U Rumuniji proizvedeno oko 5% od svih automobila koji su tokom prošle godine prodati u Evropi
Izveštaj JATO Dynamicsa koji se bavi brojem registracija novih automobila u Evropi koja je zabeležena tokom 2024. godine sadrži zanimljiv detalj. Naime, oko 5% svih automobila prodatih na tlu Evrope u 2024. godini je sklopljeno u susednoj Rumuniji.
Ovo će sigurno doći kao iznenađenje za mnoge, s obzirom na to da je Rumunija u ovom smislu, daleko od zemalja poput Kine, Nemačke, Japana, SAD, Velike Britanije, Francuske ili Španije, ali zaključak analitičara JATO Dinamics ističe prednosti rumunske automobilske industrije. To su u prvom redu distribucija proizvoda na tržištima značajnog obima (na primer Nemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska), blizina tih tržišta (što generiše skromne logističke troškove) i relativno visoke cene s obzirom na potencijalne prihode kupaca.
Naravno, broj automobila koji se sklapaju u Rumuniji je daleko od onog koji ilustruje proizvedene u zemljama koje dominiraju na svetskom tržištu proizvođača automobila. Takođe je manji od obima proizvodnje u Češkoj, Slovačkoj ili Poljskoj. Ali, kako fabrike u ovim zemljama izvoze mnogo automobila u druga geografska područja (osim evropskog), Rumunija je veoma dobro pozicionirana na rang listi proizvođača koji svoje automobile distribuiraju u Evropi.
Tačnije, prema podacima JATO Dynamicsa, oko 21% prodatih automobila na Starom kontinentu dolazi iz fabrika u Nemačkoj. Najmoćnija država u Evropskoj uniji je, dakle, i glavna baza za proizvodnju automobila koji se prodaju na kontinentu. Zatim, od ukupno 12.909.741 automobila registrovanih na 28 evropskih tržišta koje JATO uzima u obzir, 14% dolazi iz Španije, još 9,7% iz Češke i 6,7% iz Francuske.
Rumunija, država sa ukupnom proizvodnjom automobila od 560.102 jedinice, nalazi se u izabranom društvu od pet najboljih proizvođača automobila koji imaju Evropu za destinaciju. Oko 5% automobila registrovanih prošle godine na kontinentu dolazi iz dve fabrike Automobile Dacia u Mioveniju i Ford Otosan u Krajovi. U prvih deset zemalja porekla, za automobile tokom prošle godine registrovane u Evropi, slede Kina (4,9%), Turska (4,6%), Velika Britanija (4,2%) i Slovačka (4,1%), na šestom mestu.
Vredi napomenuti da konačne, revidirane brojke proizvodnje još nisu dostupne, a analitičari JATO-a napominju da njihov izveštaj uključuje procene za modele koji se proizvode istovremeno u više zemalja.
Vraćajući se na učinak rumunskih fabrika, čiji je obim proizvodnja prošle godine, prema podacima Udruženja rumunskih proizvođača automobila (ACAROM), porastao za 9,17% u odnosu na 2023. godinu, mora se reći da su glavni proizvodi izvezeni i registrovani u evropskim zemljama bili Dacia Duster (175.213 jedinica, prema navodima JATO Dynamicsa, Ford Puma (149.112 jedinica) i Dacia Jogger (89.298 jedinica).
Drugi važan procenat koji se pominje u izveštaju JATO-a se odnosi na povećanje broja registracija automobila s nalepnicama „Made in China“. Dakle, ako je 2023. godine velika azijska država sklapala samo 3,9% automobila koje su kupili Evropljani, 2024. je procenat porastao na 4,9%.
AutoRepublika
(132)