Tursko tržište automobila u problemu, Velika Britanija u plusu po prvi put u zadnjih godinu dana
Tražnja za putničkim i lakim komercijalnim vozilima u Turskoj, pala je na najniži nivo u prethodnom mesecu, u poređenju sa periodom koji se proteže na poslednje četiri godine. Serija indikatora ukazuje razloge tog epiloga: kamatne stope su u porastu, broj i visina odobrenih kredita su u posledičnom padu, a odnosi razmene stranih valuta za tursku liru su sve nepovoljniji.
Pad prodaje automobila i lakih komercijalnih vozila je jednocifren i iznosi 6,4%. To znači da je ukupno prodato, samo ovog meseca, 71.126 komada. Ovakve podatke je iznela turska Asocijacija distributera automobila. U poređenju sa srpskim tržištem, to znači da se samo tokom jednog (sporog) meseca u, doduše neuporedivo većoj Turskoj, proda višestruki broj vozila u odnosu na naš godišnji nivo.
Uprosečena kamatna stopa na kredite za nabavku motornih vozila je porasla za 18,32%, i na najvišem je nivou od 2009. godine. Turska lira je od tada izgubila oko 60% svoje vrednosti, u odnosu na američki dolar i evro.
Za razliku od kupaca u Turskoj, oni u Velikoj Britaniji su bili aktivniji. Zabeležen je rast prodaje od 10,4%, u poređenju sa lanjskim aprilom, čime je prekinut dvanaestomesečni minus. Interesantno je pomenuti da je pad prodaje dizel vozila, u odnosu na april 2017. godine iznosio 24,9%.
Ipak, poznavaoci prilka na ostrvskom tržištu kažu da sa optimizmom treba pričekati. Naime, prošlogodišnji april nije baš dobar reper, s obzirom na to da su kupci pohrlili u prodajne salone u martu 2017. godine, kako bi izbegli plaćanje novouvedenih poreza, čija je naplata započela baš u aprilu.
(368)