Prošle su oko dve sedmice od kada se u automobilskim medijima pojavila priča kako Nissan ima rok od „dvanaest do četrnaest meseci da preživi“. Vest su originalno prenele kolege sa sajta „Financial Times“, a do informacija su navodno došli od strane visoko pozicionirane osobe unutar Nissana koja nije želela da bude imenovana.
Dalje, ista osoba je takođe (navodno) rekla da Nissan mora da bude uspešan u Sjedinjenim Američkim Državama ako misli da se oporavi. Privremeno rešenje je bilo da otpusti devet hiljada radnika, ili oko 20% od globalne brojke koja ilustruje broj zaposlenih na nivou celog sveta, a onda i da se reši udela u Mitsubishiju, kao i da odloži premijere novih modela.
Takođe nije tajna da bi se Renault svakako želeo rešiti svog dela vlasništva nad japanskim proizvođačem vozila, pa su čelnici Nissana krenuli sa diskusijama u želji da pronađu novog partnera. Prva na redu je Honda, a Reuters piše da su pregovori dve strane uveliko počeli. Honda se navodi kao logičan potez pošto su dva japanska giganta ranije ove godine potpisali ugovor u nastojanju da zajedno prave automobile na struju. Tada im se pridružio i Mitsubishi, a Reuters napominje da ako se Honda i Nissan zaista udruže, Mitsubishi je sledeći na redu da im se pridruži.
Mnogi se pitaju zašto bi Honda pristala na tako nešto pošto se čini da nema šta da dobije od sadašnjeg rivala. Pa zapravo, ako malo bolje proučimo situaciju, videćemo da je Nissan u prednosti po pitanju mnogih kategorija. Nissan je zapravo bio jedan od začetnika električnih četvorotočkaša kada je predstavio model Leaf, dok Honda trenutno ima samo jedan takav model (Prologue) i to je napravljen pod licencom General Motorsa.
Nissan se takođe može pohvaliti i značajno boljim komercijalnim programom na globalnom nivou dok je Hondin praktično nepostojeći. Sa druge strane, Nissanu svakako treba partner za manje gradske modele i naravno neko ko bi podigao pouzdanost, baš tu leži Hondina najveća snaga.
Ako nova korporacija bude formirana, potrebno je reći da je reč o udruživanju gde će obe strane biti jednaki partneri. Takva odluka bi učinila novonastalu firmu Nissan-Honda trećim najvećim automobilskim proizvođačem na svetu, odmah iza Toyote i Volkswagena. Pregovori su tek počeli i ne sumnjamo da će trajati poduže, a vreme će pokazati da li će (i potencijalno koliko će) biti uspešni.
AutoRepublika
(126)
Jos uvek se ne govori o planovima koji stoje iza ovog udruzivanja. Za sada se govori samo o razmeni modela. Po mom misljenju fundamentalna sustina ovakvog udruzivanja trebalo bi da bude zajednicko investiranje u istrazivanje i razvoj: – gorivnih motora – e-motora – baterija – transmisije – osovina – softvera – tehnologije izrade karoserija – sistematizaciju platformi, itd. itd. Ako se sve svede na „kreativnost“ Tavaresa, koji zna samo za unifikaciju modela, nova korporacija dozivece istu sudbinu kao i Stelantis. Pre godinu-dve u EU je jedino sef Renaulta, Luka de Meo, pokrenuo inicijativu za osnivanje evropske lige proizvodjaca vozila, sa… Pročitaj više »