Tata Avinya X je indijski rođak novog Range Rovera Velara i stiže na tržište naredne godine
Avinya je buduća linija premijum električnih vozila kompanije Tata Motors, razvijena u saradnji sa britanskom firmom JLR, koja je nekada bila poznata kao Jaguar Land Rover, a danas je podružnica kompanije Tata. Naziv Avinya na sanskritu znači „inovacija“. Prvi automobil pod ovim imenom bio je koncept iz 2022. godine sa niskim jednoprostornim karoserijskim dizajnom i vrlo kratkim prepustima.
U Nju Delhiju je ovih dana predstavljen konceptualni krosover Tata Avinya X ima dizajn koji je vrlo blizu serijskoj verziji, čija proizvodnja i prodaja treba da počnu 2026. godine.
Dizajn modela Tata Avinya X nosi britanske gene modela Range Rover, što se vidi i u jednostavnom i udobnom enterijeru, gde su ventilacioni otvori i zvučnici audio sistema sakriveni iza luksuznih obloga. U kabini gotovo da nema fizičkih tastera, ali ima mnogo pregrada i džepova za sitnice. Panoramski stakleni krov nema centralnu pregradu. Prostranost na zadnjim sedištima biće jedna od najboljih u klasi.
Tehnički detalji o modelu Tata Avinya X za sada su oskudni. Poznato je da će krosover biti prilično snažan i brz, sa dometom većim od 500 km po jednom punjenju. Platforma EMA (Electrified Modular Architecture) sa električnom arhitekturom od 800 V prvobitno je razvijana za nove modele Jaguara, ali je, na inicijativu bivšeg generalnog direktora JLR-a, Tjerija Bolorea, preneta na Land Rover.
Na ovoj platformi će biti izrađeni modeli sledeće generacije: Range Rover Evoque, Range Rover Velar i Discovery Sport, koji se očekuju na tržištu u naredne dve godine.
Električna vozila Avinya i njihovi ključni delovi proizvodiće se u Indiji, prvenstveno za indijsko tržište, dok je neizvesno da li će se izvoziti u druge zemlje.
Podsetimo, kompanija JLR je 2023. godine, radi povećanja poslovne efikasnosti, podelila Land Rover na tri zasebna brenda: Range Rover, Defender i Discovery. Godine 2024. najavljen je četvrti brend, Freelander, pod kojim će se proizvoditi električna vozila za kinesko tržište, zasnovana na platformi kompanije Chery.
AutoRepublika
(131)
Dizajn je originalan i dosta dobar! U bocnom izgledu primecuje se da je prednji deo suvise kratak, sto daje neprijatan zatupast izgled vozilu, ubija njegovu stilsku dinamiku. Pozadi je situacija sasvim drugacija – ceo zadnji deo zeli da se skupi u zadnjim svetlima, kosine linija su napadne i neprijatne. Zadnji deo vozila asocira me na camac.
Dizajn pulta je minimalisticki elegantan, sve je sadrzano u jednoj uskoj horizontali. Veliki ekran spusten je dole tako da ne ometa ni estetiku pulta ni pogled vozaca. Uz pristojnu cenu bio bi dobrodosao u Evropi.
Nesto mi je smetalo na ovom automobilu, bilo mi je potrebno malo vremena dok sam odkrio sta je to: to je onaj trougao u zoni stakala, koji ima boju karoserije pa odskace na crnoj podlozi i kvari kontinuitet linija. Obojio sam ga u crno i efekat je pozitivan! 🙂