Promene koje su se dogodile u odnosu na ono što su proizvođači automobila, do pre samo nekoliko meseci, očekivali od kupaca kreću da oblikuju budućnost automobilske industrije. Tako i neke marke čije su uprave najavile tranziciju na čisto električni pogon, preispituju planove i više ništa u tom smislu nije izvesno. Barem ne u nekom doglednom vremenu.
Jedan od brendova o kojima izveštavamo je i Mini. Dok je potpuno nova linija automobila ove marke upravo predstavljena, pripreme za sledeću generaciju Minija su već u toku i obavljaju se u Minhenu. Bez obzira da li budućnost brenda u celini leži električnim vozilima ili mešavini električnih i motora SUS, jedna stvar se čini gotovo izvesnom. Naime, modeli J01 MINI Cooper Electric i J05 Aceman Electric navodno nisu predviđeni za proizvodnju u fabrici u Oksfordu.
Štaviše, malo je verovatno da će ovi modeli dobiti naslednike od zajedničkog preduzeća Spotlight Automotive u Kini, što nas dovodi do pitanja o dugoročnom pravcu razvoja Minija.
Prema navodima iznetim u pismu koje je distributerima poslalo rukovodstvo Minija u Ujedinjenom Kraljevstvu, J01 MINI Cooper Electric i J05 Aceman Electric će nastaviti da budu sklapani u Narodnoj Republici Kini i neće se seliti u Oksford, kao što je ranije planirano. Očekivalo se da će fabrika u Oksfordu, kao tradicionalni dom Minija, početi da proizvodi ove električne modele kao deo šire strategije elektrifikacije. Ova promena značajno menja Minijev plan proizvodnje i povezana je sa slabijom od očekivane tražnje za električnim vozilima u ovom segmentu.
Kašnjenje u elektrifikaciji Oksforda ostavlja neizvesnom ulogu te fabrike u Minijevoj električnoj budućnosti. Mini će se, lišen lokalne proizvodnje, suočiti sa višim carinama i troškovima logistike za tržišta poput SAD-a, gde su tamo montirani automobili mogli biti konkurentniji.
Ono što dodaje na neizvesnosti jeste to što izvori ukazuju da je malo verovatno da će modeli J01 i J05 dobiti naslednike koji bi bili sklapani od strane firme Spotlight Automotive, kao Minijevog kineskog proizvodnog partnera. Na ovu odluku verovatno je uticao sporiji rast tražnje za malim električnim vozilima zajedničkog preduzeća. Naravno, sve veća konkurencija kineskih proizvođača automobila takođe igra značajnu ulogu u tome. Razumno je zaključiti da postizanje jakih profitnih marži na malim premijum električnim vozilima postaje sve teže.
Ova odluka ima velike implikacije i na Minijevu strategiju na američkom tržištu. Očekivalo se da će J01 i J05 na kraju biti sklapani u Oksfordu kako bi se smanjili troškovi i izbegle uvozne carine. Bez ove tranzicije, sposobnost Minija da ponudi električne modele po konkurentnim cenama u SAD mogla bi biti ograničena. Za sada i u doglednoj budućnosti, kultna britanska marka će prodavati samo jedno električno vozilo u Americi, i biće to Countriman SE.
AutoRepublika
(72)
Komedija oko naziva tipova automobila:
– Mini „hec“ ima rupu na ledjima.
– Mini Crossover ima poveliku rupu na ledjima ali ga ipak ne zovu „hec“?