Kao što je uobičajeno, kineski brendovi se žale na EU, ali se navodno nimalo ne plaše carina koje je uvela Evropa. U korist im ide i to što su nastavili slati velike brodove iz domovine i puniti prostore blizu glavnih evropskih luka.
Kineski proizvođači su svesni izazovne situacije s kojom se suočava tržište električnih vozila na Starom kontinentu, a krajem prošlog leta uspeli su da namame evropske proizvođače u još jednu zamku – PHEV. Kinezi su odigrali svoje karte izuzetno dobro i treba priznati da su dobili prvu rundu igre koja će se nastaviti tokom druge polovine ove decenije, najavljujući dolazak modela koji već sada prelaze gotovo 2.000 kilometara bez dopunjavanja goriva.
Evropa ima svoje pravilo, ali Kinezi grade čitavu plejadu modela
Ova strategija nije prevelika tajna. Jednostavno su uspeli da primene tehnologiju električnih automobila na plug-in hibride, posebno baterije, što im omogućava da dostignu električne domete od čak 300 kilometara.
Međutim, neki smatraju – uključujući i kineske proizvođače – da će ovi plug-in hibridi velikog dometa postati hit. Ako su azijski električni automobili trenutno skuplji, a PHEV-ovi oslobođeni carina, onda će se oni prodavati kao alva. Ova pretpostavka, međutim, nema osnovu, jer će PHEV-ovi biti skuplji već 2025. godine, uključujući i kineske.
Moglo bi se čak reći da Kina nije donela prave odluke i da je sada sama upala u svoju zamku. Oznaka „Made in Europe“ i dalje ima veliku težinu prilikom kupovine automobila, čak i kada performanse značajno odstupaju u poređenju s cenom. Naravno, neki će se odlučiti za kineske modele, ali mnogi drugi će vrlo pažljivo razmotriti na koju stranu da prevagnu kada je u pitanju pouzdanost.
Dugoročna pouzdanost kineskih automobila je veliko pitanje
Kinezi možda jesu lideri u tehnologiji elektrifikacije, ali ne i u tehnologiji motora s unutrašnjim sagorevanjem. Sada se moraju suočiti sa strožijim standardom Euro 6e koji je Evropa nametnula plug-in hibridima. U tom kontekstu, moraće da dokažu da dometi koji ih na papiru izdvajaju funkcionišu i u praksi, uz ispunjavanje odgovarajućih emisijskih ograničenja.
U ovom pogledu evropski brendovi su sada opušteniji. Niža cena i bogata oprema nisu dovoljni da pridobiju većinu kupaca. Kvalitet proizvodnje u Evropi uliva više poverenja onima koji traže automobile namenjene dugotrajnoj upotrebi, dok su kineski brendovi novopridošlice koje to još nisu uspele da dokažu.
AutoRepublika
(1056)
PHEV sa elektro autonomijom od 50-100km je odlično rešenje. Pokriva svu gradsku vožnju, i dobar deo vangradskih.
Samo se pitam kako se dobijaju euro norme za PHEV. I zašto ih je „teško“ postići.
Sa jeftinijim materijalima, i energentima, a sa jakom željom da se dokažu na EU tržištu, ja lično verujem da će kinezi imati kvalitetne SUS motore. Nisu oni komplikovani za proizvodnju. Osvojili su ih kinezi.
Plug in je idealna mjera u dosta slučajeva, aki ne za visoke novce…
A što se tiče kvaliteta SUS motora, od čega da budu kvalitetniji? Od VW dizela što troši litar ulja na 5000km (ako je dobar), ili od 1.2 PSA i njegovog remena u ulju, ili od BMW gorućih EHR i turbina? 😜
Po mojim merilima PHEV bi trebao da ima toliko vislju cenu, da se kroz ustedjeno gorivo ta razlika u ceni isplati za npr 100 k km. A to je par hiljada eur. A oni budu po 7 do 10 k eur skuplji. Lupio sam, to bolje MRN zna. Ja ne pratim cene novih automobila….
Stigosmo već do Euro standarda 6e ?
A kod nas nanoviji Geely ( Starray ) pogonjen sa Euro 6b 😊
https://cdn.kmag.net/public/data/www-docs/20000/17209/SRB-Starray-Cenovnik-5-12-2024.pdf
Ovaj je obični benzinac… A u tekstu je riječ o standardu za Plug in hibride 😉
A čini mi se da je Chery Tiggo 8 Pro bolja ponuda za istu cijenu…
Ne tiče se Euro 6e samo PHEV vozila, mada sigurno za tu kategoriju ima neke posebne tehničke zahteve.
„The new Euro 6e stage will apply to all new vehicles starting September 2024. While 6d vehicles can still emit 1.43 times the Euro 6 laboratory limit on the road, the Euro 6e regulation reduces the on-road margin down to 10%, which is expected to drive some improvements …“