1. Home
  2. Istorija
  3. Zanimljivost dana: Pontiac Firebird sa motorom iz Ferrarija
Zanimljivost dana: Pontiac Firebird sa motorom iz Ferrarija

Zanimljivost dana: Pontiac Firebird sa motorom iz Ferrarija

589
6
Podelite sa prijateljima:

Iako ih prati imidž i reputacija da nemaju baš sjajnu mehaniku i da nisu u stanju da izvuku veliku snagu prema radnoj zapremini motora, američki automobilski proizvođači su često „donirali“ svoje pogonske sklopove ostatku sveta. Razlog je zapravo bio veoma prost, pošto niko drugi nije bio u stanju da izvuče toliku moć agregata ukombinovanu s pristupačnom cenom, kao što su to činile firme iz Detroita, pa je prednost uočljiva na prvi pogled.

Većinu takvih motora su pozajmile automobilske firme iz Velike Britanije, ali bi na listu mogli dodati i Italiju. Prvo nam na pamet pada čuveni DeTomaso i kroz većinski deo svoje istorije je pružao Fordovu mehaniku.

Sa druge strane, Jenkiji nikada nisu bili preterano zainteresovani da koriste tuđe motore u svojim modelima. Retki slučajevi su bili oni da se mehanika pozajmi unutar same korporacije, kao recimo kada smo mogli da vidimo agregate Opela u Chevroletu ili Buicku. U ovom izdanju zanimljivosti dana ćemo obratiti pažnju na jedan veoma specijalni Pontiac Firebird gde je mehaniku donirao niko drugo do velikog Ferrarija.

Godina je bila 1970. i Pontiac je upravo debitovao s drugom generacijom svog velikana Firebirda, zajedno sa mehaničkim blizanem Chevroletom Camaroom.

Iako nikada neće dostići onaj kultni status kao bratski model GTO, Firebird će ipak napraviti ime za sebe i proizvodiće se 35 godina kroz četiri generacije. Nedugo nakon što je druga generacija debitovala 1970. godine, Pontiac je uveliko planirao prvo osveženje nekoliko godina kasnije, a posao je dopao ruku dizajnera Džerija Palmera.

Ovaj je odlučio da precrta neke linije sa čuvenog Ferrarija 250 Testa Rosse iz 1958. godine i to pretežno na prednjem delu vozila gde je pružena niža maska hladnjaka i farovi. Iz nekog razloga, crteži na papiru su se jako dopali glavnom dizajneru General Motorsa Bilu Mičelu i smatrao je da bi koncept sa takvim stilom privukao veliku pažnju publike. Dobio je ime Pegasus.

Mnogobrojne linije sa ovog koncepta su na kraju ušle u serijsku proizvodnju kada je prvo osveženje usledilo 1975. godine. To se odnosi na šira krila i zadnji deo vozila, dok se prednji deo Pegasusa ipak smatrao previše dramatičnim za američki ukus.

Ono što je ipak razlikovalo ovaj koncept od svakog drugog Firebirda je bila njegova mehanika. Naime, Mičel je rekao inženjerima da mu pronađu „motor koji može da parira egzotičnom italijanskom stilu“, a ovi su zadatak shvatili bukvalno i uputili se u Italiju.

Tamo ih je dočekao Enco Ferari i ponudio im autentičan Ferrarijev benzinac sa dvanaest cilindara. Nismo sigurni zašto je „matorac“ to uradio, pošto nikako nije imao lepo mišljenje o strancima, a posebno o Jenkijima. Ali na kraju dana, Pontiac je dobio 4,4-litarski benzinac sa 352 konjske snage iz modela 365 GTC/4 Daytona.

Mičel je želeo domaći automatski menjač, ali kako niti jedan od njih nije mogao da podnese obrtni momenat sa motora V12, posebno je razvijena petostepena manuelna transmisija specijalno za Pegasus. Utisak je popunjem sa još nekim detaljima specijalno razvijenim u Italiji kao što su enterijer i felne.

Nakon što je predstavljen javnosti 1971. godine, Pegasus je dobio dosta pozitivnih komentara, ali verujemo da se nikome nije dopao koliko spomenutom Mičelu. Dugo godina ga je pokazivao po izložbama i to konkretno onima za ljubitelje Ferrarija, a nije bilo retkost da se i trka na amaterskim takmičenjima.

Jedan od njih je bio na stazi Road America u američkoj saveznoj državi Viskonsin, a po kišnom vremenu je udario u zid. Prednji deo je uništen u velikoj meri, pa je morao biti napravljen novi na osnovu originalnih crteža. Mičel se penzionisao 1977. godine, ali je nastavio da svakodnevno vozi Pegasus.

Restaurirao ga je početkom osamdesetih godina, a automobil je vraćen General Motorsu kada je čuveni dizajner preminuo 1988. godine. Ovi su ga zadržali u hangaru sve do pre desetak godina, kada je ponovo restauriran i od tada je izložen javnosti.

Ko bi rekao da će najpoznatiji Firebird u istoriji biti onaj sa italijanskim motorom. Ovaj automobil se ipak pojavljivao u mnogobrojnim kultnim filmovima kao što su „Smokey and the Bandit“ i „Knight Rider“, ali na kraju dana, Ferrari je ipak taj za kojim se svi okrećemo – pa čak i kada se nalazi pod haubom Pontiaca.

Zoran Tomasović

(589)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

6 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Ferarijev nos stoji mu „ko piletu sise“! Mnogo vise snage od tih Ferarijevih 352 mogao je da dobije iz V8 uz pomos kompresora.

Jaro

Zorane, ako si ti pisao ovaj text onda je očigledno da su ti stari američki automobili „nepoznata“ u životu. Kvalitet motora i mehanike je prva liga ( ja na mom pontiac-u iz 79-te imam napr još original kočione diskove a jedan ševrolet iz 67-me je pre nekolko godina rasturen posle 2 miliona predjenih milja bez generalne. Verovatno zbog te dugovečnosti su koristili motore puno kubika a manje konja jer ti bilo koje motorno vozilo vuče prvo kubikaža a onda konjske snage pomoću obrtaja. Ako misliš da nisam u pravu stavi u veliki kamion dizel motor napr Audi od oko 250ks… Pročitaj više »

Yankee

Da, stari americki automobili su mi bas nepoznata u zivotu. Nikada ranije nisam ni cuo za njih. 😉

Branko

😂

Branko

Jaro, “kubikaža” ne vuče vozilo, nego moment, koji pomnožen s brzinom vrtnje daje snagu.🙂

Matija

Polako, sve to ima veze jedno s drugim!