Autonomni automobili polako ali sigurno stupaju na scenu, a ključno pitanje sve češće počinje da se postavlja. Ko je kriv kada dođe do incidenta, čovek ili vozilo?
Naravno, uvek je greška na vozaču, dokle god tehnologija ne uznapreduje do te mere da je zakonska regulativa i osiguravajuće kompanije u potpunosti prihvate.
Već je bilo dosta slučajeva gde su vozači okrivili automobile. Doduše, to se dešavalo i pre pojave autonomnih sistema, „zaglavila se papučica gasa“, „kočnica je otkazala“, „motor se ugasio“…
Da pređemo na poslednji slučaj. Naime, ukoliko bi Tesla reklamirao vozila koja vozače uveravaju da je bezbedno voziti bez njihove pažnje, i pruža im lažan osećaj samouverenosti, to bi moglo imati tragične posledice. Mada ovoga puta niko nije povređen, lako je moglo biti drugačije.
Ipak, proizvođač automobila je jasan u tome da vozač mora ostati angažovan i budan. Automobil vas neprestano podseća da treba da držite ruke na volanu i kontrolišete vozilo.
Izveštaji vezani za novi incident, odnosno sudar s kamionom, kažu da je vozač rekao policajcima da je automobil bio na Autopilotu, ali za to nema dokaza. Pri brzini od 105 km/h, bilo da je Autopilot angažovan ili ne, teško je ne primetiti ogroman kamion ispred sebe. Nekako, ovo podseća na afere kod nas kada su ljudi optuživali pse za ujede, nanosivši sami sebi povrede radi naplate odštete. Psi ne znaju da govore, ali automobili će uskoro „znati“, tako da će se lako utvrditi ko ovde laže.
(526)