Skandali na račun Honde se dešavaju relativno često, posebno što se priča o jednom brendu koji ima toliko jaku reputaciju u automobilskom svetu i možemo slobodno da kažemo i kultni status. To se posebno odnosi na američko tržište i ne iz razloga o nekoj teoriji zavere kako bi dežurni kritičari obavezno pomislili, već iz prostog razloga što Amerikanci ne opraštaju nikakve greške i vole da se sude.
Još nije okončan ni prethodni skandal oko neispravnih automatskih menjača, a čini nam se da je nova tužba na pomolu. I odnosi se na farbu izuzetno lošeg kvaliteta, što možete da primetite na priloženim fotografijama.
Statistika kaže da čak 80% novih četvorotočkaša koji su prodati preko bare, dolazi u samo tri boje i to beloj, crnoj i sivoj, pa bi bilo za očekivati da su proizvođači do sada pronašli način kako upotrebiti kvalitetnu baju, ili barem kako pronaći dobavljača koji će to uraditi. Honda svakako nije te prirode i ovog meseca je pokrenuta tužba protiv japanskog proizvođača vozila u američkoj saveznoj državi Kaliforniji. U dokumentaciji se navodi da modeli napravljeni posle 2013. godine imaju značajnih problema po pitanju farbe, a najčešće kritike se odnose na to što se boja podiže, ljušti i na degradira dajući različite nijanse.
Problem je najviše uočljiv na minivanu Odysseyu, ali ni ostali modeli, kao što su Fit (u ostatku sveta poznatiji pod imenom Jazz), Pilot i HR-V nisu izostavljeni. Na listi je i jedan model premijum brenda Acure i to krosover MDX. Tužba može da bude proširena, a osobe koje su je podnele se nadaju da će priče u medijima naterati vlasnike i drugih modela da se pridruže.
U tužbi se takođe navodi da je japanski gigant znao za ovaj problem, pošto je tokom godina imao nekoliko opoziva i produžavao fabričku garanciju, a to se odnosi pretežno na Odyssey u beloj boji. Honda još uvek nije izdala komentar povodom tužbe, ali se zna da su vozila sišla sa proizvodne trake fabrike u gradu Linkolnu, unutar savezne države Alabame, i da nisu ručno farbani, već su to uradili roboti.
Iako se ovaj slučaj odnosi na američku saveznu državu Kaliforniju koja ima relativno toplu klimu, Honda je pre dve godine takođe tužena i u Kanadi, i to usled istog problema. Kompanija je tada pristala da isplati sumu od 27 miliona kanadskih dolara nezadovoljnim vlasnicima, ali tužba ovaj put ima značajno više nezadovoljnih vlasnika i samim tim bi konačna brojka mogla da bude značajno veća.
Ovakvi slučajevi se obično otegnu godinama, a u prilogu možete da vidite neke od oštećenih modela. Fotografije su inače preuzete sa društvene mreže Reddit, gde ujedno postoji veliki broj tema na račun ovog problema.
AutoRepublika
(182)
„ali se zna da su vozila sišla sa proizvodne trake fabrike u gradu Linkolnu, unutar savezne države Alabame, i da nisu ručno farbani, već su to uradili roboti.“
Zaista bruka za Hondu, bez razlike šta je uzrok i da li je greh do dobavljača boje ili do same „Hondine farbare“.