1. Home
  2. Vesti
  3. Počela proizvodnja naslednika Mazdine „Šestice“
Počela proizvodnja naslednika Mazdine „Šestice“
4

Počela proizvodnja naslednika Mazdine „Šestice“

6.57K
4
Podelite sa prijateljima:

Ovih dana je u Narodnoj Republici Kini organizovan početak proizvodnog ciklusa Mazdinog modela s petoro vrata, što samo po sebi ukazuje na plan japanskog konstruktora koji predviđa da upravo ovo tržište bude i glavno za novajliju koji će biti ponuđen s hibridnim pogonskim sklopom, ali i kao čisto električni četvorotočkaš. S prodajom se kreće pre nego što se suočimo s narednom godinom.

Svedočili smo velikom interesovanju publike za Mazdu EZ-6, onda kada je predstavljena na aprilskom Salonu automobila u Pekingu. Napomenuto je da ovaj liftbek nije nastao tako što se krenulo od praznog lista papira, već je osmišljavan u ortakluku sa Changanom, i bio je utemeljen na modelu po imenu Deepal SL03. Jasno, marka Deepal, među mandarinskim življem poznata i kao Shenlan ili Tamno plavo, pripada Changanu.

Pre par sati je obelodanjeno da je prvi primerak liftbeka nazvanog EZ-6 sišao s proizvodnih traka zajedničkog poduhvata po imenu Changan Mazda, a koji funkcioniše u kineskom gradu Nanjingu. Uzgred budi rečeno, liftbek je doživljen kao naslednik Mazde Atenze, modela koji je već napustio kinesko tržište, a koji je na globalnom nivou poznat kao Mazda 6.

Mazda EZ-6 će, uostalom kao i kineski donor, biti dostupna s potpuno ili delimično elektrifikovanim pogonskim sklopom, kako i napisasmo, ali marka još uvek nije obelodanila pojednosti u vezi mehanike. Međutim, zahvaljujući homologacionim procedurama u Kini, jop proletos dobismo osnovne smernice, pa tako znamo da će električni liftbek raspolagati s jednim elektromotorom na zadnjoj osovini, a koji će isporučivati 258 konjskih snaga.

S druge strane, hibrid dobija i atmosferski benzinac zapremine litre i po i sa 98 konjskih snaga, a ovaj bi trebalo da radi samo kako bi proizvodio struju, dok bi pogonsku silu generisao električni ortak sa 218 „konja“ koji bi uticaj vršili na rotaciju točkova zadnje osovine. Donorski Deepal SL03 takođe pruža verzije sa sličnom tehnologijom. Originalni kineski četvorotočkaš pruža trakcionu bateriju kapaciteta 58,89 kWh ili 66,8 kWh (za modelnu 2024. godinu), dok hibridni Deepal „fura“ bateriju od 18,99 ili 28,39 kWh.

Što se tiče dizajna spoljašnosti, može se reći da Mazda EZ-6 pruža svoj, autentičan stil, iako je model japanske marke po izgledu sličan modelu po imenu SL03. Među najupadljivijim karakteristikama noviteta su uska LED dnevna svetla i kompaktne jedinice farova smeštene ispod njih, dok su zadnja svetla konstruisana kao jedna ploča. Tu su i skrivene ručke na vratima i spojler koji se uvlači.

Dužina EZ-6-a je na nivou od 4.921 milimetara, širina je 1.890 mm, visina je 1.485 mm, dok je međuosovinsko rastojanje 2.895 mm. Poređenja radi, jednakim redom složene dimenzije kineskog originala su: 4.820; 1.890 i 1.480 milimetara, dok je rastojanje između osovina na koti od 2.900 mm.

Unutrašnjost je dizajnirana u istom stilu kao i ona kod liftbeka Deepala. Unutra su ugradili odvojene ekrane za instrument tablu i multimedijalni sistem, dvokraki volan i dvodelni centralni tunel. Lista opreme Mazde EZ-6-a takođe uključuje ambijentalno osvetljenje, stakleni krov, svestrane kamere visoke rezolucije i automatsko parkiranje (plus funkciju daljinskog parkiranja).

Kinezi će novu Mazdu iz ovog članka moći da kupe pre kraja godine, ali po kojim cenama, i dalje ne znamo. Pominjani Deepal SL03 trenutno staje najmanje 139,9 hiljada kineskih juana (što je – hvala Googleu, oko 17,6 hiljada evra).

Da li će biti plasmana nove Mazde s indeksom EZ-6 i van Kine, i dalje je nepoznanica. Međutim, poznato je da je japanska kompanija zaštitila naziv „6“ na evropskoj teritoriji, pa je moguće da će Mazda renovirati ponudu modela s indeksom 6. Ipak, koliko će biti sličnost između željene evropske, i ovde predstavljene, kineske varijante, nažalost ne znamo.

AutoRepublika

(6568)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

4 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
MRN

Ono sedište suvozača deluje kolosalno. Nalik onome što Hyundai sa svojim Relax sedištima nudi kod nekih svojih modela u top varijantama (pa i kod Kone).

Matija

Elegantan, elegantan, elegantan! Pa jos limuzina a ne SUV! Bravo Mazda!

Milos

Jedino iznutra uništiše sve sa onim ogromnim tabletom bez fizičkih dugmića – baš sam razočaran 🙁

Aleksandar

Mazda već godinama proizvodi lepe automobile i ovaj put su „pogodili“ što se tiče dizajna ….