Zajedničko korišćenje vozila, koje je opremljeno tehnologijom autonomne vožnje, od strane više korisnika, moglo bi da umanji tražnju za kupovinom sedana, i za više od 50%, do 2030. godine.
Ovakva prognoza je izneta od strane svetski poznate konsultantske kuće, a odnosi se na američko tržište. Istraživanje, na kojem se temelji prognoza, je za potrebe analize, uzelo u razmatranje podatke obezbeđene od strane operatera mobilne telefonije, kako bi se ustanovile matrice kretanja korisnika u tri velika američka grada.
Predviđanja istraživača su da će ovaj servis postati dostupan, najpre u gradovima sa gustom stopom naseljenosti, kao i u njihovim prigradskim naseljima. Kompanija Alphabet Inc’s Waymo – odeljenje za samovozeće automobile, kao i General Motors Co, nedavno su obelodanili da nameravaju inicijaciju pilot projekta u vezi zajedničkog korišćenja vozila sa tehnologijom autonomne vožnje, upravo u ograničenim gradskim i prigradskim pojasevima.
Kako troškovi korišćenja vozila u ovom sistemu budu opadali, tako će do 2030. godine, mnoge porodice ostati bez želje i potrebe za posedovanjem limuzine, već će se osloniti na ovaj servis.
Ovakav razvoj događaja će prodaju limuzina na američkom tržištu svesti na samo 2,1 miliona primeraka, do navedene godine, u odnosu na 5,4 miliona prodatih primeraka, koliko iznosi aktuelna godišnja realizacija sedana. Glavnina pada prodaje će se odnositi na sedane nižih segmenata, dok će za primercima većih gabarita, tražnja ostati relativno stabilna, zbog i dalje prisutne želje za dužim putovanjima, za šta će ostati neophodnost posedovanja automobila.
Proizvođači automobila u SAD se već prilagođavaju uslovima smanjene tražnje, prerađujući postrojenja u smislu prilagođavanja ka segmentima u kojima je tražnja u porastu, odnosno ka SUV i pikap vozilima. Fiat Chrysler Automobiles NV je već napustio tržište malih, kao i sedana srednje veličine, na američkom tržištu. Istraživači prognoziraju da će i drugi proizvođači krenuti istim putem, tako da će u finalu, opstati samo tri do četiri kompanije sa proizvodnjom ovakvih automobila, spram današnjih deset.
Gradovi na koje se odnose istraživanja su: Atlanta, Čikago i Los Anđeles – San Dijego. Za Čikago je karakteristično da mnoga putovanja traju kraće od 15 minuta, dok je studija otkrila da su čak 75% putovanja kroz Atlantu, ona koja se odnose na putovanje od predgrađa do predgrađa, a ne iz centra ka predgrađu. Najduža putovanja su zabeležena u Los Anđelesu sa čestim primerima vožnji dužih, čak i od 90 minuta.
Istraživanje koje je sproveo KPMG, prezentovano je u sklopu sa otvaranjem Los Angeles Auto Show , koji smo najavili nedavno.
(190)
Ako meni neko može da u BG obezbedi ekonomski razuman, a funkcionalan car sharing, ja ću prvi da ga „uzmem“ …