![Hitne službe za sada ne mogu da pređu na EV, upozoravaju rezultati analize češkog MUP-a](https://autorepublika.com/wp-content/uploads/2025/02/00FordMustangPoliceMachE_66.jpg)
Hitne službe za sada ne mogu da pređu na EV, upozoravaju rezultati analize češkog MUP-a
Kako bi se očuvala operativna sposobnost integrisanog sistema hitne pomoći (IZS), Češka bi trebalo da pregovara o izuzeću od postepenog ukidanja proizvodnje i korišćenja vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem u zemljama Evropske Unije. To proizilazi iz analize o kojoj će u sredu tamošnju vladu obavestiti Ministarstvo unutrašnjih poslova. Prema ovoj analizi, vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem su i dalje neophodna policiji, vatrogascima, hitnoj pomoći, kao i vojnoj policiji i obaveštajnim službama, sve dok vozila bez emisija ne budu u potpunosti uporediva po svojim performansama i dok ne bude moguće puniti ih bilo gde i bilo kada.
„Ukoliko se ne postigne izuzeće, postoji opasnost da neće biti osigurana redovna obnova voznog parka ovih službi. To može imati značajan negativan uticaj ne samo na operativnu sposobnost jedinica integrisanog sistema hitne pomoći, oružanih snaga, vojne policije i vojne obaveštajne službe, već i na unutrašnju bezbednost Češke Republike i ispunjavanje obaveza u okviru NATO-a“, navodi Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Prema Ministarstvu, vatrogasna služba i policija već poseduju nekoliko električnih vozila, ali ih koriste samo kao pomoćna vozila, a ne za direktne intervencije.
Autori analize upozoravaju da je ponuda električnih vozila pogodnih za potrebe sistema hitne pomoći ili Ministarstva odbrane trenutno ograničena.
Vozila nemaju dovoljnu baterijsku autonomiju da stignu do lokacija na kojima su potrebni vatrogasci, policija i druge jedinice. Takođe, njihovo punjenje traje dugo, što ih čini nepraktičnim za hitne intervencije. Nedovoljno je i stanica za punjenje, vozila se ne mogu testirati u realnim uslovima katastrofe, a nemaju ni dovoljnu nosivost za prevoz celokupne potrebne opreme.
Pošto se nikada unapred ne može predvideti kada i gde će doći do saobraćajne nesreće, prirodne katastrofe, krivičnog dela ili medicinskog hitnog slučaja, jedinice sistema hitne pomoći ne mogu planirati punjenje električnih vozila. Vanredni događaji često se dešavaju u nepristupačnim područjima bez električne mreže ili u regionima pogođenim katastrofom. Stoga IZS trenutno koristi isključivo vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, koja se mogu dopuniti gorivom i na samom mestu događaja.
„Zato je poželjno da se u već postojeće aktivnosti Ministarstva saobraćaja i Ministarstva industrije i trgovine dodatno uključe i resori Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva odbrane i Ministarstva zdravlja, te da se argumenti navedeni u dostavljenoj analizi uzmu u obzir u daljim pregovorima u ime Češke Republike“, navodi se u izveštaju Ministarstva unutrašnjih poslova.
AutoRepublika
(48)
Sve veoma logično.
Šta „logično“ traži u EU?
… I to je sve što treba da znate o upotrebljivosti električnih vozila. Sad će neko reći – pa nisu iste potrebe prosečnog korisnika i gorske službe spasavanja. Tačno, ali sve navedene mane stoje i dalje – nedovoljan domet, ne mogu da punim bilo kad i bilo gde, punjenje traje dugo i ono što nije navedeno a takođe je bitno – velika varijacija stanja napunjenosti od temperature i uslova vožnje. Prema tome, neka hvala, bar dok se ne reše ova glavna pitanja.