Nedeljna analiza cena
Cena sirove nafte nastavlja da raste. Juče u toku dana BRENT koštao iznad 80 dolara, ali je trgovanje ipak okončano neznatno ispod ovog nivoa, cena je bila 79,56 dolara po barelu.
Uz manje oscilacije trend rasta cene nafte neprekidno traje od sredine februara, tako da se neminovno odražava i na veleprodajne i na maloprodajne cene goriva u Srbiji i svim zemljama u regionu.
U odnosu na početak 2018. sirova nafta je poskupela za 16,8%, a ovaj efekat je pojačan i skokom kursa dolara koji je iznosio 1,7%. Benzin je u istom periodu poskupeo za 4,3%, a dizel za 5,7%.
Skok cena zabeležen je na benzinskim stanicama u svim zemljama u okruženju (pregled cena 03.01 i 16.05 izražen u evrima/litri je u nastavku).
Od početka godine državna zahvatanja u Srbiji po litri benzina su povećana za 2,63 din, a dizela za 3,07 din (nivo državnih zahvatanja u prosečnoj maloprodajnoj ceni goriva su u prilogu). Ovo je posledica povećanja akciza, ali i rasta PDV-a zbog povećanja ukupne poreske osnovice. Analiza UNKS-a pokazuje da je državna zahvatanja u ceni benzina 55,2% (82,44 od 149,40 din/l), a dizela 53,8% (85,60 od 158,98 din/l).
Pošto su proizvođači i uvoznici derivata nafte pritisnuti rastom nabavnih cena sirove nafte, benzina i dizela prinuđeni na korekcije veleprodajnih i maloprodajnih cena, u ovakvim situacijama su prethodnih godina mnoge države reagovale privremenim smanjenjem akciza. Po svemu sudeći nagli rast berzanskih kotacija će uskoro zahtevati upravo tu reakciju države.
U Srbiji je poslednji put ova mera primenjena 2012, kada je Vlada smanjenjem akciza na period od oko šest meseci doprinela smanjenju cene goriva, čime je u prvom redu sprečen veći poremećaj u onim sektorima privrede na koje cena goriva značajnije utiče.
Zakon o akcizama omogućava vladi da bez promene Zakona o akcizama smanji akcize do 20% i da ih nakon prestanka poremećaja vrati na zakonom propisan nivo.
Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
(4261)