eCall u svim novim automobilima u EU od aprila 2018.
Evropski parlament je glasao za eCall uredbu kojom je propisana obaveza da svi novi putnički automobili i lakša komercijalna vozila budu opremljeni eCall tehnologijom od aprila 2018. U slučaju teške nesreće, eCall automatski bira broj 112 – evropski broj za hitnu pomoć.
„ eCall je savršen primer projekta podržanog od strane EU koji je razvio tehnološka rešenja za spašavanje života ljudi. Zakonodavstvo sada omogućava stvaranje prednosti digitalne tehnologije“, rekao je komesar Ginter H. EtingerGunther, odgovoran za digitalno društvo i privredu. „Komisija procenjuje da, kada se sistem u potpunosti primeni, eCall bi mogao da spase stotine života svake godine i brže pomoći povređenim“, dodao je on.
Zašto je uveden eCall ?
U 2017. godini oko 28.000 ljudi je poginulo, uz više od 1,5 miliona povređenih u 1,1 miliona saobraćajnih nezgoda na putevima EU.
Pored tragedije gubitka života i povreda, ovo takođe nosi ekonomski teret od oko 130 milijardi evra troškova za društvo svake godine.
Procenjuje se da 112 eCall može ubrzati vreme hitne reakcije za 40% u urbanim područjima i 50% u seoskim područjima i može smanjiti broj smrtnih slučajeva za najmanje 4% i broj ozbiljnih povreda za 6%.
Kako funkcionise eCall ?
eCall se aktivira automatski čim senzori i / ili procesori u vozilu (npr. vazdušni jastuk) otkriju ozbiljan udar.
Kada se jednom aktivira, sistem bira evropski evropski broj za hitne slučajeve 112, uspostavlja telefonsku vezu sa odgovarajućim centrom za hitne pozive (zvanične javne službe za javnu bezbednost – PSAP) i hitnoj sluzbi šalje podatke o nesreći ( Minimalni skup podataka – MSD) , uključujući vreme incidenta, tačnu poziciju udesa vozila i pravac putovanja.
Sistem eCall se takođe može pokrenuti ručno pritiskom dugmeta u automobilu, na primer svedok ozbiljne nesreće može aktivirati poziv pritiskom tog dugmeta u svom automobilu.
eCall nije…
- 12 eCall nije crna kutija. Ne snima stalno položaj vozila, on beleži samo nekoliko podataka kako bi utvrdio položaj i pravac vozila neposredno pre udesa i ovi podaci se prenose samo u centre za hitne slučajeve ako postoji ozbiljna nesreća.
- eCall se ne može koristiti za praćenje kretanja vozača. SIM kartica koja se koristi za prenošenje eCall podataka je neaktivna, tj. Ona se aktivira samo u slučaju da vozilo ima ozbiljnu nesreću (npr. u slučaju aktiviranja vazdušnog jastuka).
- 112 eCall nije skup. Trošak se procenjuje na manje od 100 € po automobilu na dan stupanja na snagu predložene uredbe. Očekuje se da će se ovaj trošak smanjivati u budućnosti, prateći trendove troškova elektronskih komponenti i zbog ekonomije obima (na kraju će svi novi automobili u EU i u nekim susednim zemljama biti opremljeni ovim sistemom).
AutoRepublika
(249)