Zanimljivost dana: Kako je Volkswagen umalo promenio vlasnika
Volkswagen je danas jedan od najvećih svetskih proizvođača vozila, čak i u vreme “Dieselgatea“, ali u godinama posle Drugog svetskog rata, situacija nije bila toliko sjajna. Nemački proizvođač vozila se nalazio u tolikoj krizi da su političari čak bili spremni da ga ponude nekom od konkurencije bez ikakve finansijske nadoknade samo da bi se proizvodnja održala.
Volkswagen je prvo ponuđen Fordu. Prvi čovek američkog giganta, Henry Ford II, nije bio preterano zainteresovan, najviše iz razloga što je Ford već bio najveći proizvođač u Evropi. Henry II jeste bio zainteresovan za fabriku u Volfsburgu, ali je brzo odustao kada je saznao da se nalazi blizu granice sovjetske zone Nemačke.
Kompanija je zatim ponuđena i britanskom proizvođaču Rootes grupi (Hillman, Humber, Singer, Sunbeam, Talbor, Commer i Karrier). I oni su odbili ponudu i izjavili da je „buba“ previše ružan automobil i da neće dugo opstati u proizvodnji. Ovaj odgovor je bio ironičan pošto je Rootes grupa promenila vlasnika krajem 1960-ih godina (Chrysler) i prestala da postoji desetak godina kasnije.
Volkswagen je zatim spasio britanski major Ivan Hirst, koji je oživeo proizvodnju i počeo sa izvozom na globalna tržišta i istorija nikada više nije bila ista.
(764)
Na kraju ispade stvarno ona komšijska da je istinita: VW je nepoderiv 🙂
Nekad je VW bio nepoderiv.Danas,Toyota,Honda,Mazda,Hyndai-Kia su pojam kvaliteta za VW.Od stare slave VW živi samo u Evropi,na drugim tržištima je mrka kapa.