Mercedes-Benz AMG GT 4-door coupe (2019.)
Da li ste se nekad pitali kako da budete među najbržima na trkačkoj stazi, a da ujedno udobno smjestite i svoja tri prijatelja? Vjerovatno niste, ali Mercedes sada ima odgovor i na to.
Na Salonu automobila u Ženevi je AMG GT porodica dobila još jednog člana, ali ovog puta sa četvoro vrata. Prvobitno je prije godinu dana, na istom mjestu, predstavljen Mercedes-AMG koncept GT, koji je, možemo slobodno reći, potvrdio dolazak ovog modela.
Automobilski zaluđenici, a pogotovo ove marke, nestrpljivo su čekali ovaj automobil, te su se ljudi iz Štutgarta i Afalterbaha (sjedište AMG) maksimalno potrudili da ispune očekivanja. Tako je nakon par Mercedesovih novina u Ženevi, na scenu izašao i četvorovratni AMG GT i svojim prvim pojavljivanjem publiku ostavio bez daha.
Eksterijer
Kao što i sami znamo, začetnik, danas veoma popularnih, kupea sa četvoro vrata je sam Mercedes, sa prvom generacijom CLS klase, predstavljene 2005. godine na Salonu automobila u Njujorku. Nakon toga su došli automobili poput Porsche Panamere, Audi A7, BMW 6 Gran Coupea i još dosta drugih, ali i pored svih tih modela, mnogi tvrde da je proporcije CLS klase nemoguće nadmašiti. Trinaest godina kasnije, slobodno možemo reći da je Mercedes prevazišao samog sebe.
Na prvi pogled se jasno vidi da je ovo član AMG GT porodice, počevši od veoma širokih blatobrana, preko prednjih svijetala, pa sve do zadnjeg kraja automobila, koji je gotovo isti poput onog na “tradicionalnom” AMG GT.
Dizajnom automobila preovladava nevjerovatna količina, danas popularne, agresije, a na to najviše utiče nizak i oštar “pogled”, široka maska hladnjaka, izraženi blatobrani i izborana hauba. Takođe treba naglasiti jaka “ramena” zadnjih blatobrana, koja su, zbog prostora, veoma teška za izvesti na automobilu sa 4 ili 5 prostranih sjedišta. Da je ovo kupe, jasno govori njegova silueta, sa padajućom linijom krova kao i vrata bez okvira.
Vozači koji će biti iza ovog automobila, a što će biti većina, takođe nisu zapostavljeni. Zadnjim dijelom preovladavaju 4 ogromna završetka izduvnih cevi, kao i još veći difuzor, koji osim vizuelne strane, takođe utiče i na aerodinamiku. Tanka, a široka zadnja svijetla još više ističu sporstki karakter, a kako šlag na torti, tu su i dva bočna otvora koja ujedno služe za hlađenje ogromnih kočnica.
Enterijer
Kada kod kuće pravimo kolače, i pored svih detaljnih recepata, najukusniji bude onaj koji napravimo od “ostataka” koje imamo u frižideru. Tako je Mercedes otvorio svoj frižider i uzeo pomalo od E klase, CLS klase, S klase i “običnog” AMG GT, promješao i stavio u rernu. Par momenata kasnije, kada su odlučili da svoj kolač daju publici na Salonu automobila u Ženevi, rezultat je bio fenomenalan.
Pri samom ulasku u automobil se ne može zanemariti centralna konzola koja je direktno pozajmljena, a zatim blago modernizovana, iz AMG GT sa dvoje vrata. Njen oblik je od samog početka bio planiran da predstavlja raspored cilindara ispod haube, te je veoma lako uočiti to V slovo sa 8 komandi na njemu.
Kada sjednete iza volana odmah u oči “bodu” dva ogromna, nekome lijepa, nekome ružna, ekrana visoke rezolucije. Prije startovanja automobila oni su potpuno ugašeni i ne prikazuju nikakve informacije, ali nakon pritiska na start dugme „oživljavaju“ uz AMG animaciju.
Novine u odnosu na druge modele Mercedesove game jesu mali ekrani osjetljivi na dodir postavljenih na V8 centralnoj konzoli, kao i dva opcionalna ekrana na volanu, od kojih jedan služi za promjenu voznih karakteristika, dok je drugi moguće podesiti po sopstvenoj želji.
Zadnja klupa je, iznenađujuće, prostranija od one u CLS klasi na čijoj je platformi ovaj automobil zasnovan, a taj dodatni prostor je najlakše uočiti kod prostora za koljena, dok je prostor za glavu otprilike isti. Kao opcija dostupna je centralna konzola koja eliminiše srednje sjedište zadnje klupe, ali takođe donosi dodatni ostavni prostor, ekran osjetljiv na dodir sa raznim mogućnostima i dodatan komfor za dva putinka.
Kao, vjerovatno jedinu, manu je moguće uračunati prtljažnik. Nije problem u ukupnoj zapremini ili obliku prtljažnog prostora, već otvor istog. Kako je i ranije napomenuto, zadnji dio automobila je bukvalno ukraden sa običnog AMG GT, te je prag utovarnog prostora postavljen nenormalno visoko u odnosu na ono što viđamo kod ostalih automobila sa četiri vrata. Vjerovatno ovo neće spriječiti nekog od kupovine istog, ali je važno napomenuti da će utovar težih predmeta poput punih kofera, biti veoma nezgodan. Ukupna zapremina prtljažnika je 395 litara, što se može uporediti sa Volkswagen Golfom ili Audijem A3, dok se spuštanjem naslona zadnje klupe taj prostor povećava na 1.324 litra.
Motori i performanse
Kako bi privukli što više kupaca, Mercedes je osim očekivanog četvorolitarskog V8 motora, u ponudu stavio i redni šestak zapremine tri litre, koji je svjetlost dana ugledao sa modelima CLS53 i E53 kupe i kabriolet.
Što se tiče modela sa V8 motorom, on će se nuditi u dvije specifikacije, GT63 sa 585ks i GT63 S sa 639ks. Brojke ubrzanja su i više nego fenomenalne, GT63 za 3,4 sekunde do 100 km/h, a GT63 S će trocifrenu brojku “udariti” za samo 3,1 sekundu. Model sa šestocilindarskim motorom, uparenim sa blago hibridnim 48v sistemom, ima 435ks i nosi ime GT53 te njegovo ubrzanje do 100 km/h traje 4,5 sekundi.
Ovaj, od ranije poznat, V8 motor sa dva turba je poznat po svojim fenomenalnim performansama. Najzaslužiniji za to su twin scroll turbo punjači postavljeni između glava motora, takozvani “hot V”, a samim tim je nepoželjno kašnjenje turbo punjača maksimalno smanjeno, skoro pa i potpuno eliminisano. Takođe osim performansa, ovaj motor odlikuje i poprilično mala potrošnja, zahvaljujući sistemu koji u situacijama poput vožnje na auto-putu ili brzoj magistrali, ugasi jedan red cilindara.
U skorijoj budućnosti ćemo takođe vidjeti i hibridnu verziju ovog V8 motora, za koju se spekuliše preko 800ks, a njeno postojanje je, bukvalno i potvrdio šef AMG odeljenja Tobias Moers. On je u intervju sa Australijskim medijima u Ženevi, na pitanje o hibridnom modelu rekao:”Sjećate se GT koncepta predstavljenog prošle godine? Biće poput njega”. Da se podsjetimo, kada je isti koncept predstavljen, pomenute su brojke od preko 800ks i ubrzanje do 100 km/h kraće od 3 sekunde.
Svi modeli su standardno opremljeni sa AMG Speedshift MCT 9g mjenjačem koji ima devet stepena prenosa. Za razliku od prethodnika 7g-tronic, koji smo poprilično kritikovali u našem testu C klase, ovaj mjenjač odlikuju veoma brze i glatke promjene stepena.
Za dostavljanje sve te snage na zemlju, zaslužan je 4matic+ sistem, sa kojim su opremljeni svi modeli. U normalnim situacijama, snaga se šalje na zadnji par točkova, dok se prednji točkovi aktiviraju jedino u slučaju nedostatka trakcije ili proklizavanja. Kako je ovaj sistem predstavljen sa Mercedes AMG E63 S modelom, upoznati smo sa drift režimom. Nažalost, on je dostupan samo na najskupljem GT63 S modelu.
Za zaustavljanje ovog automobila su zaslužne ogromne kočnice sa 6 klipova, dok su kao veoma skupa opcija, dostupne i karbon-keramičke kočnice, koje su poznate po veoma malom gubljenju performansi pri visokim temperaturama.
Očekivana početna cijena bi trebalo biti oko 100.000 evra za model AMG GT53, 125.000 za AMG GT63 S, dok bi se AMG GT63 trebalo naći negdje u sredini. Prodaja će početi u toku ljeta ove godine.
Enes Alković
(1511)