Finansijski direktor Volkswagena smatra da bi cene električnih automobila trebalo značajno da padnu
U intervjuu koji je zapravo bio namenjen za interne svrhe, ali je procurio „urbi et orbi“, finansijski direktor Volkswagena Arno Antlic zagovarao je tezu da bi cene električnih automobila trebalo značajno da padnu.
Međutim, on pominje i poteškoće. Portal News38 citira Antlica: „Premijum troškovi i mobilnost za sve ne idu zajedno. To se posebno odnosi na naše nemačke fabrike, koje trenutno proizvode većinu naših električnih vozila“.
Da bi cene električnih automobila pale na nivo cene „narodnog” automobila i postale prihvatljive većem delu stanovništva, troškovi u fabrikama bi morali da se smanje uz povećanje produktivnost, objašnjava Antlic. Pre svega, odluka o tome je doneta i mora se efikasnije raditi na njenom sprovođenju.
Kako to obično biva, moćni nemački sindikat(i) su u pripravnosti i pomno prate dešavanja. News38 piše da bi moglo doći do smanjenja plata u pregovorima o kolektivnom ugovoru kompanije.
Ono što je posebno nezgodno u ovom kontekstu jeste da su marže Volkswagena za električne automobile trenutno još uvek relativno niske. Antlic u intervjuu kaže: „Sada bih mogao da kažem da marža od četiri procenta jednostavno generiše premalo slobodnih sredstava da biste mogli da priuštite vaše investicije u budućnosti“.
Program pod nazivom „Accelerate Forward“ (ubrzaj napred) ima za cilj da poveća povraćaj ulaganja za marku VW na 6,5 procenata do 2026. godine. Ovaj cilj treba da se postigne kroz različite mere, uključujući smanjenje troškova za zaposlene. Alternativna rešenja kao što su sporazumi o raskidu i modeli delimičnog penzionisanja nude se radnicima, a većina upražnjenih pozicija se ne popunjava, što znači da je na snazi zamrzavanje zapošljavanja u kompaniji.
Jedna od ključnih inicijativa je i ubrzavanje vremena razvoja novih modela marke iz Volfsburga. Do 2028. je u planu da se vreme razvoja smanji sa 50 na 36 meseci, sve u cilju bržeg dovođenja novih automobila na tržište bez ugrožavanja kvaliteta i bezbednosti.
AutoRepublika
(97)