Nio zainteresovan za Audijevu fabriku u Briselu
Kao i mnogi njegovi konkurenti, kineski proizvođač električnih automobila trenutno traži mogućnosti za proizvodnju u Evropi. Prema pisanju listova „De Tijd“ i „L’Echo“, Nio trenutno priprema ponudu za fabriku koja je na prodaju.
Prema pisanju medija, kineski proizvođač električnih automobila Nio zainteresovan je za preuzimanje Audijeve fabrike u Briselu. Kako su preneli belgijski poslovni listovi „De Tijd“ i „L’Echo“, delegacija Nija je poslednjih nedelja posetila fabriku. Nio planira da da ponudu Volkswagen grupi u ponedeljak.
Budućnost fabrike, koja proizvodi samo jedan model, električni SUV Q8 E-Tron, bila je nejasna već neko vreme. Audi je u julu saopštio da ne može isključiti prekid poslovanja u Briselu.
Član proizvodnog odbora Gerd Voker potvrdio je u utorak da VW traži investitora za fabriku svoje premijum podružnice. Očekuje se da će proizvodnja aktuelnog Q8 E-Trona završiti sledeće godine, a Audi trenutno planira da proizvodi naslednika u Sjedinjenim Meksičkim Državama.
Proizvođač automobila zapošljava oko 3.000 ljudi u Briselu, a ti poslovi bi bili izgubljeni u slučaju zatvaranja fabrike. Fabrika je prilično mala, ali su proizvodni troškovi relativno visoki, navodi Audi. Proširenje je otežano zbog lokacije u stambenoj zoni. Činjenica da je u blizini samo nekoliko dobavljača takođe povećava troškove logistike.
Nio, kao i drugi kineski proizvođači automobila, traži mogućnosti proizvodnje u Evropi. Pretnja kaznenim carinama EU na električne automobile ubrzava ove napore. Chery (Španija) i Stellantisov partner Leapmotor (Poljska) već proizvode automobile u Evropi. BYD trenutno razmatra fabrike u Mađarskoj i Turskoj.
Nio upravlja sa dve fabrike u Kini. Obe se nalaze u Hefeju, gde je Volkswagen nedavno proširio svoj istraživačko-razvojni centar. Kineski proizvođač je u Evropi aktivan od 2021. godine i svoje električne automobile nudi na nemačkom tržištu od jeseni 2022. Međutim, prodaja je ispod očekivanja: od januara do avgusta na ulice širom Evrope izašlo je tek nešto manje od 1.200 vozila.
Nio direktno prodaje svoja premijum vozila. Niove prodavnice na vrhunskim lokacijama u centru grada su glavni način da se dođe do kupaca. Kompanija posluje sa četiri od njih u Nemačkoj: u Berlinu, Frankfurtu, Hamburgu i Dizeldorfu. U Minhenu i Kelnu postoje i takozvani Nio Hubovi.
AutoRepublika
(212)
Ako je ta fabrika zaista u stambenoj zoni, ne znam koliko dugoročno ima smisla u nju ulagati.
Da, citam da je to velik problem.
Prednosti za Nio su. Prodavac ce spustiti gace, jer mu je zort. Drzava, i grad, isto jer im je 3000 radnika za otpustanje. Tako da Nio moze pod povoljnim uslovima da dobije. E ssd, pitanje je da li Nio vidi sebe u tom poslu. Mada, cim daju ponudu… Vide se oni tu
Pa sruši fabriku i napravi Nio salon 😜
Kod nas su se tajkuni otimali o takve lokacije. Recimo Rudi Čajavec u Banjaluci, mjesto gdje subse proizidili radio aparati, televizori, vojna rlektronika, nišani za tenkove i avione, precizni liv, mašinske pozicije, svašta nešto, sad se prodaju turske gaće i kineske igračke uz đasu evropskih brendova (gdje je damo brend evropski), ali gužva neopisiva…
Nek ganjaju neku fabriku tri godine a onda naprave neki Brisel na vodi 😜
Win-win akcija, Audi se oslobadja balasta a Nio dobija kompletnu fabriku sa proizvodnom linijom, infrastrukturom i iskusnim personalom. Fabrika u naselju – moguca su dva scenarija: 1. gradska uprava ne pravi probleme jer im je u interesu da se zadrze radna mesta; 2. gradska uprava moze da pravi probleme ukoliko drzavni politicki vrh zakljuci da vise ne zeli Kineze na svojoj teritoriji. Zasto je prodaja kineskih vozila jos uvek vrlo skromna? Razlog je jednostavan – o kineskim automobilima se u javnosti malo zna a pogotovu o tome gde su im prodavnice! Na TV i u internetu gotovo da nema reklama… Pročitaj više »
Pa imaju tik tok, tu mogu da plasiraju sta hoce
Ako smem da se uključim, mislim da je ovo pogrešno. Zašto? Kinezi su krajnje pragmatična nacija, i kao takvi oni su uradili domaći i uvideli da je tržište Evrope previše malo za neka marketinški-servisno agresivna ulaganja. Njihov pristup je više, mi smo tu, ko hoće-probaće. Jednostavno, oni su svesni da će tipičan Sven, Horhe, Dejvid ili Tomaž uvek pre dati prednost „lokalnom“ proizvodu. Takođe, u odnosu na američko, ovo je mnogo manje tržište i ako već ulažu dosta pre će to biti tamo gde je njihovih sunarodnika znatno više i nekako mi se čini da prosečan američki kupac ima mnogo… Pročitaj više »
„Uvideli da je tržište Evrope previše malo za neka marketinški-servisno agresivna ulaganja.“
Ako su uvideli da je EU tesno trziste za njih, zasto onda svi Kinezi traze prostor za svoje fabrike u EU? To znaci da zele da ekspandiraju. A kako ce da ekspandiraju ako su za narod nevidljivi? Licno nemam pojma da li u Stutgartu uopste postoji predstavnistvo bar jedne kineske firme!
Prost odgovor na oba pitanja.
Fabriku kupuju jer na taj način žele da taj proizvod bude lokalnog karaktera i na taj način smanje „visinu“ sa koje prosečan Evropljanin gleda na njihova vozila.
A tržište EU se gleda kao neki šlag na torti. Uspeti tamo gde je rođen jedan Mercedes, BMW, Audi, Jaguar-faktički istorija automobilizma je tu, nije mala stvar. To mu dođe kao „final boss“