Predstavljen novi desetocilindarski turbodizel koji ne želite da čujete (a ni da vidite)
Motor koji je predstavljen tokom prethodne nedelje je delo divizije Rolls-Royce Power Systems. U pitanju je viljuškasta desetocilindarska dizel jedinica, a uz nju je debitovao i hibridni pogonski sklop namenjen kopnenim armijskim vozilima. Oba tehnološka bisera će biti uključena u „oslobodilačke“ borbene snage pakta NATO.
Većini nas je prva asocijacija na marku Rolls-Royce silueta duha ekstaze, kao i plejada ultra luksuznih automobila. Pored same automobilske kompanije, koja je u vlasništvu BMW-a, postoji i posebna kompanija Rolls-Royce Holdings. Ona je pak poznata, na primer po proizvodnji avionskih motora. Ali sada je odeljenje Power Systems predstavilo dva nova koncepta za teška vojna vozila.
MTU je u okviru razvoja pogonskog programa predstavio koncepte hibridnog pogonskog sklopa, specijalno konstruisanog za taktičku upotrebu, i novi motor iz serije MTU 199 sa deset cilindara, inače popularne u nekoliko NATO-ovskih armija. Taj blok razvija snagu koja prevazilazi 1.100 kW.
Iz navoda kompanije proizilazi da je pogonski sklop MTU 199, a koji je trenutno dostupan u verzijama sa šest i osam cilindara, već sada najviše prodavani u svojoj kategoriji. Uostalom, od 2000. godine isporučeno je preko 4 hiljada komada i guseničarskih i oklopnih vozila na točkovima. Nova verzija V10 će dodatno povećati mogućnosti i upotrebljivost vozila.
Dizel motor, koji se može povezati na različite hidrauličke sisteme, generatore i drugu opremu, nudi najvišu snagu od, kako rekosmo, oko 1.100 kW, što ga čini sposobnim da pokreće mašine teške u intervalu od 50 do 70 tona. Trebalo bi da može da se poigrava i s grdosijom kakva je recimo tenk. Pored toga, kompanija navodi da radi na još boljoj verziji, čija bi snaga trebalo da dostigne i svih 1.200 kW.
Pored novog motora V10, kompanija je predstavila i novi hibridni sistem za teška vojna vozila, koji ne samo da dodatnom snagom pomaže motoru s unutrašnjim sagorevanjem goriva, već i komplikuje detekciju vozila od strane (njima) neprijateljskih sistema.
Ako se sistemi vozila napajaju strujom koja je deponovana u baterijama umesto da se za proizvodnju iste eksploatiše motor s unutrašnjim sagorevanjem goriva, pored eliminacije buke, biće smanjen i toplotni sporedni i neželjeni efekat.
Hibridni pogonski sklop bi trebalo da bude kompaktan, što će olakšati integraciju istog u vozilo, dok sistem dopune može da se nosi sa bilo kojim od već postojećih motora iz serije MTU. Zahvaljujući asistenciji elektromotora pri manjim brzinama kretanja, mašine bi mogle da budu i tiše, a ako je potrebno, električni sistem će olakšati ubrzanje do većih brzina.
„Uvereni smo da dajemo značajan doprinos daljem razvoju odbrambenih sposobnosti NATO-a i njegovih saveznika. Po prvi put će proizvođači vozila moći da implementiraju potpuno nove koncepte vozila, pri čemu hibridni koncept u principu može biti implementiran sa bilo kojom paletom motora iz MTU-ovog vojnog programa pogonskih rešena“, rekao je Kristijan Volf, šef razvoja vojnih motora i sistema.
AutoRepublika
(758)
„viljuškasta desetocilindarska dizel jedinica“ – sta znaci definicija „viljuškasta“? Koliko vidim, ovo je uobicajena V10 konfiguracija. Uzgred, bas bih voleo da ga cujem!
Ne znam druže, tako piše u Rollsovom izveštaju, školovao sam se u smeru računovodstva i invalid sam za mašinstvo.
Predpostavljao sam, posalji mi, molim te, originalni izraz na engleskom.
„new forked ten-cylinder“
Još da si napisali da ispunjava Euro 7 eko normu …
Tenkovi se ne dekarbonizuju. Secam se kad bese vojna parada u Nisu pre 5 godina, bio sam iznenadjen koliko dime nasi tenkovi i ina oklopna vojna vozila
Namerno dim, to je vestacka magla! 🙂
Ja sam vidio neke koji su prilično karbonizovani 😂🤣