Kineska vlada je 2020. postavila ambiciozan cilj za svoju automobilsku industriju. On naime podrazumeva da bi zemlja do 2035. godine trebalo da prodaje više električnih automobila od automobila pokretanih s motorom s unutrašnjim sagorevanjem goriva. A za 2025. godinu, cilj je bio da se poveća udeo segmenta novih energetskih vozila (električni automobili i plug-in hibridi) s 5% na 20%. I ako ima još mnogo vremena za postizanje prvog cilja, drugi zadatak je odavno ostvaren, pa čak i premašen. Prema preliminarnim procenama, ove godine će udeo elektrifikovanih automobila na kineskom tržištu premašiti 50%!
Ovo je barem tačka gledišta većine konsultantskih i investicionih kompanija. Prema njihovim proračunima, u Kini će biti prodato 12 miliona „automobila iz kategorije NEV“, što je za 20% više nego 2023. godine. Istovremeno, prodaja ugljovodoničnih automobila će se smanjiti za 10%, na 11 miliona jedinica.
Financial Times smatra da će 2034. godine obim prodaje električnih automobila u Kini premašiti granicu od 18 miliona primeraka. S druge strane, tražnja za benzinskim automobilima će do tada pasti na nivo od ispod 3 miliona jedinica. Plug-in hibridi, koji trenutno dobijaju na popularnosti, će rasti skromnijim tempom, pa se očekuje da će sledeće godine njihova prodaja iznositi 4,4 miliona, a da bi do 2034. godine narasla na 6 miliona jedinica.
Ovako masovno restrukturiranje tržišta, a koje je već viđeno u projekcijama, će izazvati tektonske promene u automobilskoj industriji. Nekoliko kineskih kompanija, onih koje ne uspeju da pređu na električna vozila, će biti zaboravljene. Ali ni kompanije koje uspeju da proizvode kvalitetna električna vozila po niskim cenama neće se osećati bezbedno. Sva je priča ovde o bespoštednoj konkurenciji. Ona je već izuzetno jaka i vremenom će se samo intenzivirati.
Ovi procesi će uticati ne samo na domaće proizvođače automobila, već i na inostrane kompanije koje posluju na kineskom tržištu. Već 2024. njihov udeo u prodaji je pao na 37% u odnosu na 64% četiri godine ranije. Očigledno, njihovo prisustvo će nastaviti da opada, jer će kineski kupci imati pristup širokom spektru lokalnih električnih vozila, često po atraktivnijim cenama. Tako će proizvođači automobila iz Nemačke, Japana i Sjedinjenih Američkih Država izgubiti značajan deo prihoda.
AutoRepublika
(166)
„Ove godine će udeo elektrifikovanih automobila na kineskom tržištu premašiti 50%!“
Sta sada ovo tacno znaci?
1. Da li ce 50% od ukupno prisutnih voila u saobracaju biti elektricno?
2. Ili ce 50% novoprodatih vozila biti elektricno?
Po svemu sudeci, e-pogon je u Kini postao koncept koji funkcionise. U EU, USA i ostatku sveta nije postao i tesko da ce postati.
U naslovu se pominje trziste,tako da se procenat odnosi na prodate automobile.
Na prodate automobile, to je onaj procenat koji EU ekolozi mogu samo da sanjaju 😉
Hvala na odgovorima! 🙂
pod elektrifikovanim se najcesce misli na BEV i PHEV
Kinezi su u pristupu el. automobilima nesto kao Norvezani u velikom pakovanju.Kompletna, sistemska politika proizvodnje i koristenja el. automobila, sopstveni razvoj baziran na domacim sirovinama.Sve to plus zakon velikih brojeva, kineska dobitna kombinacija.
Eto pošto raste cena struje, zasto je to onda dobro? Ja se tome ne radujem ustvari ide mi na živce ta propaganda svaaki dan ne možeš pročitati strane i domače vesti da se ne priča o struji…
Koja je to mašinerija ko plandemija…isti sistem i stvarno su dosadni 😄