Juče smo izvestili o navodnom, indirektnom finansiranju nehumanih eksperimenata nad majmunima, od strane nemačkih proizvođača automobila, kompanija: Volkswagen Group, Daimler i BMW. Međutim, danas stižu šokantne vesti i o tome da nisu samo majmuni bili korišćeni tokom testiranja, već i ljudi.
U istraživanju, koje je sprovodilo udruženje osnovano od strane tri proizvođača u 2007. godini, učešća je uzelo i 25 osoba koje su udisale izduvne gasove dizel motora. Istraživanje je sprovedeno na Univerzitetu iz Ahena, kako je danas preneo Stuttgarter Zeitung.
Izveštaj nemačkog medija je usledio nakon otkrića koje je javnosti predstavio The New York Times, a koji je već uznemirio javnost zbog saznanja o zloupotrebi životinja za eksperimente.
Nemačka automobilska industrija, koja se i dalje oporavlja od Volkswagenovog dizelgejt skandala, distancirala se od Evropske istraživačke grupe za prirodno okruženje i zdravlje u oblasti transporta (European Research Group on Environment and Health in the Transport Sector – EUGT), koja je testiranja sprovodila. Nakon serijala jučerašnjih izjava iz službi za odnose sa javnošću nemačkih giganata, danas sledi novi talas izvinjenja i gađenja, u odnosu na najnovija otkrića.
„Zgroženi smo do koje se mere u istraživanju išlo. Najsnažnije osuđujemo ove eksperimente. Nismo imali nikakav uticaj na način istraživanja, a obećavamo da ćemo sprovesti temeljnu istragu tim povodom“ – stižu navodi iz Daimlera od pre nekoliko časova.
Ova otkrića predstavljaju dodatan snažan udarac za dizel tehnologiju, ionako oskrnavljenog imidža. Ova tehnologija je i dalje najprofitabilnija za nemačke proizvođača, čak i u uslovima blago padajuće tražnje, kakva trenutno vlada u Evropi, koja ostaje glavno tržište za dizel. Na ovaj način, još će dodatno biti otežana pozicija proizvođača u odbrani dizel tehnologije, koji pokušavaju na sve načine da je predstave dobronamernom u odnosu na prirodno okruženje.
U trenutku pisanja vesti, nova izvinjenja iz Volkswagena i BMW-a, još uvek nisu dospela do medija. Ipak, Štefan Veil, predstavnik nemačke savezne države Donje Saksonije, i akcionar VW grupe, na sednici Nadzornog odbora je zatražio dodatne informacije povodom ovog skandala, kao i pojašnjenje u pogledu smisla i svrhe ovakvih eksperimenata.
„Naposletku, svrha ovog eksperimenta je odlučujući faktor za rasuđivanje. Ukoliko je bezbednost i zdravlje ljudi na radnom mestu, trebalo unaprediti ovim eksperimentom, kao što je sugerisano iz Univerziteta u Ahenu, a etički standardi su bili ispunjeni, onda i eksperiment ima smisla“ – izjavio je Veil na konferenciji za medije, održanoj ovog jutra.
„Međutim, ako je svrha eksperimenta bila čisto marketinške prirode, kako bi se odbranila profitabilna tehnologija, onda opravdanja jednostavno nema.“
Univerzitet u Ahenu još uvek nije izašao u javnost sa bilo kakvim dodatnim informacijama.
(916)