Prema navodima iz izveštaja nemačke novinske agencije po imenu dpa, dugogodišnji direktor Daimlera Trucksa (čiji je automobilski deo sada preuzeo ime Mercedes-Benza) Martin Daum je zagovarao tezu da bi, u interesu zaštite prirode i prirodnog okruženja, dopuna rezervoara automobila benzinom i naftom na benzinskim stanicama svake godine trebalo da bude znatno zahtevnija u finansijskom smislu.
„Ako bismo danas izašli i rekli da ćemo svakog 1. januara dodavati deset centi na cenu jednog litra benzina, od sada pa u istom ritmu sve do beskonačnosti, onda će se priča prve tri do četiri godine i dalje kretati u granicama normalnih fluktuacija cena goriva,“ detaljno je objasnio svoju ideju u podkastu SWR-a nazvanom Zur Sache.
Ipak, čovek je vere da će ovaj pristup u nekom trenutku „imati tako ogroman uticaj da na odluku vozača koji prelaze puno kilometara, a koja bi podrazumevala odustajanje od pomisli na kupovinu benznisnkog automobila, već će odmah biti donošena odluka o pazaru električnog četvorotočkaša“. Međutim, Daum žali što se političari ne usuđuju na takav korak. Dobar potez bi mogao biti i prepolovljavanje predložene dinamike rasta cena goriva, ali bi u tom slučaju proces trajao dvostruko duže.
Menadžer Daimlera, međutim, ne razmišlja mnogo subvencijama prilikom nabavke elektromobila, a o kojima se trenutno žustro raspravlja. „Ja se zapravo protivim subvencijama za električne automobile. Promocija novih tehnologija za mene ima smisla samo u prvoj fazi, kada se radi o isprobavanju tehnoloških ideja, gde biste i vi kao potrošač preuzimali ogroman rizik. da li će stvar uopšte funkcionisati“, rekao je on. Važnije je ulagati u okvirne uslove kao što je recimo infrastruktura.
Cene benzina i nafte u ovom trenutku rastu zbog godišnjeg povećanja nameta vezanih za emisiju CO2, ali ne u meri koju je predložio Daum. Pored toga, različiti faktori utiču na razvoj cena goriva. Benzin i dizel su trenutno ponovo relativno jeftini u Nemačkoj, dok su cene struje na tom tržištu među najvišima u Evropi. Ovo dodatno otežava jačanje elektromobilnosti kao pravca razvoja u sektoru transporta.
AutoRepublika
(280)
Zar nije najzgodnije prisiliti ljude pretnjom robije da kupuju EV, što komplikovati…
Užas, umesto da kupci imaju izbor, da se konkurentnim cenama i opcijama vode. Oni bi da prinudom nateraju kupce da odustanu od SUSeva. Ode ovaj svet u 3 lepe. Losa buducnost je predivan nama.
Šta se bre bunite ljudi,to su zapadne vrijednosti i dostignuća civilizacija,ljudska prava,slobode,pederi,gejevi,lezbače,pedofili,sve u okvirima zakona i prava,jer svi imaju prava na sve jel tako.Tako kažu ovde na zapadu.
Ićemo mi svi za Rusiju ako budemo željeli da sačuvamo porodice,dostojanstvo,vjeru.Tamo će izgleda biti jedini spas i normalan život.
Covjek je debil.Pravi nacisticki unuk.Ne kaze kad hidrogen bude svima dostupan da tek onda fosilna goriva treba da poskupljuju.? Ne.Odmah poskupljenje 400% svake godina.?A jedina alternativa tome je pjesacenje.Idiot!
Evo na ovom primeru se vidi dalekovida i vizionarska politika našeg predsednika. Dok evropa tek razmišlja o povećanju cene goriva za 10 centi godišnje, naš mudri predsednik je odavno uveo 39 centi povećanje godišnje, ali narod glup pa nikako da krene da kupuje električne automobile. Džaba kad ne mogu da ga prate.
Ajde da je samo gorivo najskuplje,vec sve ,ali sve ostalo..Proverim garderobu u lancima 20 % skuplje nego u drugim drzavama,da ne pricam o sportskoj opremi ,mnooooogo vise,hrana se uvozi sa davno isteklim rokom . ma sve.Glupi smo kao 2 qrca.I pokvareni .I on je ogledalo naroda ..
Nemoj tako Zoćo,pa gdje ima doručak od dva jaja za 20 dinara,kaže ministar Moma.A da li je gospodni ministar probao moja jaja!!!!😁
Upravo je bila kod nas zenina sestra zivi u poljskoj 6god kaze da neveruje koliko je ovde skupa hrana …banalan primer .dalje da nepricamo.
Ma šta Poljska..skuplja je hrana u Srbiji nego u Austriji i Italiji.A kvalitet užas.
Neplodna zemlja ovde .jb
Tako je,niču samo vucibatine,skorojevići,lezilebovići,uvlakači,paraziti,guzonje,žohari i ostala gamad😁…
😃
Ovo sto je Martin Daum izjavio jeste cisto politicko pomodarstvo! Tu nema ni trunke realnosti. Ko je Martin Dauman: – rodjen je 1959 godine; – posle mature zavrsio je strucnu obuku za bankarskog cinovnika; – studirao je privrednu ekonomiju i zavrsio kao dipl. ecc. – Godine 1987 zapoceo je karijeru u Mercedesu, gde je vrlo brzo presao u rukovodeci kadar na raznim nivoima. Znaci, radi se o ekonomisti a ne o coveku sa tehnickim obrazovanjem. Kako mu je uspelo da se probije do sefa Damler Trucks, za mene je velika tajna! Kada bi smo pitali njegove inzinjere za misljenje, pod… Pročitaj više »
Slazem se.Iako je moj kolega po struci ni jednom rijeci nije argumentovano objasnio zasto fosilna goriva moraju da poskupljuju svake godine.?U ekonomiji to odredjuje trziste i odnos ponude i traznje.Covjek je upao u sektu evropskih ekofasista i lupa li lupa.
Martin Daum predlaze poskupljenje fosilnih goriva kao meru prinude da narod na silu promeni misljenje o e-pogonu. To ti je danasnja „demokratija“ – ekonomski teror!
Pa bar fino gore u vatrogasnoj stanici 😜
E zato ima jedan proizvodjač u Japanu kod koga samo inženjer može biti na čelnim pozicijama
Ja predlažem Švabama, kad toliko vole da nastane beda, da uzmu recept, bivše Jugoslavije.
Da uvedu bonove za fosilno gorivo, ili par – nepar.
Izmislili ljudi davno pre njih kako izmisliti rešenje „krize“, samo oni to nisu čuli.
A da za ove elektro samovoze uvedu komunizam. To jest, da se ne zaključavaju, i da svako koome treba može bez problema se prevesti „komšinim“ EV od tačke A do tačke B.
I onda če EV biti sigurno uspešan.