Ducati, kao i kamionski sektor, mogli bi da se nađu izdvojeni iz konglomerata.
Volkswagen bi mogao da prati korake Fiat Chryslera, izdvojiviši zasebna preduzeća, kao što je to FCA uradio sa Ferrarijem i poljoprivrednom kompanijom, CNH Industrialom. VW po svemu sudeći nastoji da uradi nešto slično sa Ducatijem i proizvođačem menjača, firmom Renk, javlja Rojters.
Bivši šef kompanije, Matijas Miler, želeo je da proda Ducati i Renk tokom svog mandata, ali je odluka naišla na protivljenje od strane sindikata, kao i Porše i Pih porodica, koje drže većinski deo akcija.
„Za poslovne entitete koji ne čine jezgro kompanije, poput Ducatija, Renka i (proizvođača velikih dizela) MAN diesel & turbo, mi ćemo odrediti održivu buduću perspektivu“, rekao je novopečeni CEO grupe, Herbert Dis. „Obe oblasti poslovanja mogu biti proširene po novim planovima, ali kompletno izdvajanje svake kompanije je takođe moguće.“
Dis je već postavio planove da kamionski i autobuski program, koji ukjučuje MAN i Scaniju, stavi na berzu, dok će saradnja između različitih automobilskih marki, uključujući Audi, Seat, Škodu i Bentley, takođe biti pojačana. Ove marke već sada dele mehaničke platforme i motore, da bi se izvukle beneficije, kako sa ekonomskog aspekta, tako i kroz podelu ekspertize.
Nakon „dizelgejta“, Dis je takođe odlučan da popravi integritet i saglasnost unutar Volkswagena.
„Volkswagen mora postati pošteniji, otvoreniji, istinoljubiviji“, rekao je on.
Disovo imenovanje se smatra ključnim potezom u otklonu od kontroverznih dešavanja, čija je senka još uvek nadvijena nad konglomeratom.
(292)