Najava da će EU uvesti kaznene carine na električne automobile proizvedene u Kini objavljena je još tokom leta. Od tada su carine blago prilagođene, dok je Kina apelovala na EU da preispita svoju odluku.
Sada je doneta konačna odluka o početku primene carina, koje stupaju na snagu danas, 31. oktobra. Carine variraju od 7,8 procenata za Teslu do 35,5 procenata za SAIC Motors. Na to se dodaje prethodni namet na uvoz automobila od 10 procenata.
Kina je nazvala kaznene carine protekcionističkim potezom koji će narušiti odnose između EU i Kine, ali i negativno uticati na automobilsku industriju na oba tržišta. Tokom jeseni Kina je pokušala da pregovara sa EU kako bi pronašla alternativna rešenja, ali bez uspeha.
Nedavno je Kina apelovala na svoje proizvođače električnih automobila da se uzdrže od reakcija na carine u nadi da će se postići neka vrsta dogovora. Više proizvođača automobila najavilo je ulaganja u lokalnu proizvodnju unutar EU. Na primer, BYD gradi fabriku u Mađarskoj, dok će kineski Leapmotor proizvoditi električne automobile u Poljskoj zahvaljujući nedavnoj investiciji kompanije Stellantis.
Pozadina ovih carina leži u tome što EU smatra da kineska država subvencioniše domaće proizvođače električnih automobila, što im daje nepravedne prednosti na evropskom tržištu.
AutoRepublika
(130)