1. Home
  2. Vesti
  3. Renault Kardian iliti brazilska Dacia Sandero kreće s proizvodnjom u Maroku i dobija dizel motor
Renault Kardian iliti brazilska Dacia Sandero kreće s proizvodnjom u Maroku i dobija dizel motor
1

Renault Kardian iliti brazilska Dacia Sandero kreće s proizvodnjom u Maroku i dobija dizel motor

66
1
Podelite sa prijateljima:

Renault Kardian, „krosover“ odnosno povišeni hečbek dužine 4,1 metar, svetsku premijeru imao je u jesen 2023. godine u Brazilu, gde je prvobitno i započeta njegova proizvodnja (vozila se isporučuju i drugim zemljama Latinske Amerike). Sada, kako je i obećano tokom prošlogodišnje prezentacije, ovaj model počeo je da se proizvodi i u Maroku. Iz te fabrike Kardian će se izvoziti na afrička tržišta, kao i u zemlje Bliskog Istoka. Ipak, verzija proizvedena u Maroku ima neke specifičnosti.

Podsećamo, Renault pozicionira kompaktni model kao „gradski SUV B-segmenta“, iako je u suštini reč o prerađenom hečbeku na bazi treće generacije Dacije Sandera Stepwaya. Ovaj model je planiran i za prodaju u Rusiji: proizvodnja pod markom Renault trebalo je da započne u fabrici AvtoVAZ-a, a moguće je da bi i tamo bio poznat kao Sandero Stepway. Međutim, nakon poznatih događaja Renault se povukao iz Rusije i projekat je obustavljen. No, vratimo se modelu.

Najvažnije je to što verzija Renaulta Kardiana proizvedena u Maroku ima turbodizel motor, koji nije dostupan na tržištima Latinske Amerike, a nije ni u Evropi pod znakom Dacije. Reč je o četvorocilindričnom motoru 1.5 dCi sa 102 KS i 220 Nm obrtnog momenta, koji je uparen s petostepenim manuelnim menjačem.

U Maroku je dostupna i benzinska verzija s trocilindričnim turbo-motorom 1.0 TCe (100 KS, 160 Nm), koja dolazi s CVT-om. Jednolitarski motor se ugrađuje i u verziju proizvedenu u Brazilu, ali tamo je dostupan sa šestostepenim automatskim menjačem sa dvostrukom spojnicom.

Na nekim tržištima Latinske Amerike krosover je dostupan i s atmosferskim benzinskim četvorocilindrašem 1.6 SCe (114 KS) i manuelnim menjačem.

Pogon je u svim slučajevima isključivo na prednje točkove.

Što se tiče dizajna, marokanski Kardian u velikoj meri prati brazilsku verziju. Međutim, u pogledu opremljenosti afrički Kardian je skromniji: osnovna verzija ima dva vazdušna jastuka, analogne instrumente s malim ekranom, običan klima-uređaj, multimedijalni sistem i tempomat.

U Latinskoj Americi, standardna oprema uključuje šest vazdušnih jastuka, 7-inčni ekran na instrument tabli, automatski klima-uređaj i kameru za vožnju unazad. Najopremljenija verzija Kardiana za Maroko ima dodatne bočne vazdušne jastuke, automatsku klimu, kamere za pregled od 360 stepeni i sistem za nadzor mrtvih uglova.

Prema trenutnom kursu, osnovni Renault Kardian na marokanskom tržištu koštaće oko 17,5 hiljada evra. Zanimljivo je da ista marokanska fabrika proizvodi i srodni hečbek Dacia Sandero, čija povišena verzija Stepway u Maroku ima nižu cenu – počinje od oko 15 hiljada evra.

AutoRepublika

(66)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
BB

Slušao sam neke teoretičare zavjere koji su prije 10-15 godina govorili kako je Afrika (pogotovo sjeverna) sada na redu za razvoj a da će Evropa rapidno da propada…

to je tada zvučalo kao to – teorija zavjere, danas to uopšte ne zvuči tako…