1. Home
  2. Kupovina automobila
  3. Istraživači: Javni punjači nisu presudni za kupovinu EV, već dostupnost kućnih punjača u komšiluku
Istraživači: Javni punjači nisu presudni za kupovinu EV, već dostupnost kućnih punjača u komšiluku

Istraživači: Javni punjači nisu presudni za kupovinu EV, već dostupnost kućnih punjača u komšiluku

167
12
Podelite sa prijateljima:

Prilikom kupovine električnog automobila, pristup punjenju kod kuće daleko je važniji faktor od dostupnosti javnih punjača. To je zaključak istraživanja koje je sproveo švedski Državni institut za istraživanje puteva i saobraćaja (VTI), a koje sugeriše da bi društvo trebalo da preusmeri resurse sa javne infrastrukture ka podršci privatnom punjenju, naročito u stambenim zgradama.

Rezultati studije pokazuju da su stanari stambenih udruženja (ekvivalent stambenim zajednicama) koja su instalirala punjače za električne automobile skoro jednako skloni kupovini električnog vozila kao i vlasnici porodičnih kuća. Nasuprot tome, prisustvo javnih punjača ima znatno manji uticaj na odluku o kupovini. Ako se, na primer, broj javnih punjača u blizini doma ili radnog mesta poveća za 10%, verovatnoća kupovine električnog vozila raste za manje od 1%.

Cena i dostupnost su ključni faktori. Osim toga, mogućnost da vlasnik automobila uvek ima pristup sopstvenom punjaču mnogo je značajnija prednost.

– Javno punjenje može biti i tri do četiri puta skuplje od privatnog. Zato nije iznenađujuće što vidimo ovako velike razlike u preferencijama, kažu Ida Kristoferson i Roger Pidoke, autori naučnog rada.

Istraživači smatraju da bi društvo trebalo više da ulaže u olakšavanje punjenja u blizini domova, posebno u stambenim zgradama, jer to ima daleko veći uticaj na kupovinu električnih vozila.

– Druge faktore, poput prihoda, koji takođe utiču na kupovinu električnih automobila, teško je ili nemoguće promeniti u kratkom roku. Međutim, način na koji gradimo infrastrukturu za punjenje može se relativno brzo prilagoditi, zaključuju Kristoferson i Pidoke.

Ukoliko neko želi da se ozbiljnije bavi ovim pitanjem, može pročitati naučni rad na ovom linku

AutoRepublika

(167)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

12 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
s mile

Ja se pitam…
Zašto su javni punjači toliko skupi? Čime investitor opravdava cenu struje koja je 5 puta skuplja.

Tom cenom se baš i ne promoviše / privlače sadašnji i budući vlasnici EVa. A iz Pekijevih testova se zaključuje da je takvo punjenje u visini sa SUS potrošnjom.
Treba tu nešto učiniti da bi bilo dostupnije i privlačnije kupcima.

Matija

Vlasnik punjaca je biznismen koji zeli da zaradi novac. Zabole njega za popularnost e-vozila!
Politikia se ne mesa jer po kapitalistickim principima trziste treba samo od sebe da se regulise.

s mile

A koj đavo onda države daju subvencije do 8000eur… Mada sve manje

BB

Pa daje država da bi vlasnik punjača mogao kasnije da zaradi 😉

Branko

Jedna punionica od 50 kW DC + 22kW AC košta min. 50.000 EUR + PDV; angažirana snaga cca 15.000 EUR, osim ako ne trebaš i trafo stanicu (onda puno više). I struja velike snage košta dosta, a eventualna optimizacija preko solara i stacionarnih baterija isto tako. I sva ta tehnika se amortizira kroz 10-tak godina, tako da nije baš tako jednostavno. Imamo u firmi vlastite punionice, pa znam.

moron

„Istraživači smatraju da bi društvo trebalo više da ulaže u olakšavanje punjenja u blizini domova, posebno u stambenim zgradama, jer to ima daleko veći uticaj na kupovinu električnih vozila.“

Voleo bih da objasne kako su zamislili da se to reši u gradjevinskom smislu ?

Onako kako Tramp plemenito predlaže da se reši problem Gaze? Da se svi prosto samo isele, sve se sravni sa zemljom, pa se sve ispočetka izgradi? U ovom slučaju, novi objekti sa infrastrukturom prilagodjenom za EV ?

Aleksandar

I ja sam tako čuo.

moron

Nisu za EV problem novi objekti koji se grade (oni moraju da ispune odredjene uslove po pitanju infrastrukture).
Ali, šta sa već ranije izgradjenim stambenim objektima i šta sa delovima naselja (stambenim blokovima) koji su ranije izgradjeni, a gde nemaš uslove za neku „rekonstrukciju“ u smislu izgradnje infrastrukture za EV ?

moron

Pa, ja i mislim na potrebnu elektroinstalaciju i koliko je u Srbiji ekonomski i KORUPTIVNI problem da se to izvede legalno u nekoj starijoj stambenoj zgradi.
U konačnom saldu, ekonomski neisplativo ulaganje.

Stari Dejan

Uh, pa ti baš pričaš o dobroj zabavi. Ako idemo po PS-u: Prvo neko podnese zahtev Posle toga lokalna ED izađe na teren i proveri uslove da li se to uopšte može izvesti (da li trafo stanica ima kapaciteta npr.) Onda ide idejni projekat. Pa minimum tehničke dokumentacije. E već na osnovu tog dokumenta „može“ da se krene sa radovima. Pošto pričamo o zgradama, treba iseći asfalt/beton, iskopati rov, položiti kabl, snimiti sve detalje i uneti u dokumentaciju, zatrpati i sanirati sve što se tiče zemljanih radova, ugraditi KPK i povezati kabl na oba kraja. Onda dođe montaža punjača. Niti… Pročitaj više »