Opel Zafira A, predstavljena 1999. godine, razvijena je uz pomoć Porschea. Suprotno očekivanjima, ova saradnja nije bila fokusirana na sportsku verziju OPC.
Opel Zafira prve generacije napunila je 25 godina prošle godine. Prvi monovolumen marke s amblemom munje uspeo je da se izbori za mesto na tada veoma konkurentnom tržištu, zahvaljujući svom gabaritu, koji ga je svrstavao između Renault Scénica i Espacea tog doba, ali i zbog ingeniozne unutrašnje modularnosti.
Ovaj sistem omogućavao je smeštaj do sedam osoba ili prtljažni prostor zapremine 1.700 litara u vozilu dužine 4,32 metra. Za ovaj dizajn zaslužan je jedan neočekivani proizvođač: Porsche.
Porsche već decenijama povremeno pomaže drugim proizvođačima u razvoju određenih modela kroz svoju filijalu Porsche Engineering. Ovi modeli su najčešće sportski, a poznati primeri su Audi RS2 i Mercedes 500 E. U to vreme, ove aktivnosti bile su od velike važnosti za Porsche, koji je tada bio nezavisna, prestižna, ali ekonomski nestabilna marka.
Godine 1994, Opel, tada pod kontrolom američkog General Motorsa, poverio je kompaniji iz Cufenhauzena razvoj kompaktnog monovolumena zasnovanog na platformi T modela Astra G. Porsche je razvio karoseriju, prilagodio pogonske sklopove, vešanje i elektronske sisteme za prvi model Zafire.
Porsche je takođe razvio sistem Flex7 za prvu Zafiru. Sedišta trećeg reda mogla su se sklopiti ravno u udubljenja na podu predviđena za tu svrhu. U drugom redu, sedišta su se mogla preklopiti prema gore i pomeriti unapred ka prednjem delu vozila. Tako su bile moguće brojne konfiguracije unutrašnjosti bez potrebe za uklanjanjem sedišta.
Opel Zafira najavljena je 1997. godine konceptom, a u prodaju je ušla 1999. Opel je 2001. predstavio sportsku verziju monovolumena, pokretanu turbo motorom 2.0 sa 192 KS. Međutim, ovu verziju nije razvio Porsche već novi Opel Performance Center (OPC) iz Riselshajma.
Zanimljivo je da postoji još jedna povezanost između Porschea i Zafire. General Motors je između 1999. i 2005. bio akcionar Fuji Heavy Industriesa, matične kompanije Subarua, s udelom od 20%. Iz ove saradnje nastao je Subaru Traviq, preimenovana verzija Opel Zafire, prodavana u Japanu. Iako Subaru ima tradiciju u proizvodnji bokser motora kao i Porsche, Traviq, a ni Zafira, nikada nisu dobili takvu mehaniku.
Danas Zafira nastavlja karijeru sa četvrtom generacijom (tip D), nazvanom Zafira Life, koja se značajno razlikuje od prethodnih. Nakon što je Opel 2017. godine postao deo PSA (sada Stellantis) ovaj monovolumen je postao klon Citroëna SpaceTourera, Peugeota Travellera i Fiat Ulyssea, baziranih na dostavnim vozilima ove grupacije.
AutoRepublika
(196)
Vrlo poželjan automobil je bio u ono vreme.
Ja se od skoro bukvalno zaljubih u MPV. Jes posteno polovnjaci. Opel Meriva B, od 2010, Kia Venga, Hyundai Ix20, Nissan Note, Citroen C3 Picasso. Mali, prakticni, dosta mesta nazad, pomicna zadnja klupa. Kad se obori zadnji naslon dobija se ravna povrsina. Motor kod benzinaca pokretan lancem.
Zafira sve to isto, samo je duza. Mada i Meriva B ima 4,28m.
Moji rođaci iz Nemačke su 22 god vozili Zafiru prve generacije, u selection opremi sa 2.2 benzincem od 147 ks. Nakon toliko godina uzeli su poslednju generaciju novog Tourana. Inače, već dugo vremena nema interesenata ko bi hteo da kupi njihovu Zafiru.
Cudo 2.2 L benzinac star 22, god… 😉
Bice kupaca, samo za koje pare…