Informacije pristižu iz tri nezavisna izvora i govore o tome da Renault-Nissan-Mitsubishi alijansa ulaže iznos od 200 miliona američkih dolara u novi fond za razvoj tehnologije mobilnosti. Ovo je najnoviji trend i aktuelni potez jednog velikog proizvođača automobila u želji da se što bolje adaptira na brze i dubinske promene koje su zahvatile celu automobilsku industriju. Naime, velike kompanije veruju da će investicije u startap kompanije, koje će biti pod njihovom indirektnom kontrolom, omogućiti brže prilagođavanje aktuelnim promenama.
Fond, koji će Karlos Gon, prvi čovek Renault grupe, predstaviti svetskoj javnosti na dan otvaranja Sajma potrošačke elektronike u Las Vegasu, biće finansiran od strane Renaulta, Nissana i Mitsubishija u srazmeri: 40:40:20.
“Osnivanje ovog fonda će nam omogućiti brže akvizicije, kupovinu kapitala novoosnovanih perspektivnih kompanija, čime ćemo steći komparativnu prednost u odnosu na konkurenciju.” – izjavio je jedan od čelnika R-N-M alijanse.
Sa druge strane, Frederik LeGrev, portparol alijanse, odbio je bilo kakav komentar, na upit novinara Reutersa.
Tradicionalni poslovni model koji je decenijama u primeni u automobilskoj industriji je zasnovan na pojedinačnom vlasništvu kapitala u kompanijama, a kao takav je, iz osnova, doveden u pitanje. Trendovi koji su uslovili ovakva kretanja se ogledaju u narastanju kompanija poput Ubera i ostalih koje promovišu koncept naplate korišćenja vozila, umesto prodaje istog. Dalje, porast popularnosti elektrifikovanih i samovozećih automobila su novi bitni momenti koji utiču na izmenu načina poslovnog razmišljanja tradicionalnih proizvođača automobila.
Mnoge automobilske kompanije se trude da se izbore i prilagode očekivanim promenama kroz usvajanje novih tehnologija, dok njihova rukovodstva tek počinju da shvataju kakve radikalne promene su na pragu. Kako bi ubrzala ovaj proces, mnoga privredna društva iz delatnosti, pribegavaju direktnim investicijama u nove linije usluga, dobijajući time pristup intelektualnoj svojini. Ove direktne investicije se najčešće obavljaju preko sopstvenih fondova, a skraćenica koja se koristi za fondove ovog tipa je CVC (Corporate Venture Capital).
BMW je otkupio akcije manjih kompanija iz oblasti zajedničke vožnje jednog vozila od strane više lica, tehnologije inteligentnog punjenja baterija, izrade softvera za autonomna vozila. Sve ove investicije, Bavarci su izvršili preko svog CVC fonda, u koji su inicijalno uložili iznos od 500 miliona evra. Ovo je ujedno i najveća celina u okviru BMW grupe.
Među kompanijama koje su, u ovom smislu, sve aktivnije, nameće se i General Motors koji je u svoj GM Ventures, uložio iznos od 240 miliona američkih dolara, kao i PSA Group sa svojom investicijom od 100 miliona evra.
CVC fondovi, inače poznati u industrijama kakve su tehnička ili farmaceutska, postali su sve češći način razmišljanja i u automobilskom sektoru, počev od svetske ekonomske krize iz i 2008. godine. Investicijama realizovanim preko ovih fondova, kompanije brže prevazilaze adminstrativne formalnosti, a sam proces preuzimanja obećavajućih startap kompanija, teče glatkije.
Fond koji je osnovala Renault-Nissan-Mitsubishi alijansa će olakšati i pregovore oko vlasničke strukture u svakoj pojedinačnoj investiciji, među članovima alijanse.
Osnivanje fonda, ujedno predstavlja i sledeći korak u integraciji ova tri proizvođača automobila, koji planiraju da ostvare efekte sinergije u vrednosti ogromnih 10 milijardi evra, do 2022. Francuski mega proizvođač Renault poseduje 43,4% akcija Nissana, koji dalje ima Mitsubishi, pod svojom kontrolom. Prvi čovek Renaulta, vodi sve tri kompanije unutar alijanse, sa najviše pozicije.
Fond je registrovan u skladu sa holandskim propisima (iz poreskih razloga – primedba konsultanta), a njime će rukovoditi Fransoa Dosa, kome u biografiji piše da je bivši rukovodilac Societe Generale banke u Brazilu, pa onda rukovodilac Nissanovih operacija. Iz rukovodstva fonda, odbili su diskusiju na temu budućih investicionih planova.
Uprkos ambicijama Nissana da lansira potpuno autonomna vozila do 2022. godine, kao i uslugu robotizovanog taksija, japanski proizvođač je izbegavao investicije u novoformirane kompanije, preferirajući partnerstva sa etabliranim igračima, poput softverske grupe DeNA Co.
Renault je do sada, izvršio više takvih investicija, koje uključuju Marcel, parisku car-sharing platformu, Jedlix, holandsku kompaniju specijalizovanu za tehnologiju inteligentnog punjenja baterija električnih vozila. RCI Bank & Services, koja je u vlasništvu Renaulta, preuzela je kontrolu nad car-sharing agregatorom tražnje, kompanijom Karhoo, tokom prethodne godine.
Većina srodnih investicija, koje je Renault izvršio do sada, odnosno pre formiranja CVC fonda, biće preneti u vlasništvo novoosnovanog fonda.
(254)