1. Home
  2. Održavanje
  3. Zamena baterije kod BEV uskoro će biti jeftinija od zamene motora SUS u automobilu?
Zamena baterije kod BEV uskoro će biti jeftinija od zamene motora SUS u automobilu?
21

Zamena baterije kod BEV uskoro će biti jeftinija od zamene motora SUS u automobilu?

835
21
Podelite sa prijateljima:

Električni automobili su sve rasprostranjeniji, dok baterijska tehnologija postaje naprednija i razvijenija, što dovodi do smanjenja cena. Troškovi oko baterija su se tokom poslednjih godina značajno smanjili i očekuje se da će nastaviti da padaju. To se već odražava na pad cena električnih automobila. Cilj da električni automobili jednog dana postanu jeftiniji za kupovinu od novih benzinskih vozila (nerealno) nije jedina pozitivna strana ovog razvoja.

Takođe će smanjiti zabrinutost zbog skupih zamena baterija, posebno kod onih koji kupuju polovne električne automobile. Loša visokonaponska baterija trenutno predstavlja najveći izvor zabrinutosti na tržištu polovnih električnih automobila. Ova zabrinutost može biti prepreka, budući da većina kupaca automobila preferira polovnjake.

– U poređenju sa 2020. godinom, odnos između cene automobila i troškova zamene baterije se značajno promenio, piše Liz Najman, istraživačica kompanije Recurrent Auto.

Pre četiri godine, zamena baterije kod polovnog električnog automobila procenjene vrednosti od 13 hiljada evra mogla je koštati isto koliko i sam automobil. Tokom 2024. godine, ovaj trošak se smanjio na 75% vrednosti automobila. Do 2030. godine cena će pasti na samo 30%.

– Osim toga, pažljivi potrošači moći će dodatno smanjiti trošak novog paketa baterija prodajom svojih starih baterija na sve većem tržištu polovnih baterija, dodaje Liz Najman.

Već danas, servisi mogu zadržati stare baterije kako bi ih renovirali i prodali dalje, na primer firmama koje koriste degradirane baterije kao stacionarne energetske sisteme.

– Sa starenjem generacije baterija za električne automobile i rastućim tržištem polovnih baterija, potrošači bi trebalo da se angažuju u prodaji svojih starih baterija. To može efikasno smanjiti cenu novih baterija za 100 do 200 evra po kWh, nastavlja Najman.

Ovaj trend ne samo da smanjuje zabrinutost prilikom kupovine starijih polovnih električnih automobila, već pomaže u očuvanju njihove vrednosti na tržištu polovnih vozila. Zamena baterije kod starijeg električnog automobila u nekim slučajevima može čak značiti unapređenje tehnologije baterija, omogućavajući veći domet i bolje performanse punjenja nego kada je automobil bio nov.

– I tu postaje uzbudljivo. Kako cene baterija padaju, zamene baterija postaju zaista pristupačne. Uskoro će biti jeftinije zameniti paket baterija nego zameniti motor sa unutrašnjim sagorevanjem, zaključuje Liz Najman.

Recurrent ističe, međutim, da je verovatnoća zaista potrebne zamene baterije i dalje mala, baš kao što je retko potrebna zamena motora kod benzinskih automobila. Njihova istraživanja pokazuju da vek trajanja modernih litijum-jonskih baterija prelazi 320.000 kilometara. Većina današnjih električnih automobila i dalje je pokrivena garancijom na baterije, što će važiti i u godinama koje dolaze.

Pad cena baterija za električne automobile rezultat je tehnološkog razvoja. Tri glavna faktora koja doprinose smanjenju cena prema istraživačici su:

  1. Jeftiniji hemijski sastav, kao što je LFP (litijum-gvožđe-fosfat);
  2. Paketi baterija sa većom gustinom energije, koji omogućavaju više energije po jedinici cene;
  3. Povećana reciklaža i ponovna upotreba sirovina, što je znatno povoljniji način nabavke materijala.

AutoRepublika

(835)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

21 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Tri glavna faktora koja doprinose smanjenju cena:

– Jeftiniji hemijski sastav, kao što je LFP (litijum-gvožđe-fosfat);
– Paketi baterija sa većom gustinom energije, koji omogućavaju više energije po jedinici cene;
– Povećana reciklaža i ponovna upotreba sirovina, što je znatno povoljniji način nabavke materijala.

Pitanjeje kada ce ovi faktori dostici svoj zenit, tj. koliko jos moze da se uradi na njihovom poboljsanju? No, bez obzira koliko baterija kosta, ostaju svi njeni prateci problemi. To je razlog da baterija ima ogranicenu perspektivu.

Tamo Daleko

Omasovljavanje tehnologije. Svaka nova tehnologija je u pocektu skupa, a kako biva prihvacena i brojevi rastu, tako cene padaju. Prisetimo se prvih video-rekodera i njihove cene 10-15 godina kasnije, prvih CD-plejera, prvih mobilnih telefona, tankih TV-a…

Matija

„Omasovljavanje tehnologije“ – da li si siguran da ce jednoga dana 252 miliona automobila u EU voziti na baterije? Baterija ima jedan ogranicavajuci faktor a to je njena masa, potrebna kolicina materije da bi se akumulirala struja. Tu ne postoji minijaturizacija. Elektronski uredjaji kao TV, telefoni, kompjuteri, itd. imaju opadajucu cenu zahvaljujuci minijaturizaciji i robotizaciji. Kod baterije ne postoji minijaturizacija, ona je tolika kolika je i tu nema pomaka. Roboti su vec ukljuceni u proizvodnju, ni tu vise nema pomaka. Glavni faktor za ogranicenu upotrebu baterije bice prirodne rezerve. Jadar ima rezerve za 1,5 miliona baterija – gde je ostatak… Pročitaj više »

Tamo Daleko

Pitanje moze da bude i da li si siguran da ce u buducnosti biti 252 miliona automobila u EU.

Matija

Vidis, to bi bila dobra ideja – zakonom zabraniti kupovinu automobila! Kamione i vozove jos nismo ni spomenuli. 🙂

Izmenjeno 5 dana pre od strane Matija
Garbage

Cijena litija od januara 2023 (manje od 2 godine) pala nevjerojatnih 86%. Cijena NCM baterija pala sa 135$ na 60$ a LFP sa 110$ na 50$. Tako da litija ima, bateriju postaju sve jeftinije isto kao i kineski auti – dok Europljani prvo digli cijenu zbog kao skupih baterija, a sada kada su pale dvostruko u samo godinu i pol nitko od njih nije spustio cijenu.

Garbage

Godišnje se u svijetu troši 180.000 tona litija, a samo čile ima 9 milijuna tona rezervi. Računajte da je Kina već danas preko 50% novoproizvedenih vozila EV ili PhEV. Kroz cca 3 godine uz ovakav rast idu sigurno prema 90%.

BB

Zato su spustili prodaju 😜

s mile

Kako su krenuli prvi tekstovi / vesti da je neki vlasnik EVa zbog kvara na baterijskom sistemu svog auta dobio ponudu, od naravno ovlašćenog servisa, za zamenu baterije koja je blago rečeno frapantna, ja sam komentarisao, ok, koliko bi koštala zamena SUS motora u ovlašćenom servisu. Jer verujem da je to pandan. Znam da je baterija zapravo „rezervoar“ kod SUSa, ali cenovno su najvitalnije i najskuplje stavke pogona. E sad, ako sam u pravu poređujući bateriju EVa = SUS motor, onda verujem da su im i cene slične. Ali nije poenta u tome, stvar je da skoro niko ne menja… Pročitaj više »

Matija

Motori, menjaci i drugi sklopovi menjaju se po principu staro za novo, tj. pokvareno za remontovano. To je najbrzi i najjeftiniji nacin. Vlasnik motora moze da insistira na popravci svog motora – to duze traje i nesto je skuplje.

GT3

Ja imam kolegu koji vozi Hyundai Elantru i usled nekog kvara koji je servis nestručno popravio tj nije otklonio motor je morao da bude zamjenjen pod garancijom. Iznos fakture je bio oko 6.5 k eur. Dakle cijeli motor. E sad jao što Matija dole reče obično dio motora mora da se popravi/zamijeni. I što bi u poređenju trebao da bude glavni kriterijum je pitanje kad se mijenja. Baterije će morati da se mijenjaju u svakom vozilu u periodu od 10 do 15 god. Motor naravno ne. Električna vozila su skupa egzibicija koja je lansirana kao samo još jedan pokušaj da… Pročitaj više »

Matija

Najzad neko ko razume stvar! 🙂

BB

Da mu nije otišla podloška? 😜

GT3

Otišla mu kurblajzna 😉

Laki

👍

popovicvl

Šta reći za LPG/CNG? Niža emisija CO2/ppm oko 15-20%. Znaš li koliko je EU uložila u razvoj LPG/CNG u cilju smanjenja CO2/ppm zagađenja? Nula (0-nula) eura.

Cela priča oko EV je da su hteli da zajebu Kineze, ali nešto se otglo kontroli ni sami ne razmeju gde je puklo. Nije onako kako su planirali, pa su za svaki slučaj uveli carine 45%.

MOJ

A motor na benyin i dizel se menja kad?
Znači gluplje poređenje nije moglo biti.

moron

„Pre četiri godine, zamena baterije kod polovnog električnog automobila procenjene vrednosti od 13 hiljada evra mogla je koštati isto koliko i sam automobil. Tokom 2024. godine, ovaj trošak se smanjio na 75% vrednosti automobila. Do 2030. godine cena će pasti na samo 30%.“

Dobro, da sačekamo najpre da ta 2030. godina postane sadašnjost i da vidimo da li se ostvarilo ovo „stručno predvidjanje“.

Rikošet

Najbolji koncept „zamjene“ baterija je ponudio Nio.

https://www.youtube.com/watch?v=oTXptUuKGrc

Znači koncept postoji samo ga treba primjeniti, ali u ovom slučaju zamjena baterija je prejednostavna, a kravataši smatraju da mora biti komplikovana da bi se debelo naplatila…

Matija

Ovo je veoma dobar koncept za gradska komunalna i dostavna vozila, koja su 16 sati dnevno u prometu! Samo nekoliko minuta za zamenu i idemo dalje! Perfektno!

Roki

Koliko država uzima po litru goriva? Preko 70% (tačni podaci nisu bitni).
Znači sa 8 – 10 evra čovek pređe 100km. Samo se vi zaletite na električne automobile. Plaćaćemo mi višestruko više za 100km. Država se svog profita odreći neće. Pa će nam jeftinija baterija biti manje važna.