom.
Evo liste od 10 pronalazaka koji su promenili automobilsku istoriju zauvek:
Bezbednosni pojas
Bez ikakve dileme, ovo je pronalazak koji je spasao najviše života u istoriji automobilskog prevoza. Mada izvorno potiče iz vazdušnog saobraćaja početkom prošlog stoleća, bezbednosni pojas sa tri tačke se u automobilima pojavio 1058. godine. Upravo te godine je Volvo svoj P220 Amazon opremio ovom komponentom.
Vazdušni jastuk
Tehnički, vazdušni jastuci su vazdušni džepovi koji se pune u roku od milisekundi u slučaju sudara, da bi zaštitili putnike od direktnog kontakta sa čvrstim površinama, volanom i armaturnom tablom.
Prvi automobil koji je posedovao vazdušni jastuk za vozača je bio Oldsmobile Toronado 1973. Zapravo, to je bio prilično bazičan sistem, koji baš i nije radio kako treba. Prodavao se kao deo opcione opreme za 250 dolara, tako da se našao na tek 1.000 vozila.
Prvi „moderan“ vazdušni jastuk se pojavio u praktičnoj upotrebi 1981. na tada novoj generaciji Mercedes-Benza S klase. Od tada, nije prestao da evoluira. Volvo 850 je 1994. uveo bočne i zavesaste vazdušne jastuke, a dve godine kasnije i vazdušne jastuke za zaštitu kolena. Ford je 2009. bio prva marka koja je koristila vazdušne jastuke za zaštitu pešaka. U slučaju sudara, hauba vozila se podiže i aktivira se vazdušna zavesa da bi se ublažila posledice udara.
Elektronska kontrola stabilnosti (ESP)
Ovo je pronalazak koji je spasio najveći broj života posle bezbednosnog pojasa. Praktično je razvijen slučajno, doslovno! Inženjer Mercedes-Benza, Frank Verner Mon je 1989. godine izgubio kontrolu nad svojom E klasom (W124) u Švedskoj, i to dok je vozio ka test stazi. Dok je čekao na pomoć, zapitao se da li bi bilo moguće da se ABS senzori iskoriste za detekciju brzine svakog točka ponaosob i da se na osnovu toga primeni selektivno kočenje da bi se izbegli incidenti kakav je on upravo preživeo.
Na svu sreću, u Mercedesu su blagonaklono gledali na ovu ideju, tako da je Mon započeo razvoj algoritma koji bi omogućio izračunavanje sile kočenja koju bi svaki točak trebalo da primeni da bi se stabilizovalo vozilo. Kada je uspeo da dođe do rešenja, povećao je broj ABS senzora i dodao novu komponentu testnom prototipu: žiroskop helikoptera na daljinsko upravljanje, koji je bio kadar da meri rotaciju vozila po vertikalnoj osi.
Godine 1992., Mercedes-Benz je započeo razvoj sistema elektronske kontrole stabilnosti u saradnji sa kompanijom Bosch, za svoje serijske modele. Tehnologija je debitovala u Mercedesu CL 600, a od novembra 2011. je obavezna u svim automobilima koji se prodaju u EU.
Automatsko kočenje u slučaju nužde sa detekcijom pešaka
Prvi sistem ovog tipa za eksploataciju u urbanim uslovima vožnje se pojavio na Volvoovim vozilima pre deset godina. U to vreme, korišćena je infra-crvena laserska kamera, sposobna da inicira samostalno kočenje vozila pri brzinama ispod 30 km/h, kao i da pomogne pri izbegavanju ili ublažavanju sudara.
Od tada, ovi sistemi su nastavili da evoluiraju, da bi danas modeli poput Mercedes-Benza E i S klase bili sposobni da samostalno koče pri brzinama od 200 km/h, kombinujući podatke kamere sa velikim dometom i stereoskopskih kamera, u cilju detekcije pešaka i izbegavanja kontakta.
(5538)
Добар чланак, највише ми се свидео део о дизел мотору.Пошто код нас у Србији увек био проблем новчаних средстава, ликвидних и цене енергената – горива, увек дајем предност дизелу..
Mislim da ovde pocasno mesto zauzimaju VW i Bosch kao nekrunisani kraljevi promocije vozila na isključivo električni pogon. Oni su dali ogroman doprinos daljem pravcu razvoja auto industrije.