Stručnjak: Čvrste baterije još nisu prava alternativa
Budućnost elektromobilnosti zavisi u velikoj meri od daljeg razvoja efikasnih i dugotrajnih baterija. Uprkos intenzivnim istraživanjima, litijum-jonske baterije će i narednih godina ostati dominantna tehnologija, objašnjava profesor doktor Kai Peter Birke sa Univerziteta u Štutgartu u intervjuu za časopis Aftermarketzeitschrift (AMZ). Čvrste baterije i druge nove tehnologije se intenzivno istražuju, ali u praksi se još suočavaju sa značajnim izazovima.
„Naravno da možemo maštati o čvrstim baterijama i litijum-metalu, ali se još uvek ne postiže isti nivo kao kod jonskih baterija“, kaže Birke. Najveći izazovi su ciklična izdržljivost i dugotrajnost novih tehnologija, koje trenutno ne pružaju isti potencijal.
Razvoj baterija se odvija postepeno. Nisu očekivani veliki skokovi u energetskoj gustini, već će se raditi uglavnom na optimizacijama. „Neće biti radikalnih skokova u energetskoj gustini, već samo optimizacija. Ali, za automobil je to dovoljno“, naglašava Birke. Kod modernih električnih automobila potrošnja struje iznosi oko 10 do 12 kWh na 100 kilometara, što otprilike odgovara jednom litru benzina.
Pored same tehnologije, ključnu ulogu u daljem širenju električnih automobila ima i infrastruktura za punjenje. Korisnici često očekuju više nego što je realnost. Mnogi smatraju da mogu puniti na brzoj stanici sa 150 kW, ali u praksi je često drugačije. „Često se do automobila ne isporuči ni polovina predviđene snage“, objašnjava Birke. Razlog tome je što energetska mreža često ne može da obezbedi punu snagu. Da bi se ovo pitanje rešilo, neophodno je veliko unapređenje mreža kako bi se elektromobilnost podržala na širokom nivou.
Životni vek baterija zavisi i od spoljašnjih faktora, posebno od temperature. Visoke temperature ubrzavaju starenje baterije, čak i kada se ne koristi. „Ako je baterija dugo izložena visokim temperaturama, brže će se trošiti“, kaže Birke. U hladnim uslovima, prilikom punjenja treba biti posebno oprezan kako bi se izbegla oštećenja. „Pri niskim temperaturama može doći do pojave poznate kao litijum-plating ako se baterija prebrzo puni“, dodaje on.
„Ko želi da očuva bateriju, puni između 20 i 80 posto“
Za maksimalno produženje životnog veka baterije preporučuje se da se ne puni do kraja, već da se drži između 20 i 80 procenata. „Ko želi da očuva bateriju, puni samo između 20 i 80 procenata,“ ističe Birke. Punjenje do kraja treba izbegavati jer ono više opterećuje bateriju i može skratiti njen vek trajanja. Ovo je posebno važno u ekstremnim klimatskim zonama gde temperature znatno variraju. Korisnici u umerenim klimatskim uslovima, kao što je Velika Britanija, imali bi duži vek trajanja baterije.
Uprkos ovim izazovima, elektromobilnost ostaje obećavajuće rešenje za smanjenje potrošnje energije u saobraćaju, objašnjava stručnjak. Efikasnost modernih električnih pogona je oko 90 procenata, što ih čini jednom od tehnologija koje najviše štede resurse u automobilskoj industriji. Ipak, jasno je da razvoj neće doneti revolucionarne napretke preko noći. Optimizacija postojećih tehnologija i unapređenje infrastrukture su ključni koraci ka potpunom iskorišćenju potencijala elektromobilnosti.
AutoRepublika
(232)
„Kod modernih električnih automobila potrošnja struje iznosi oko 10 do 12 kWh na 100 kilometara,“ Stvarno ? Kod kog modela i u kojim uslovima ? „Za maksimalno produženje životnog veka baterije preporučuje se da se ne puni do kraja, već da se drži između 20 i 80 procenata. „Ko želi da očuva bateriju, puni samo između 20 i 80 procenata,“ ističe Birke.“ Znači, kupac plaća kapacitet sa 100%, a ako želi sebi dobro, može da koristi 60% kapaciteta? Tj. svesno mora da „baca“ preko 1/3 kapaciteta koji DEBELO PLAĆA ! „Uprkos ovim izazovima, elektromobilnost ostaje obećavajuće rešenje za smanjenje potrošnje… Pročitaj više »
Što se čudiš?? Pa ovo je opštepoznato u vezi Li-Ion baterija. Radni kapacitet se kreće od 20-80%, što važi i za najmoernije Iphone telefone. Niko ne kaže da ne možeš da napuniš bateriuju 100% i svučeš je na 0, ali saki takav ciklus nanosi određenu degradaciju baterije. I obično punjenje degradira bateriju, min u proventu 1/500*100(%)…. Nisi Amerikaner, pa da ne kapiraš ove proste zakonitosti A tek ovi brzi punjači…… Brzo će doći vreme, da će korisnici tuživsti kompanije zbog gore navedenog. Ameri glupi, ali pokvareni i ograničeni, će to brzo početi. Baš kao što bi i za dizelgejt, emisiju… Pročitaj više »
E, ajde ti to sada objasni zelenima i politicarima! 🙂