1. Home
  2. Life
  3. Mercedes otvorio fabriku za reciklažu baterija u Nemačkoj (VIDEO)
Mercedes otvorio fabriku za reciklažu baterija u Nemačkoj (VIDEO)

Mercedes otvorio fabriku za reciklažu baterija u Nemačkoj (VIDEO)

148
9
Podelite sa prijateljima:

Mercedes-Benz je otvorio postrojenje za reciklažu baterija električnih vozila. Koristi jedinstven proces za Evropu, koji kombinuje mehanički proces sa hidrometalurškim, gde se materijali razgrađuju uz pomoć vode.

Kroz nekoliko faza, litijum, nikal, kobalt i drugi materijali, poput plastike, bakra i aluminijuma, odvajaju se jedni od drugih. Stepen reciklaže premašiće 96 procenata. Materijali se zatim mogu koristiti za proizvodnju novih baterija za električna vozila – bez velikih potreba za rudarstvom.

– Mercedes-Benz je postavio cilj da gradi najpoželjnije automobile na održiv način. Kao pionir u automobilskoj tehnologiji, prva integrisana mehaničko-hidrometalurška fabrika za reciklažu baterija u Evropi predstavlja važnu prekretnicu u poboljšanju održivosti sirovina. Zajedno sa našim partnerima iz industrije i nauke šaljemo snažnu poruku o inovativnoj snazi za održivu električnu mobilnost i stvaranje vrednosti u Nemačkoj i Evropi, rekao je Ola Kelenijus, generalni direktor Mercedesa.

Hidrometalurški proces koji je Mercedes izabrao za razdvajanje „crne mase“, koja se sastoji od litijuma, nikla i kobalta, mnogo je manje intenzivan od drugih metoda kada je reč o potrošnji energije i otpadnim materijalima. Niske procesne temperature, koje dostižu samo do 80 stepeni, znače da je potrebna manja količina energije za reciklažu baterija. Uobičajeno se koristi takozvani pirometalurški proces, gde temperature idu i do 1.600 stepeni.

Mercedes je investirao desetine miliona evra u postrojenje u Kupenhajmu, u Nemačkoj. Ono je potpuno ugljenično neutralno i proizvodi sopstvenu električnu energiju iz solarnih panela. Sa ovim postrojenjem, baterije za električna vozila kompanije Mercedes sada mogu biti deo većeg zatvorenog ciklusa tokom mnogo godina i vozila u budućnosti.

AutoRepublika

(148)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

9 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
MRN

Tekst zvuči kao bajka u pogledu same reciklaže.
Osim što ne znam na šta se u tekstu misli pod pojmom „najpoželjniji automobili“.

BB

😀

Matija

Nedostaju navodnici.

Rikošet

Ono najinteresantnije je da je godišnji kapacitet za reciklažu ovog pogona 2.500 tona materijala. To je grubom računicom negdje oko 5.000 baterija prosječeno teških oko pola tone, ako im je kako kažu efikasnost reciklaže na nivou od 96%. Znači recikliraće 5.000 „vozila“ godišnje… Da se razumijemo i da ih 10.000 recikliraju malo je, tako da je tačna računica ovdje samo povod za dublje razmišljanje… Zaključak je da je proces reciklaže i Volkswagenov i Mercedesov i BMW jedna velika šarena laža, u kojoj se oni slomiše od brige za prirodnom sredinom u Njemačkoj, a istovremeno ih boli briga za prirodnom sredinom… Pročitaj više »

S mile

Mene cudi da se reciklira sa toplom vodom i mlevenjem. Kao da treba da se opere prljav veš. A ne da se izdvoje razni metali i njihove legure. Meni se cini da je ovo zapravo pogon za mlevenje i sortiranje metala. Sto jeste čista tehnologija. Ali tek posle toga dolazi do topljenja i odvajanja na metale i legure.

Veliki mlin i veš mašina. To je ovaj njihov reciklažni pogon, kojim se hvale.

Matija

Tehnologija za reciklazu baterija koju ce da koristi Mercedes nije uopste nova: – kuciste baterije se demontira; – celije baterije se vrlo sitno samelju u prah; – u tom prahu nalazi se smesa raznih metala i drugih materija; – svaki metal i drugi sastojci izdvajaju se iz praha pomocu raznih vrsta kiselina; – da li te kiseline mogu vise puta da se upotrebe, o tome jos uvek nista nisam cuo; – na kraju ostaje „mulj“, tj. ostatak praha natopljen kiselinama, iz koga nista vise nije moguce izvaditi. Otvoren problem je bio i ostao: gde lagerovati iskoriscene kiseline i mulj? Nacin… Pročitaj više »

Renault Terminator🇷🇺Z

Mogu samo da maštaju o tome da će to smeće lagerovati u Srbiji.Nema od toga ništa.Izdajnik Vučić,njihov čovijek,broji sitno.A onda dolaze pravi Srbi na vlast koji će stvari na ovom Balkanu postaviti na svoje mijesto.

Matija

Iz tvojih usta u Bozije usi! Nadajmo se preporodu!

comment image

Izmenjeno 26 dana pre od strane Matija