1. Home
  2. Vesti
  3. Opel će proizvoditi kineske električne automobile marke Leapmotor?
Opel će proizvoditi kineske električne automobile marke Leapmotor?
3

Opel će proizvoditi kineske električne automobile marke Leapmotor?

223
3
Podelite sa prijateljima:

U jesen prošle godine, Leapmotor i Stellantis su osnovali zajedničko preduzeće Leapmotor International, čime je Stellantis postao ekskluzivni predstavnik marke Leapmotor van Kine. Stellantis sada aktivno razvija posao Leapmotora u Evropi, uvodeći na evropsko tržište dva modela – subkompaktni hečbek Leapmotor T03 i krosover srednje veličine Leapmotor C10, pri čemu je proizvodnja Leapmotor T03 lokalizovana u fabrici Stellantisa u poljskom gradu Tihi.

Kako izveštava Reuters, pozivajući se na insajderske izvore, Stellantis je planirao da poljski pogon koristi i za lokalizaciju drugih Leapmotorovih modela, uključujući kompaktni krosover Leapmotor B10 predstavljen u oktobru na Sajmu automobila u Parizu. Međutim, planove je osujetilo povećano trgovinsko naprezanje između EU i Kine.

Podsetimo, prošlog leta Evropska komisija pokrenula je inicijativu za uvođenje viših carina na kineske električne automobile kako bi zaštitila evropsko tržište od ekspanzije kineskih proizvođača automobila. Ova mera je podelila EU, jer nisu sve zemlje podržale ovu politiku. Nemačka, Mađarska, Slovačka, Slovenija i Malta su se na glasanju u oktobru izjasnile protiv uvođenja viših carina na kineske električne automobile. Mere su podržale Francuska, Italija, Holandija, Poljska, Irska, Danska, Bugarska, Estonija, Letonija i Litvanija, dok su se ostale članice EU uzdržale od donošenja odluke.

S druge strane, kinesko Ministarstvo trgovine je početkom jula održalo sastanak s predstavnicima kineske automobilske industrije, gde je prenesena sledeća preporuka vlade zbog mogućih geopolitičkih rizika: gradnja fabrika u Indiji, Rusiji i Turskoj nije preporučljiva, dok su investicije u Tajlandu i Evropi nepoželjne. Nakon oktobarskog glasanja u EU o carinama, Ministarstvo trgovine Kine održalo je još jedan sastanak s kineskim proizvođačima automobila i izdalo još strožiju direktivu vezanu za Evropu: obustaviti investicije u zemljama koje su podržale uvođenje viših carina na kineske električne automobile.

Zbog ove direktive, Stellantisova fabrika u Poljskoj više nije pogodna za proizvodnju novih Leapmotorovih modela, a čak bi proizvodnja modela Leapmotor T03 mogla biti premeštena, iako situacija s tim modelom još nije sasvim jasna. Stellantis trenutno traži pogone u evropskim zemljama koje su glasale protiv carina kako bi lokalizovao nove Leapmotore. Prema insajderima, najpogodniji su Opelovi pogoni u slovačkom gradu Trnava i u nemačkom Ajzenahu (Tiringija).

Fabrika u Ajzenahu trenutno proizvodi samo krosover Opel Grandland. Trnavskoj fabrici je poverena proizvodnja novog Citroëna C3 i srodnih krosovera Citroëna C3 Aircrossa i Opela Frontere, s očekivanim velikim interesovanjem za te modele. Uopšteno, zbog nižeg opterećenja, Ajzenah je pogodniji za proizvodnju novih Leapmotora od Trnave, ali su proizvodni troškovi u Nemačkoj viši nego u Istočnoj Evropi.

Evropsku automobilsku industriju sada ne zabrinjavaju samo kineski električni automobili već i nesigurni trgovinski odnosi sa SAD, gde bi Donald Tramp, kada se vrati na predsedničku poziciju, mogao da uvede strože carine na evropska vozila u cilju uspostavljanja trgovinskog balansa između SAD i EU. Teoretski, ova mera bi mogla podstaći evropske kompanije da više investiraju u proizvodnju u SAD, ali finansijsko stanje nekih velikih evropskih kompanija, uključujući Volkswagen, Audi i Stellantis, trenutno se pogoršava, pa uskoro možda neće imati dovoljno resursa za takve proizvodne manevre.

AutoRepublika

(223)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

3 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Jadni Opel, na sta je spao! Prvo je bio usluzna radionica PSA a sada kineska. Interesantno je da Stelantis namerava da proizvodi jeftine automobile u zemlji sa najskupljom radnom snagom u Evropi. Ovo je izlazna rampa za Opel – kada Kinezi odu, Opel ce biti ugasen za sva vremena.

BB

A ja pročitah negdje da Leap povlači ručnu u ulaganju u proizvodne pogone u Poljskoj jer ima takvu preporuku Kineske vlade

Matija

Ovde nema ulaganja, hale su tu, infrastruktura je tu, personal je tu, sve je vec uigrano! Roboti se reprogramiraju, prese dobiju nove alate i to je to – Kinez!