Aprilia Shiver 900 od ove godine u slobodnoj prodaji
Aprilia Shiver 900 u konceptnoj formi se, tokom poslednje tri godine, u Kini pojavljivala u brojnim različitim verzijama. Sada iz Azije stižu informacije da će ovaj motocikl u 2025. godini biti pušten u slobodnu prodaju i to pod originalnim nazivom, ali ne i za „male pare“.
Ovo se može smatrati iznenađenjem jer su planeri proizvoda iz Kine odlučili da, umesto da koriste različitu marku, ponude Apriliju Shiver 900 baš pod tim imenom. Biće blago modernizovana i osvežena, pa se svi nadaju epilogu u kom će ovaj dvotočkaš ostvariti uspeh na kineskom tržištu. Ipak, nije mudro prenagljivati, već bi bilo dobro sačekati da se vidi reakcija kupaca.
Šasija, ogibljenje i motor su u osnovi isti oni koji se 2020. ugrađivao u evropsku verziju Aprilije Shiver 900.
Cyclone je boljim poznavaocima prilika u motociklističkoj industriji poznat povodom modela RX 6 s Nortonovim dvocilindarskim motorom sa 650 kubika. Kineski koncept je 2021. godine nazvan RA 9, a kasnije i RA 900. Zasnovan je na Apriliji Shiver 900 ili Dorsodurou 900 i, prema izjavama iz Zongshena, kao matične firme Cyclonea, trebalo je da bude predstavljen krajem 2022. godine.
Piaggioov kineski partner Zongshen je tokom zime 2023. godine patentirao dizajn 2 motocikla iz kategorije golaća. Jedan od njih je verna kopija stare Aprilije Shiver 900, dok je drugi mešavina Shivera i Triumpha Street Triplea. Ali ne pod oznakama Cylonea, već sa još jednim starim italijanskim brendom na livenim delovima. U pitanju je Gilera.
Slike iz 2023. godine su jasno pokazale da je Gilera zasnovana na Aprilijinoj staroj tehnologiji. Motor V2 s karakterističnom pumpom za vodu na osnovi prednjeg cilindra je nepogrešiv. Kao i hibridni koktel cevastog čelika i aluminijumskog okvira sa amortizerom koji se nalazi van središta. Čak su i oblici i dimenzije prednjeg dela sa poznatim Shiverovim farom nacrtani tačno po modelu.
Pored toga, Gilerin drugi novi model je nudio jedinstven izgled. Jasno ugaoniji i smanjen, sa elementima iz KTM-a i Triumpha. Tehnički, međutim, očigledno je bio zasnovan na Apriliji Shiver 900, a nedostatak kljuna je značio da to definitivno nije Dorsoduro u stilu supermotoa. Zanimljivo u to vreme je bilo i to što je V2 trebalo da dobije veću zapreminu.
Modeli marke Cyclone koji su tada prikazani su u potpunosti preuzeli ram i motor od Aprilije, čak je i ekscentrična opruga bila ista. Motor V2, koji je u Apriliji imao 896 kubika, trebalo je da nabubri do 987 kubika i da poveća snagu na 112 „konjića“ pri 9.500 o/min. Najviši obrtni moment je najavljen da bude na nivou od 98 Nm pri 7.500 o/min. Ali tada se o tome više nikada nije govorilo.
U Kini je početkom 2025. godine, objavljeno da se ne vraća samo tehnologija Aprilije Shiver 900, već i sam model. Najava je da će se to desiti, kako napisasmo i u uvodu, čak i pod brendom Aprilije. Ipak, novajlija će biti malo modernizovan, sa novim LED farovima i pokazivačima, kao i sa sistemom za startovanje agregata bez nužne upotrebe ključa.
Šasija, vešanje i motor su u osnovi isti kao 2020. godine, baš kao i kod Aprilije Shiver 900 koja je u to vreme još uvek bila dostupna u Nemačkoj. To podrazumeva 896 ccm3, 95 konjskih snaga pri 8.750 o/min, 90 Nm pri 6.500 o/min, komponente vešanja iz KYB-a sa 120 milimetara hoda vešanja napred i sa 130 milimetara pozadi. Masa motocikla u stanju spremnom za vožnju je bila na nivou od 220 kilograma.
Zongshen je otišao korak dalje, pa je u novajliju instalirao sisteme ABS i za kontrolu proklizavanja, a koji su na novom Shiveru osetljivi i na ugao nagiba motocikla. Dobavljač na kog se konstruktor oslonio je nemački Continental. Dostupno je ukupno tri vozačka programa, a koji definišu i reakcije motora, kao i podešavanja elektronskog paketa.
Ono što je veoma upadljivo u podacima za novu Apriliju Shiver 900, kao i za samu Kinu kao motociklističko tržište, jeste cena. Samo zbog svoje zapremine, model 900 je u segmentu visoke do veoma visoke cene. Nova-stara Aprilia Shiver 900 je dostupna u zamalo najmnogoljudnijoj zemlji na svetu po ceni od 68.800 kineskih juana, što je „u našim parama“ ekvivalentno sumi od oko 10 hiljada evra. Čisto da biste stekli neku orijentaciju u pogledu cene da kažemo da prosečna mesečna zarada radnika u Pekingu iznosi 13 hiljada juana mesečno, tako da jedan Kinez za ovu drhtavica (Shiver u prevodu s engleskom) mora da radi oko pola godine.
I dalje nije jasno hoće li se Aprilia Shiver 900 vraćati u Evropu, mada preovlađuje uverenje da se to neće desiti, i da razlog tome nije samo standard Euro 5. Ovaj model je, prema današnjim standardima i previše slabašan, ali i previše težak za rivalske modele, a pride nije ni jeftin. Sve ovo još više dobija na značaju kada se uporedi s ponudom i same Aprilije u kategoriji motocikala koji nose oznaku 660.
MotoRepublika
(111)