Prvi serijski primerak Teslinog električnog kamioneta pod imenom Cybertruck je sišao sa proizvodnih traka fabrike u Teksasu u sredu. Na taj način je zvanično započela serijska proizvodnja, doduše sa tri godine zakašnjenja, jednog od modela američke automobilske industrije o kome se baš dosta pisalo prethodnih godina.
I ako prodaja bude obimna kao što je bio i broj narudžbina, Tesla će svakako imati dosta razloga da slavi, pošto je do sada približno dva miliona potencijalnih kupaca uplatilo depozit.
Ali u celoj priči je i dalje bilo dosta nepoznanica. Čak ni onim kupcima koji su u vrhu liste narudžbina, što znači da će biti među prvima sa isporučenim vozilima, nisu rečeni baš nikakvi tehnički detalji u vezi noviteta, pa čak ni to koliko će koštati.
Originalni plan da kupci od prvog dana biraju između dosta konfiguracija svakako nije realizovan, ali kao što znamo, Teslini obožavaci i klijenti nisu uvek racionalni, pa mogu da pređu preko mnogih nedostataka. Prvi čovek firme Ilon Mask je konačno uzeo mikrofon u ruke i podario nam neke informacije.
Verzija koja privlači najviše pažnje je ona sa tri električna agregata i ta nosi oznaku Cyberbeast („beast“ – čudovište na engleskom jeziku). Raspolaže sa čak 845 konjskih snaga, a za one kojima je to previše, Tesla takođe nudi i verziju sa dva motora i ukupno 600 „grla“.
Vremenom će da debituje i konfiguracija sa jednim motorom, ali se ona očekuje tek krajem 2025. godine. Takođe znamo i koliko je Cybertruck težak i da masa iznosi 3.060 kilograma, što svakako jeste velika brojka, ali u neku ruku opet manja nego što smo originalno mislili.
I pored toga, kamionet je u stanju da ubrza od nule do 100 km/h za samo 2,6 sekundi i da pređe četvrtinu milje (402 metra) za manje od jedanaest sekundi. Verzija sa dva električna agregata je nešto sporija (potrebno je 4,1 sekundu da ubrza iz mirovanja do 100 km/h), a Teslin sajt pokazuje da će verziji sa jednim motorom biti potrebno 6,5 sekundi da dostigne takvo ubrzanje, iako kao što smo rekli, o njoj nema zvaničnih informacija.
Verzija koja privlači najviše pažnje je ona sa tri električna agregata i ta nosi oznaku Cyberbeast („beast“ – čudovište na engleskom jeziku). Raspolaže sa čak 845 konjskih snaga, a za one kojima je to previše, Tesla takođe nudi i verziju sa dva motora i ukupno 600 „grla“.
Takođe znamo i neke podatke na račun autonomije. Američki gigant nam kaže da će najviše kilometara sa jednim punjenjem baterije moći da pređu vlasnici verzije s dva motora – 544 (daleko manje od obećanih 800 kilometara). Prati ga konfiguracija sa tri motora sa autonomijom kraćom za 320 kilometra, a buduća verzija sa jednim motorom omogućava vožnju na distanci od 400 kilometara.
Sve spomenute brojke su značajno manje od onih koje je Mask najavio 2019. godine kada je predstavio prvi koncept, ali tako nešto se i očekivalo – Tesla nije ni prvi ni poslednji automobilski proizvođač koji nije ispunio obećanja. Spomenućemo da vlasnici dobijaju vožnju od oko 200 kilometara nakon svega petnaestak minuta na brzim punjačima.
Naturalizovani Amerikanac poreklom iz Južnoafričke Republike je rekao i par reči na račun cene. Cyberbeast će biti jedini dostupan prvih meseci i koštaće 99.990 američkih dolara, prati ga verzija sa dva motora sa cenom od 79.990 „zelembaća“, a obećana konfiguracija sa jednim motorom će koštati 60.990 najmanjih zelenih novčanica (daleko više od obećanih 39 hiljada dolara).
Prosečan američki kupac kamioneta će reći da je sve to lepo, ali ga najviše interesuje koliku masu Cybertruck može da povuče i koliko tereta sme da vozi u sanduku. Ni ovde Mask nije održao obećanje pošto je preporučljiva vuča 4.950 kilograma ili 1.350 kg manje nego što je originalno rečeno.
Cybertruck je naravno u stanju da povuče daleko teže terete, ali Tesla kaže da će vlasnici u tom slučaju gubiti garanciju ukoliko dođe do nekih oštećenja. Maksimalna vožnja tereta u tovarnom sanduku iznosi 1.125 kg, što je manje-više očekivano za ovu klasu.
Dok Cybertruck svakako ne može da parira konkurenciji sa turbodizelima ispod haube, njegov glavni rival Ford F-150 Lightning zapravo ima preporučljivu vuču tereta od 4.500 kilograma ili 450 „kila“ manje nego Teslin novitet. Ram je najavio da će njegov model pod imenom 1500 REV biti lider u ovoj klasi, ali ga nećemo videti u izložbeno-prodajnim salonima pre sredine naredne godine.
Bilo kako bilo, Cybertruck je sada dostupan i bez obzira na sve kritike javnosti na račun stila, potražnja za njim je velika. A ukoliko želite da kupite jedan primerak, lista čekanja je duga i s aspekta broja ljudi i u pogledu toga da ćete biti prinuđeni na strpljivost u trajanju od oko pet godina…
AutoRepublika
(1231)
Ne razumeh kolika je deklarisana autonomija za verziju sa 3 motora.
Pise:
– jedan motor 400 km. Ovde je ocigledno smanjena baterija da bi se dobila niska cena.
– dva motora 544 km
– tri motora 320 km.
“ … kraćom za 320 kilometara … „
Ups, trebalo je pisati „kracom za 20 kilometara“.
Smanjenje radijusa sa 544 na 320 km protumacio sam kao posledicu boljih performansi, tj. vece potrosnje energije.
A gdje ste procitali da verzija sa 3 motora ima domet od 320km? Pise verzija sa 2 motora ima 544km a verzija sa 3 motora kraće ZA 320km?