1. Home
  2. Kupovina automobila
  3. Veliki popusti su neophodni za uspeh kineskih automobila u Evropi
Veliki popusti su neophodni za uspeh kineskih automobila u Evropi

Veliki popusti su neophodni za uspeh kineskih automobila u Evropi

56
3
Podelite sa prijateljima:

Kineski proizvođači automobila suočavaju se s ozbiljnim izazovima na evropskom tržištu – mnogi potencijalni kupci očekuju značajne popuste pre nego što se odluče za kupovinu. Prema najnovijem istraživanju kompanije Escalent, koja se bavi analitikom podataka i savetovanjem, brendovi poput BYD-a i MG-a morali bi da snize cene za gotovo 30% kako bi privukli pažnju evropskih potrošača.

Među više od 1.600 ispitanika iz Nemačke, Francuske, Italije, Španije i Velike Britanije, oko 10% je navelo da bi i smanjenje cene od 10% bilo dovoljno da razmotre kupovinu kineskog automobila. U Italiji i Španiji posebno je izražena zavisnost odluke o kupovini od nižih cena. U proseku je potreban popust od 27% da bi evropski kupci ozbiljno razmotrili prelazak na kineski brend. Trećina ispitanika pokazala je interesovanje već pri razlici u ceni od 11 do 20%.

Kineski proizvođači se u Evropi cenovno pozicioniraju u rangu s etabliranim brendovima, a ponekad su čak i skuplji. Na primer, MG4 trenutno u Nemačkoj košta 34.990 evra, dok Volkswagenov ID.3 startuje od 33.330 evra, a zahvaljujući popustima, može se nabaviti i za manje od 30.000 evra. Jedan od razloga za cenovnu razliku su visoke carine na električne automobile proizvedene u Kini i uvezene u EU, poput MG4.

Uprkos ovim izazovima, kineski brendovi su povećali prodaju u Evropi. Prošle godine BYD, MG (u vlasništvu SAIC-a), Nio i XPeng zajedno su prodali 368.213 vozila, što predstavlja rast od 15%. Međutim, ključna prepreka za širenje ostaje nedostatak poverenja evropskih kupaca.

Istraživanje pokazuje da automobili proizvedeni u Evropi, SAD, Japanu i Južnoj Koreji uživaju veće poverenje u odnosu na kineske modele. Ova skepsa delom proizilazi iz relativno kratke tradicije kineske automobilske industrije, kao i iz nedovoljne prepoznatljivosti brendova. Među 25 najpoznatijih automobilskih marki, samo su MG i BYD uspeli da se plasiraju na listu, i to na 22. i 25. mesto.

Ipak, zahvaljujući ciljanim marketinškim strategijama i širenju ponude, svest o kineskim brendovima u Evropi ubrzano raste. Ovo bi uskoro moglo dovesti do preokreta i ugroziti poziciju pojedinih evropskih konkurenata. Prema rečima izvršnog direktora Escalenta, Marka Karpentera, strategija cena i usmerenost na razvoj brenda menjaju evropsko automobilsko tržište brže nego što se očekivalo. On upozorava da bi etablirani proizvođači trebalo da obrate pažnju, jer kineski konkurenti postaju sve ozbiljnija pretnja.

AutoRepublika

(56)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

3 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
s mile

Ja zaista sumnjam da cene u kini i to maloprodajne, bez rabata, se skoro dupliraju u Evropi. Činjenica je da ima troškova prevoza, homologacije itd, ali sumnjam da ti troškovi iznose više od 1000 eur/namena/ po vozilu. Prevoz 1000, homologacija 1000 i td. Tako da verujem da npr 5000 eur /kom su troškovi za ulazak u EU. Ko se iole više razume neka kaže… E sad, homologacija je fikasan trošak, a deli se po prodatom primerku. Naravno na sve to treba dodati zaradu lokalnog prodavca, servisnu mrežu itd… Kucam ti ja tako i sam dođem do duplo veće cene 😉… Pročitaj više »

Matija

Svi ocekujemo da kineski auto bude jeftiniji od evropskih.

next

džaba i da su jeftiniji, kad postoji velika šansa da će nestati sa tržišta za 3-5 godina i šta onda? Većina njih posluje sa gubitkom i uz ogromne subvencije Kine